Suriye'den ithal edilen patatesler için GMO'dan açıklama: 'Kimyasal kalıntı kakkında ciddi tereddütlerimiz var'

Patates fiyatlarının geçen seneye göre artış göstermesine önlem olarak Suriye'den patates ithal edildi. Bu ticaretin üzerin e Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak'ın yaptığı açıklama ise korkutucu.

Suriye'den ithal edilen patatesler için GMO'dan açıklama: 'Kimyasal kalıntı kakkında ciddi tereddütlerimiz var'

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Uğur Toprak, Suriye'den ithal edilen patatesler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan basın açıklamasında ise ithalatın çözüm olmadığı belirtilip tarım ve hayvancılık politikalarının yeniden gözden geçirilmesini istedi. Şube başkanı, kimyasal saldırıların yapıldığı iddia edilen Suriye'den patates ithal etme fikri hakkında oldukça tereddütte olduğunu belirtti.

Patates-fiyatlari-esnafi-ikiye-boldu-675518

GMO adına açıklamada bulunan Toprak, patatesin dünyanın her bir yerinde üretilebilir bir gıda olduğunu ve Türkiye'nin en çok patates üreten 20 ülke içinde olduğunu belirtti. Ancak son beş yıla dikkat çekerek ekili alanların azaldığını da iddia etti.

549573

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın patates hakkında yaptığı, "50 kuruştan satılırken ne ara 5- 6 TL’ye satılmaya başlandı anlayabilmiş değilim" açıklamasını hayretle karşıladığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

patates_fiyatlari_dusecek_h42961_1854b

"Ekili alanların giderek azalmasının yanında, özellikle küresel ısınma sonucu tarım topraklarının kuraklaşması, su kaynaklarının nüfus artışına oranla gittikçe azalması, tarımsal ve hayvansal ham madde fiyatlarını artıran diğer ekonomik etkenlerdir."

Bakan Fakıbaba'nın "Suriye dururken neden başka yerden alalım?" sorusuna ise Toprak, şu cevapları verdi:

Söz konusu patateslerin ülkemize girmeden akredite bir kuruluş tarafından analizleri yapıldı mı?

Patateslerin yetiştirildiği bölgedeki toprak ve su analizleri yine akredite bir kuruluş tarafından yapıldı mı?

Gerek patateste gerekse toprak ve suda kimyasal kalıntı veya ağır metaller mevcut mu?

Yapıldığını umduğumuz analizlerin sonuçları kamuoyu ile ne zaman paylaşılacak?

Yapılan açıklamanın sonunda Türkiye’yi gıdada dışa bağımlılıktan koruyacak politikaların uygulanması gereğine dikkat çekildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
ya arkadaş siz nasıl insanlarsınız. böyle bir konuda varsayımla açıklama yapılır mı? araştırmadan söyleyerek neden insanları tedirgin ediyorsunuz. hamilesi var çocuğu var, belki umulduğu gibi değil, bir şey yok. sen bunu görmeden analizini yapmadan böyle bir açıklama yapma hakkın yok.
Tabiii depolarımızda patatesler çürüyor diyen çürümüş zihniyet şimdi de kimyasal mı var acabaaaa...diye akıl karıştırmak istiyor demek ki varsa bakılır alınmaz biz gene patatesi 5 tl den yeriz size genede eyvallah etmeyiz
@prens571968 BİR ZAMANLAR BİR BAKAN RADYASYONLU ÇAY İÇİMİŞTİ
İNSANLARI HASTA ETTİNİZ EDİYORSUNUZ YETER .BAŞKA ÇÖZÜMLER BULUN SAYIN FAKIBABA
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler