Tavuk dönerde ciddi tehlike: Öldürebilir!

Döner, Türk halkının severek yediği ve hemen hemen her öğünde tükettiği bir besindir. Ancak tavuklar ve tavuk etleriyle ilgili son dönemdeki tartışmalar büyürken kafalardaki soru işaretleri de arttı.

Tavuk dönerde ciddi tehlike: Öldürebilir!

Tavuk döner tehlikeli mi, yerken nelere dikkat edilmeli, tavuk döner sağlıksız mı, tavuk döner bu kadar ucuza satılabilir mi?...

Peki, yediğimiz tavuk dönerin sağlıklı olduğunu nasıl anlayacağız?

600x389

Uzmanlar, özellikle piyasada 3 TL’ye bile satılan tavuk dönerlere dikkat çekerken, riskin fazla olduğunu ve yemeden önce iki kez düşünmemiz gerektiğini belirtiyor. Tavuğun kilogram fiyatı belli, dolayısıyla bir porsiyon tavuk dönerin maliyeti de bilinen bir gerçek.

Bir de buna dükkan, personel, ekmek, elektrik, su gibi maliyetleri de eklersek rakamlar üst düzeylere çıkar. Dolayısıyla piyasada çok düşük fiyata satılan tavuk dönerlere şüpheyle yaklaşmak ve bu yiyeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Tavuğun rengine ve kokusuna dikkat

600x369

Et dönerde olduğu gibi tavuk dönerde de görüntü ve koku kendini belli eder. Tavuk dönerin kokusu rahatsız edici olmayacak, rengi kararmamış, açık ve parlak olacak. Bu nedenle güvendiğiniz yerlerden, bildiğiniz markalardan almak önem kazanıyor.

Donuk tavuk döner kullanıp kullanılmadığını sormak, kullanılıyorsa o gün takılan döner olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Yediğiniz döner, kokulu ve rengi kararmış ise o zaman şüphelenmelisiniz.

Bu arada firmaların da o gün satılmayan tavuk dönerleri imha etmeleri, kalan kısım varsa ertesi gün değerlendirmeye çalışmamaları en doğru harekettir. Tavuk etinin çabuk bakteri üreten ve bozulan bir besin olduğunu da düşünürsek, hatalı ürünlerin ölümcül sonuçlar doğuracağını da unutmamak gerekir.

Tavuk döner, bir şişin ortasında akşama kadar beklediği zaman rengi değişir ve bakteri üretmeye başlar, böylece tavuk zehirlenmeleri oluşur ve bu insanı ölüme götürür.

Tüketiciye büyük görev

600x450

Uygun şartlarda üretilip satılmayan tavuk dönerin zehirlenmelere ve hastalıklara neden olabileceğini belirten uzmanlar, tüketicilerin de bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtiyor. Devlet denetim mekanizmalarının yanı sıra tüketicilerin de güvenilmeyen ürünleri satın almamasının bir yaptırım olacağına dikkat çekerek, “Hatalı ürünleri satın almaz, bunları satan işletmeleri tercih etmezsek bu ürünler satılmayacak ve üretimi de yok olacaktır” görüşünü savunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
severek olmasa da mecburiyetten yediğimiz bir besin tavuk döner..4 tl ye başka ne var...ben emekli biriyim 4 tl bile çok ama bazen maaşı alınca yiyiyorum...
bunların hepsi hikaye, dondurulmuş tavuk mu taktın,bugünmü taktın sorularına hiç bir esnaf doğru cevabı vermez hayır taze taktım, evet bugün taktım der, al tadına bak diye bir parça da uzatır. kokusunu rengini her türlü şekilde tazeymiş gibi ayarlar. yapılacak tek iş; uzun zamandır tanıdığınız bildiğiniz güvenilir yerden almaktır. fiyat fiyat diye diye esnafı da uyandırdınız, artık esnaf da kalitesiz salamı sosisi önceden ucuza satıyorsa kaliteli görünsün diye artık pahalı satıyor.burada tarım bakanlığı asıl sorumludur bu kadar işsiz gıda mühendisi varken neden bunları işe alıp denetim yapmaz
yasaklansa yeridir..döner diye deri yiyor halk.
10 20 TL OLUNCA SIKINTI YOK YİYİN DİYORSUNUZ YANİ... KOKUSUDA BAHARATTAN DER GEÇERLER NEDEN PAHALI İYİDİR ÇÜNKÜ :)
Gülelimmi Ağlayalımmı,Gerçi Taze diye Alınan tavuk etini normal suya sokup 1-2 dakika bekletin Anında Bakteri kokmaya başlıyor
tavuk döner yiyenler tehlikeyi önemsemiyor ki?? atın ölümü arpa misali:) her yerde ucuz dönerciler türemiş ne olduğu ise kesinlikle bilinmiyor çünkü ülkede denetim yok haliyle devlet de yok....
Çiğköfte yiyin hem ucuz hem sağlıklı
@redkit91 VALLAHİ DOGRU DEDIN AGZINA SAGLIK
bütün tavuk donerciler 10 TL. yazmis
Mahalle köpeklerine pişmiş tavuk piliç veriyorum, etin yanı başına geliyor kokluyor yemeden geri gidiyor.
Tüketici nasıl anlayacak? Bir de onu söyleyin.
tavuk dönermii? iğğğğ
Ben daha tavuk dönerden ölen duymadım.
kaldırılması yerinde olur. çünkü denetim denen birşey yok, insanımızdada insaf denen birşey yok. %90'ı rezalet pislik içinde.
Diğer Haberler