Tövbe Bismillah! Sizi İnsan mı Robot mu Ayırt Edemediğimiz Resepsiyonist Nadine İle Tanıştıralım!

"Nadine'cim bana oradan bi' çay koyar mısın sana zahmet..." :)

Tövbe Bismillah! Sizi İnsan mı Robot mu Ayırt Edemediğimiz Resepsiyonist Nadine İle Tanıştıralım!

Sizi hoş karşılayan, güler yüzlü, hiç yorulmayan ve en güzeli işini hatasız yapan resepsiyonist Nadine ile tanışmak ister miydiniz? O zaman merhaba deyin; tam karşınızda duruyor lakin belirtmemiz gereken "küçük" bir ayrıntı var; kendisi bir robot. :)

Singapur'un kalbur üstü üniversitelerinden biri olan Nanyang Technological Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları, (şu ana deneme aşamasında olsa da) gelişmiş yapay ve sosyal zekaya sahip, görüntüsü ile normal bir insandan hiçbir farkı olmayan ve en önemlisi "kişilik sahibi" ilk robot olan "Nadine" için tanıtım toplantısı düzenlediler.

Deneme Üniversite'nin kendi resepsiyonunda yapılıyor.

Bildiğiniz insansı teni ve dalga dalga saçları ile çok yakından bakmadığınız sürece insandan ayırmanız imkansız bu robotu.

Üniversitenin profesörlerinden Nadia Thallmann'ın önderliğindeki ekip tarafından geliştirilen (ki Nadine'nin adı da profesörden esinlenilmiş) akıl küpü robotun tasarım ve geliştirme aşaması bitmiş, şu anda üniversitenin resepsiyonunda gelen ziyaretçileri selamlıyor.

Sadece kuru bi' selam vermek ve kafasını sağa sola çevirmek değil yapabildikleri, merak etmeyin... :)

"E peki neler yapabiliyor Nadine Ablamız?" diye soracaksınız haliyle...

Nadine'nin yukarıda bahsettiğimiz gibi en büyük özelliği "akıllı bir robot" olması. Apple'ın Siri'si veya Microsoft'un Cortana'sı gibi üst seviye yazılımlar ile donatılmış. Duruma göre duygusal hareket edebiliyor yani üzülebiliyor, sevinebiliyor, şaşırabiliyor. Akıllı hafızası sayesinde daha önce karşılaştığı insanları hatırlayabiliyor hatta...

Fiziksel olarak yetenekleri bunlarla sınırlı değil elbette. gelen misafirlerle göz teması kurup tokalaşabiliyor.

Nadine'nin annesi diyebileceğimiz **Profesör Thalmann**; robotların gelişen dünyamızda iş gücüne olan katkılarının yüksek olacağını, üretim sektöründe olduğu gibi sağlık sektöründe de rol alabileceklerini, ilerleyen yıllarda evde hasta ve çocuk bakımında dahi kullanılabileceklerini söylüyor. Kim bilir belki bir gün Star Wars'ın **C-3PO**'su gibi arkadaşlık bile edebilirler insanoğluna :) Üniversitenin bir sonraki hedefi "bi' tık" yukarısı... ------------------------------------------------------ ![](https://imgrosetta.mynet.com/file/9927232/640xauto.jpg) Nadine'den sonra yeni projeleri ile ilgili bilgi veren Profesör Thalmann, **EDGAR** adını verdikleri robot projesi hakkında da bilgi verdi. Ön tarafında bulunan bir webcam sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden, internet üzerinden kontrol edilebilen robotun asıl özelliği karşı tarafın hareketlerini eş zamanlı olarak taklit edebilecek olması. Örnek vermek gerekirse; New York'ta bir satış görevlisinin kontrolündeki EDGAR ile karşılıklı oturup pazarlık edebileceksiniz. Karşınızdaki satış görevlisiymiş gibi... :) Veya aynı anda farklı birçok yerde ders verebilen bir öğretmen gibi... NTU'nun mekanik ve Uzay Mühendisliği bölümünden **Doçent Gerald Seet**'in ekibi tarafından 3 yıldır geliştirme aşamasında olan proje bakalım ne zaman kullanıma sunulacak...
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler