TRT'nin Milli Mücadele dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm'ün çekimleri başladı! Atatürk rolünü kim canlandırıyor?

TRT’nin Milli Mücadele’nin 100’üncü yılına özel hayata geçireceği projelerin ilki olan Ya İstiklal Ya Ölüm’ün çekimleri başladı. Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Mustafa Kemal Atatürk rolünü ise ünlü oyuncu Birkan Sokullu canlandıracak. Ünlü oyuncuları buluşturan Ya İstiklal Ya Ölüm'ün yayın tarihi de açıklandı. İşte Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi konusu ve yayın tarihi.

TRT'nin Milli Mücadele dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm'ün çekimleri başladı! Atatürk rolünü kim canlandırıyor?

“Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisi; 16 Mart 1920’de İtilaf Devletlerinin İstanbul’u işgal edip Meclis-i Mebûsan’ı dağıtmasından sonra Mustafa Kemal Paşa liderliğinde vücut bulan Kuvayı Milliye hareketini ve Ankara’da kurulacak tam bağımsız meclisin açılış serüvenini anlatıyor. TRT’nin Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı için çekilecek olan dizide Atatürk'ü canlandıracak olan isim ise Birkan Sokullu oldu.

İlk bölümü, İstanbul’un işgalinin yüzüncü yılı olan 16 Mart 2020’de yayınlanacak dizinin 6’ıncı ve son bölümü ise TBMM’nin açılışının yüzüncü yılı olan 23 Nisan haftasında ekranlara gelecek.

16 Mart 1920 ile 23 Nisan 1920 tarihleri arasında yaşanmış 6 haftalık gerçek bir kesiti yine 6 haftada ekranlara getirecek olan mini dizinin senaryosu Funda Çetin’e ait. Yapımını Kirli Kedi’nin üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda ise adını dönem dramalarıyla duyuran Yasin Uslu var.

Çekimleri 16 Ocak Perşembe günü başlayan dizinin oyuncu kadrosunda; İlker Kızmaz, Birkan Sokullu, Serkan Keskin, Dolunay Soysert, Osman Sonant, Alina Boz, Hilmicem İntepe, Rıza Kocaoğlu, Umut Karadağ, Ushan Çakır, Altan Erkekli, Mehmet Özgür gibi isimler yer alıyor.

birkan

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM KONUSU NEDİR?

Dizi, İstanbul’un işgali ve Meclis-i Mebûsan’ın İstanbul’da dağıtılmasıyla Ankara’da yeniden açılması arasında geçen 6 kritik haftayı gerçeklere bağlı kalarak anlatıyor.

6 hafta boyunca mebusların canları pahasına, vatan aşkıyla gizli ve tehlikeli yollarla Ankara’ya ulaşma çabaları, Milli Mücadele hareketine İstanbul’dan silah taşıma gayretleri, Atatürk’ün yeni Meclisi açma mücadelesi ve işgale karşı topyekûn karşı koyma iradesinin anlatıldığı dizide; yerli ve yabancı oyuncuların yanı sıra binlerce figüran yer alırken; dönemi en iyi şekilde ekrana yansıtabilmek için kullanılan onlarca gerçek mekân, dönem arabaları, silahlar, kostüm ve dekor tasarımı da izleyiciyi olayların içine çekecek.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Sonunda. Bıktık osmanlıdan.
Atatürk 'ü ve dönemi olduğu gibi yansıtacaklarını sanmıyorum! Zira Trt uzun bir zamandır milletin değil, iktidarın kanalı!!
işin içinde TRT var inşallah altından çapanoğlu çıkmaz.
Biz de sizin gibi düşünenlerden bıktık emin ol.Her devir kendine münhasır özellikler taşır.Biz ülke olarak bu dünyaya 1923'te gökten zembille inmedikKökümüzü,aslımızı,neslimizi hangi akıl ve izanla yok sayabiliriz ?
hele şükür beklediğimiz dizi geldi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler