Trump'tan 'İran'a saldıracak mısınız' sorusuna yanıt: Yakında öğreneceksiniz

ABD Başkanı Donald Trump "ABD'nin İran'a yönelik bir saldırı planı var mı?" sorusuna 'Kısa sürede öğreneceksiniz' cevabını verdi. İran ise İHA gerilimini Birleşmiş Milletlere (BM) taşıyacaklarını belirtti.

Trump'tan 'İran'a saldıracak mısınız' sorusuna yanıt: Yakında öğreneceksiniz

ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Beyaz Saray'daki görüşmesi sırasında basın mensuplarına ABD-İran gerilimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trump, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi konusunda, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası sulardaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. Bunu yapan kişiler büyük bir hata yapmıştır, yapanlar başıboş ve aptal birileri olmalı." değerlendirmesini yaptı.

Trump, "ABD'nin İran'a yönelik bir saldırı planı var mı?" şeklindeki bir soruya ise "Kısa sürede göreceksiniz." diye yanıt verdi.

Öte yandan Kanada Başbakanı Trudeau da "İran kaynaklı gerilimden dolayı çok endişeliyiz çünkü biz de NATO dolayısıyla Irak'ta görevler yapıyoruz. En yakın müttefikimizle bunları konuşuyoruz ve uluslararası kamuoyu olarak nasıl ilerleyeceğimizi de değerlendiriyoruz." yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Trump, ABD'ye ait bir İHA'yı düşüren İran'a Twitter hesabından, "İran çok büyük bir hata yaptı." sözleriyle tepki göstermişti.

Diğer yandan Beyaz Saray'da bugün ABD'nin düşürülen İHA konusunda Tahran'a nasıl bir tepki verileceğinin tartışılacağı bir toplantının yapıldığı bildirildi. Toplantıya ilişkin Beyaz Saray tarafından herhangi bir detay paylaşılmadı.

İRAN ABD'NİN "HAVA SAHASI İHLALİNİ" BM'YE TAŞIYOR

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını, ihlallere karşı canları pahasına koruyacaklarını ve ABD'nin "saldırganlığını" Birleşmiş Milletlere (BM) taşıyacaklarını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) hava sahası ihlali gerekçesiyle Devrim Muhafızları Ordusu
tarafından Hürmüz Boğazı üzerinde vurulmasına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Zarif açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD, İran'a karşı ekonomik terörizm uyguladı, bize karşı örtülü operasyonlar yürüttü şimdi ise topraklarımızı ihlal ediyor. Biz savaş istemiyoruz ancak hava, kara ve denizlerimizi cansiperane koruyacağız."

Düşürülen İHA'nın uluslararası hava sahasında vurulduğunu savunan ABD'li yetkililerin yalan söylediğini öne süren Zarif, "Bu yeni saldırganlığı BM'ye taşıyacağız ve ABD'nin uluslararası sular konusunda yalan söylediğini göstereceğiz." ifadesini kullandı.

DÜŞÜRÜLEN İHA

İran Devrim Muhafızları Ordusu, sabah saatlerinde Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış, ancak söz konusu İHA'nın uluslararası sularda uçarken vurulduğunu savunmuştu.

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington arasında yaşanan gerginliğin son haftalarda yaşanan gelişmelerle çatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
iran sizi yer bitirir ey zalimlerin zalimi amerika
abd isterse kitalari haritadan siler... karsisinda rusya ve çin azicikta k.kore var diye ekonomik olarak ambargo uygulayarak gecistiriyor... bir baslarsa abd savasa 100 yil surer savas ve abd haric her yer yikima ugrar... gercek bu. hayal dunyasinda yasamayin.
@selim_1988_cmsnn abd nin avukatımısın ?nükleer savaşta abd diye bir devlet hatta ülkede kalmaz.üç beş indan ile çelik çomak oynarsınız
Abd pisliği irana saldırda bedelini nasıl ağar ödüyosun gör bakalım karşındaki ırak değil haberin olsun
La bırakın vursun İran ı kahpe bir devlet İran aynı Amerika gibi asla güvenilmez insanlar farslar
buyurun buradan yakın acelin yakındır abd vurduğu anda iran karşılık verecek ve savaş çanları çalacaktır,,,
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler