Mynet Trend

Uçuş görevlisi merak edilen sorunun cevabını verdi! “Uçakların için neden soğuk olur?”

Uçuş görevlisi Kristie Koerbel New York Times’a uçak yolculukları sırasında sıcaklıkların bilerek düşürüldüğünü anlattı. Bazı durumlarda uçağı kasıtlı olarak soğutulduğunu dile getiren Koerbel neden olarak ise uçak içi bayılmaların engellemesi olarak gösterdi.

Uçuş görevlisi merak edilen sorunun cevabını verdi! “Uçakların için neden soğuk olur?”

Uçak seyahatleri sırasında yolculuk boyunca ince bir üşüme hissi mutlaka yaşamışsınızdır. Özellikle uzun süren uçak seyahatlerinde mutlaka yolculara örtünmesi için bir battaniye verilir. Peki uçakların içinin neden soğuk olduğunu hiç düşündünüz mü?

BİLİMSEL BİR CEVABI VAR

iStock-639040784

American Society for Testing and Materials (ASTM International) tarafından yapılan araştırmaya göre yolcuların hipoksi olarak bilinen tıbbi bir durum nedeniyle uçarken daha kolay bir şekilde bayıldıkları ortaya çıktı. Bayılma, vücut dokusu yeterli oksijen almadığında meydana gelir ve yüksek kabin basıncı ve yüksek sıcaklıklar durumu daha da kötüleştirir. Havayolu şirketleri ise,olay sayısını azaltmak için kalkıştan sonra kabinlerini soğutmaya karar vererek hipoksi sayısını azaltmaya çalışıyor.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler