UNESCO'dan Dede Korkut kararı!

Türk Destanı ‘Dede Korkut’ UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildi.

UNESCO'dan Dede Korkut kararı!

Türkiye'nin bir kültür mirası daha UNESCO listelerindeki yerini aldı. “Dede Qorqud/ Korkyt Ata/ Dede Korkut Mirası: Destan, Masal ve Müzik” çok uluslu dosyası olarak geçtiğimiz yıl mart ayında UNESCO'ya gönderilen Türkiye’nin kültür mirası temsili listesine 17'nci unsur olarak bugün itibariyle dahil edildi.

Morityus Cumhuriyeti'nin başkenti Port Louis'de gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 13. Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda temsili listeye alınan Türk destanı artık insanlığın somut olmayan kültürel mirası oldu.Türkiye bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini de korudu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
türkiyenin değil has ve has türklerin. türkiye dediğin ülkede türkmü kalmış. heryer arap
Türk Milleti, boy boylasın, soy soylasın. Anadan öğüt alan kızları, babadan sofra çekmeyi gören oğulları olsun. Bunlardan olanlar dört bir yana nam salsın. Dünya durdukça adı sanı var olsun.
Türklere ait ne varsa soyutlaştırın. Dede korkut hikayelerinde yaşanmışlık var.Ahlak ,doğruluk, cesaret,üst insanın yaşayacağı hikayeler var Türk kültüründe kadın erkek eşitliği var. Deli Dumrul öyküsü Unesco ya inandırıcı gelmemiş olabilir ama bizim anadolumuzda o aşkla yaşayan binlerce genç var
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler