YEMEK

Uzmanlardan gıda zehirlenmesi uyarısı geldi

İç hastalıkları ve Fitoterapi (Bitkiler ve Doğal Ürünlerle Tedavi) Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, yaz aylarında görülen gıda zehirlenmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Uzmanlardan gıda zehirlenmesi uyarısı geldi

Yaz aylarında sıkça görülen gıda zehirlenmesi genellikle mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtileri ile ortaya çıkar. Kişide yemek yemeyi, su almayı kısıtlayıp ciddi sıvı kaybına neden olan sağlık sorunu için İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, yenilen, içilen besinlere yaz sıcaklarında dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, gıda zehirlenmesi hakkında bilgiler verdi.

GIDA ZEHİRLENMESİ VE BELİRTİLERİ

Erdem, "Gıda yani besin zehirlenmesi, mikropla kirlenmiş yiyecek ve suların tüketilmesi ile oluşan besin enfeksiyonları ve zehirlenmesidir. Bu mikroplar bakteriler, virüsler ve mantarlardır.

Gıda zehirlenmesi oluştuğunda ilk belirtiler mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, terleme, baş dönmesi, hafif ateş, daha sonra kusma ve ishaldir. Genelde gıda zehirlenmesi bir veya iki gün sürebileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü ishal 3 günden fazla devam ederse acil olarak bir uzman doktora görünmeli ve tedaviye başlanmalıdır” dedi.

gida2

GIDA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Gıda zehirlenmelerine karşı alınacak önlemlerden bahseden Dr. Erdem, “Bununla birlikle gıda zehirlenmesinden korunmak için tavsiyemiz; ellerinizi yemek pişirmeden ve yiyecekleri temizlemeden önce mutlaka yıkayın. Çabuk bozulan yiyecekleri en fazla 2 saat içinde tekrar buzdolabına koymayı ihmal etmeyin. Buzdolabında uzun süre beklemiş çiğ et, kümes hayvanı veya balığı pişirip yemeyin. Dondurulmuş gıdaları son tüketim tarihlerine dikkat edin. Yemek ve içeceğinizde alışılmadık bir kokusu veya bozuk bir tadı olan gıdaları asla tüketmeyin" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
saçmalamışlar Türk halkı evinde dondurduğundan zehirlenmiyor bazı yemek firmalarının yemeklerinden zehirleniyor o zaman akla kar gözlerini bürümüş bozuk gıdalar yediriyorlar yada işi bilmeyerek sağlam gidayı tencereye girene kadar bozuyorlar yoksa kurban etini bir yıl dolaptan kullanıyor yada kış aylarında balığın uygun olduğu dönemler kasalarla aldıkları balıkları yine canı istedikce cıkartıp yiyor hiç bir sıkıntı cıkmıyor gıda zehirlenmeleri yatılı okullarda kışlada yada düğün yemeklerinde meydana cıkıyor bunun nedeni ya en uçuz teklif yada karı büyütme hevesi
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler