Uzmanlardan uyarı: Bu besinler beyni öldürüyor

Diyetisyen Emre Uzun, yemek yoluyla vücudumuza aldığımız metallerin beynimiz üzerinde olumsuz etkiler yarattığını açıkladı.

Uzmanlardan uyarı: Bu besinler beyni öldürüyor

Çinko, bakır, demir gibi metallere vücudumuz ihtiyaç duyar. Kalp, kas ve kemik yapısı, üreme ve dolaşım sistemi bu bileşenler sayesinde sağlıklı bir şekilde çalışır. Ancak metallerin fazladan alımı vücudumuzu tehlikeye sokabilir.

Bakır

iStock-157437049 (1)
Balık, susam, fıstık, sakatatlar, et, kurubaklagiller, yumurta ve yeşil sebzelerde yüksek oranda bakır bulunur. Yetişkinlerin günlük bakır ihtiyacı 900 mikrogramdır. Tahıl ve diğer sebzelerdeki bakır oranı orta seviyede, süt ve taze meyvelerde ise oran oldukça düşüktür. Vücuda fazla bakır girdiğinde, yıkıcı oksijen moleküllerinin üretimi başlayabilir. Bu da beyin hücrelerine zarar verir ve yaşlanmayı hızlandırır.

Demir

iStock-953982752 (3)
Pekmez, kuru meyve, sakatat çeşitleri, kırmızı et, kuru meyveler, kurubaklagiller, patlıcan, kuru domates ve susamın demir oranı yüksektir. Yetişkin bireylerin günlük demir ihtiyacı ise 9 mg'dır. Eğer bu orandan fazla miktarda demir alınırsa, vücut demiri atamaz ve organlarda birikir. Bunun sonucunda ise ortaya kalp hastalığı, karaciğer hasarı ve diyabet rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Çinko

iStock-542007690 (2)

Peynir, kabak çekirdeği, buğday ruşeymi, badem, balık, kırmızı et ve sakatatlar çinko bakımından zengin besinlerdir. Çinko, beyin beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için çok değerlidir. Fakat gereğinden fazla alınan çinko, beyinde plak oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Yetişkinlerin günlük çinko ihtiyacı ise 3 mg'dır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
milletin kafasını karıştırmayın günlük diyetle vücutta bakır demir birikimi olmaz.Ancak metabolik hastalıklarda hemosiderosis ve wilson hastalığı gibi durumlarda vücutta demir ve bakır birikir.Yada yüksek doz demir ilacı gereksiz yere kullanılırsa belki o zaman birikebilir.İnsanları yanlış yönlendirmeyin
gören de kokoreç sorumlu sanır
ya bu diyetiflenlerde kafayı yemişler niye geldik dünyaya her şeyi kararınla tüket tat al yaşamdan boş laf üretiyorlar bence ac yaaşanacaksa calışmak niye?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler