WhatsApp’ta büyük tehlike! Tek mesaj ile verileriniz çalınabilir…

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Android ve İOS sürümlerinde kritik bir güvenlik açığı keşfedildi. WhatsApp’ta keşfedilen açık sayesinde WhatsApp yoluyla akıllı telefonunuz ele geçirilebiliyor, hatta verileriniz dahi çalınabiliyor.

WhatsApp’ta büyük tehlike! Tek mesaj ile verileriniz çalınabilir…

WhatsApp İOS ve Android sürümleri güvenlik açıklarının bir yenisi ile daha gündemde. Daha önce birçok kez güvenlik açıkları ile boğuşan ve bunları kapatan WhatsApp, şimdi ise çok daha büyük bir tehlikeyle başa baş mücadele veriyor.

2

WHATSAPP’TAN VİDEO GÖNDERİYORLAR

WhatsApp’ın CVE-2019-11931 olarak adlandırdığı yeni güvenlik açığı sadece bir video ile tetikleniyor. Açığı tetiklemek için özel olarak hazırlanan MP4 formatlı bir video, hacker’lar tarafından WhatsApp yoluyla cihazlara gönderiliyor. Tanımadığı birinden gelen videoyu merak edip açan kullanıcılar, videonun oynamaya başlamasıyla birlikte verilerini hacker’lara açmış oluyor. Ben İOS veya Android kullanıcısı değilim diyorsanız -ki günümüzde bu ikisinden başkasını kullanan neredeyse kalmadı- sizin için de kötü bir haberimiz var.

WHATSAPP AÇIĞINDAN SADECE MOBİL CİHAZLAR ETKİLENMİYOR

WhatsApp açığı yüzünden İOS ve Android cihazlar haricinde Windows cihazlar da etkileniyor. Hatta ve hatta WhatsApp’ın işletmeler için çıkardığı WhatsApp Business uygulaması bile söz konusu açıktan muzdarip. Ancak söz konusu açıktan kendimizi korumamız için bir yol var; o da son güncellemeleri yapmak. Zira WhatsApp’ın sahibi Facebook, açıktan etkilenen İOS ve Android gibi platformlar için hızlıca bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeleri yükleyerek WhatsApp’taki açıktan korunabilirsiniz. Fakat yine de verilerinizi bir kontrol etmenizde ve WhatsApp’tan gelen her mesajı açmamanızda yarar var.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler