Yemeden önce kesinlikle yıkamanız gereken 5 ve asla yıkamamanız gereken 5 yiyecek

Siz siz olun bu önerilere mutlaka kulak asın. Ne diyoruz hep; sağlık her şeyden önemli!

Yemeden önce kesinlikle yıkamanız gereken 5 ve asla yıkamamanız gereken 5 yiyecek

Asla yıkamamanız gerekenler:

1. Yumurta

yumurta

Çoğu kişi yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın daha sağlıklı olduğu düşünür ama bilmedikleri bir şey var: Bakteriler tarafından kontaminasyona ( yabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme) uğramamaları için yumurtalara çözel bir madde konulur. Yıkadığınızda ise bu koruma ortadan kalkar.

2. Tavuk

tavuk

Tavuk, en kolay besin zehirlenmesine neden olan bir gıda. Tüketirden oldukça dikkatli olmakta fayda var. Tavukta yer alan bakteriler sağlığımızı tehdit edebilir nitelikte. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanmasıyla elinize yayılır. Bu süreçte tavuğu kesinlikle yıkamayın ve ürünü en kısa sürede pişirin. Tavuğu uzun bir süre beletmek de oldukça tehlikeli...

3. Kırmızı et

etttt

Tavuk gibi kırmızı ette de aynı durum söz konusu...

4. Makarna

makarna

Makarnayı yıkadığınız taktirde içinde nişastayı akıtmış oluyorsunuz ve bu da makarna sosunun az emilmesine neden oluyor. Yıkamak isterseniz de pişirdikten sonra bunu gerçekleştirin.

5. Mantar

mantarr

Suyu çok fazla emdiği için makarnayı yıkamak da sakıncalı. Yıkadığınız zaman elastikiyetini kaybederler.

Kesinlikle yıkanması gerekenler:

1. Kabuklu sebze ve meyveler

elma

Meyve ve sebzelerin dış görünüşüne kesinlikle aldanmayın. Parlak ve temiz duran ürünler zaman zaman yanıltıcı olabilir. Çünkü bu ürünler satışa sunulmadan parlak gözünsün diye mumlanır.

2. Teneke konserve kutular

konserve

Ağzı kapalı diye bakteri girmiyor diye masum bir düşünceye sahip olabilirsiniz :) Ama üretim sürenin tamamını bilemediğimiz için kendimizi garanti altına almakta fayda var.

3. Kabuğu yenilmeyen meyveler

karğuz

Muz, kavun ve karpuz gibi meyveleri de yemeden önce yıkamak gerekli çünkü bu kabukları ne kadar soysak da bakteriler yenilebilir kısımda kalabilir.

4. Kuruyemişler

rgfregfr

Mutlaka yıkamadan tüketmeyin çünkü kuruyemişlerin nasıl muhafaza edildiklerini bilmiyoruz. Aynı zamanda kuruyemişleri yıkayarak içlerinde bulunan fitik asitten kurtarmış olursunuz.

5. Kuru meyveler

kurumeyve

Kuruyemişilerde olduğu gibi aynı şeyi söylemek mümkün. Paketli dahi alsanız yemeden önce yıkamaya özen gösterin...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
iki adet yanlış bilgi var burada, yumurta yıkanmadan muhafaza edilmeli, yıkandığı taktirde muhafaza sırasında bozulma olur, hemen kullanım öncesi yıkanmalıdır, yani hemen pişirme öncesi. diğeri de kuru yemişler ile ilgili, çiğ kuruyemişler kavrulma işlemi öncesi yıkanabilir, ancak kavrulmuş kuru yemişi nasıl yıkayıp yiyeceğinizi merak ediyorum. bu haberi yazan yıkayıp yesin kuruyemişleri ve denesin. kuruyemişler çiğ tüketilecek ise kabuğunda muhafaza edilmeli ve hemen tüketim öncesi kırılmalı ki mikrobiyolojik açıdan temiz bir ürün olsun. haberi düzeltmenizi rica ediyorum.
@hguckun benim yazacaklarımı yazmışsınız teşekkürler
Etin bünyesindeki bakteriler insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Bu yüzden bütün et çeşitlerinin yıkanması, kanından arındırılması gerekmektedir. İster kasaptan aldığınız bir et olsun ister kurban eti olsun mutlaka temizleme aşamasından geçmelidir...
kuruyemiş yıkandıktan sonra nasıl kurutulacak
kuruyemişi yıkayarak yemek he :D
Diğer Haberler