Yeni testler Avrupa’da Aralık ayından beri koronavirüs olduğunu kanıtladı

Yeni testler, Avrupa’da salgın ilan edilmeden önce, Aralık ayı başlarında koronavirüsün olduğunu kanıtladı.

Yeni testler Avrupa’da Aralık ayından beri koronavirüs olduğunu kanıtladı

Fransa’da bir hastane, zatürre geçirmiş eski hastalardan alınan örnekleri tekrar test etti ve Fransa’da ilk vakanın doğrulanmasından yaklaşık bir ay önce Covid-19 olan bir hasta keşfedildi.

Paris’teki Avicenne ve Jean Verdier hastanelerinin resüsitasyon başkanı Yves Cohen Fransız televizyonuna yaptığı açıklamada Ocak ve Aralık aylarında grip testleri negatif gelen 24 hastadan alınan örneklerin bilim insanları tarafından tekrar test edildiğini belirterek "24 hasta içinde 27 Aralık tarihinde bir tane Covid-19 pozitif hasta var" dedi. Numunelerin tümü başlangıçta PCR testleri kullanılarak grip tespiti için toplanmıştı. Aynı görüntüleme süreci, enfekte olmuş Covid-19 vakalarını tespit etmek için kullanıldı.

Yves Cohen
Yves Cohen, negatif çıkan başka numunelerin de incelenmesini istiyor.

KORONAVİRÜS SALGINI

Toplanan numuneler, hastanede birden çok defa test edilerek, test sonuçlarında bir hata olmadığı doğrulandı. Yves Cohen şimdi aynı döneme ait negatif sonuç veren örneklerin tekrar incelenmesini isteyerek durumu yerel yönetimlere bildirdiğini sözlerine ekledi. Fransa’da doğrulanmış ilk koronavirüs vakası 24 Ocak’ta kayıtlara geçti.

HASTANIN İZİ SÜRÜLÜYOR

Yves Cohen, enfekte olup hayatta kalan ilk hastanın izinin sürüldüğünü belirtti. Koronavirüs testi pozitif olan ilk hastayı tespit etmek, hastalığın nasıl yayıldığını anlamak açısından önem taşıyor. Yves Cohen ilk vaka hakkında "15 gün boyunca hasta olan adam enfeksiyonu iki çocuğuna da bulaştırdı ancak süpermarkette çalışan eşi enfekte olmamıştı. Nasıl enfekte olduğunu anlamayan hasta, ilk duyduğunda çok şaşırdı. İpuçlarını birlikte bir araya getirince hastanın yurt dışı seyahati yapmamış olduğunu ve tek kontağının süpermarket çalışanı eşi olduğunu ortaya çıkardık" dedi.

Yves Cohen bahsi geçen hastanın eşinin Çin kökenli iş arkadaşlarına yakın bir yerde çalıştığını söyleyerek, bu kişilerin Çin’e seyahat geçmişi olup olmadığının soruşturulması gerektiğini belirtti. Yves Cohen, sözü edilen bu hastanın sıfırıncı vaka olabileceğini, ancak diğer bölgelerde de benzer vakaların olabileceğini söyleyerek "PCR testleri zatürre için negatif çıkan tüm vakalar tekrar test edilmeli" dedi.

Fransa 11 Mayıs’ta ülke çapında karantinayı sona erdirmeyi planlıyor. Okullar yeniden açılacak ve insanlar yaklaşık iki ay sonra ilk kez işlerine geri dönebilecek.

Fransa başbakanı Emmanuel Macron 11 Mayıs’ın normal hayata dönüş anlamına gelmediğini, 11 Mayıs tarihinin yalnızca bir aşama olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgıını nedeniyle Avrupa, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en kötü finansal krizin eşiğinde. Yayılmanın önlenebilmesi için ticari faaliyetler, otel ve restoranlar, inşaat ve perakende sektörü durdurulmuş durumda.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Ekim ayının ortasından beri var ancak mutasyona uğramamıştı.Ocak ayında değişti. Ekim ayında boğaz ağrısı yarım baş ağrısı koku kaybıyla birlikte halsizlikten şikayet edenler covid olduğunu bile anlamadan atlattı Ancak çoğuda yeni bir salgın olduğunu farkettiği için kendini izolasyona almayı gerekli gördü ve en az zararla atlattı.Ocak ayından itibaren bağışıklığı daha güçlenmiş olarak virüs kaptığı için en az zararla atlattılar.Bu süreç böylece uzayıp gidecek ve toplumsal bağışıklık kazanmış olacağız.Avrupa ve amerikanın hatası domuz eti yeme merakı veya(tutkusu desenizde olur) domuz giripinin
2018 Aralık da 12 gün hastane de yattım. eğer covid-19 testi olmuş olsaydı kesin pozitif çıkardım. çünkü hastane de tüm iç organlarında bakıldı. baskilanamayan bir ateş vardı her 4 saatte bir çıkan ve 39.6 derecelere kadar çıkıyordu. yoğun titreme öksürük ve nefes darlığı. enfeksiyonu hangi virüsün yaptığı bulunamadı.12 gün sonra zatürreye çevirdi. 7 gün zatürre tedavisi gördükten sonra taburcu oldum. Ama bulaşıcı özelliği yoktu çünkü refakatçi olarak gelenlerde hiç bir belirti yoktu. kesinlikle mutasyona uğradı şuan bu virüs. Allah sonumuzu hayretsin
Yahu wuhanda ilk ortaya çıkış tarihinin kasımda verilmesi çok saçma. O tarihte wuhanın yarısı hastaydı zaten. hastalığın kuluçka ve yayılma zamanı da düşünüldüğünde ilk virüse yakalanma ve yayılmanın başlangıcı eylülü buluyor. o yolda ölen insan görüntüleri de kasıtlı yayıldı çünkü başka bir ülkede öyle yolda markette falan düşen bayılan ölen hiç olmadı. Bu işte bence ülkeler üstü bir karar var. çin sorumluluğu alan ülke olmuş başka açıklaması olamaz
benım ekim ayındı 4 gün gece gün başım ağirdi hep toplu ulaşımlara biniyordum halsizlik ishal göz kızarıklıgı .. gözlerimi gören her polis gbt yaptı günlerce kan içindeydi yani hiç yasamadıım bir haftaydı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler