Yıllardır hata yapmışız! Makarna süzgecinin doğru kullanımı bakın nasılmış

Bir makarna süzgeci ne kadar yanlış kullanılabilir ki! dediğinizi duyuyoruz :) Biz de bu soruyu sorduk kendimize... Ancak gerçekten de kullanım hatası yapıyormuşuz. Öğrendikten sonra aydınlandık ve dedik ki kendimize: "Vay be... öğreneceğimiz daha ne çok şey var."

Yıllardır hata yapmışız! Makarna süzgecinin doğru kullanımı bakın nasılmış

Makarnayı nasıl süzeriz hanımlar, beyler? Önce makarnayı haşlar daha sonra süzgecin içine gelişigüzel makarnayı aktarır ve suyun yavaş yavaş süzülmesini bekleriz değil mi? Baktığımızda makarnayı süzmek bu kadar basittir bizler için. Ancak internet ortamı öyle bir şey ki doğru kullanıldığında her gün yeni bir şey öğrenmek mümkün.

makarna

İnternette yayılan bu görüntüler bize yıllardır makarnayı yanlış süzdüğümüzü gösterdi. Aslında yapmamız gereken şey makarnayı suyuyla birlikte süzgecin içine dökmek yerine, süzgeç ile tencerenin ağzını kapatıp suyu boşaltmamızmış.

makarna 2

Bu bilgiyi öğrenince bizde bir aydınlanma oldu ki sormayın :) Evet, dahice bir yöntemmiş dedik. Fotoğrafları görünce işin aslında ne kadar da kolay olduğunu gördük. Hem kolay hem de zamandan tasarruf sağlayan bir yöntem.

makarna3

Bu yönteme alışkın olmadığınız için size biraz zor gelebilir. Hatta fotoğrafta da görüldüğü gibi küçük bir hatada elinizi yakmanız mümkün. Biz size yeni bir bilgi sunmak istedik. Keyfiniz nasıl isterse o şekilde süzmeye devam edin sevgili okurlarımız.

makarna4

Lezzetli bir makarna pişirmenin püf noktaları

Küçük tencere kullanmayın

tencere

Her bir makarna tanesinin eşit şekilde pişmesini istiyorsanız büyük bir tencere kullanmalısınız. Makarnayı büyük tencerede pişirmek yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Makarna suyuna tuz atmayı unutmayın

tuz

Makarnaların birbirine yapışmasını önlemek için kaynayan suya makarnayı dökmeden önce bir miktar tuz atın. Tuz miktarını kontrollü bir şekilde ayarladıysanız sonradan tuz eklemenize de gerek kalmayacaktır.

Zeytinyağı eklemekten kaçının

iStock-875854080

Makarnaların birbirine yapışmasını engellemek için zeytinyağı kullanmaya kalkmayın. Doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine bahsettiğimiz tuz yöntemini uygulayabilirsiniz. Böylelikle kaliteli bir yağı çöpe dökmek zorunda kalmayacaksınız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler