Mynet Trend

Mynet Tatil Bulucu

1 Kimle tatile çıkıyorsunuz?
2 Yurt içi mi yoksa yurt dışı mı tatil yapmak istiyorsunuz?
3 Yaz Tatili mi Kış Tatili mi?
4 Ne tür tatil arıyorsunuz?
5 Vizeniz var mıdır?
6 Balayı Tatili mi yapmak istiyorsunuz?
7 Eğer Seçiminiz yurt içi ise Tatil yapmak istediğiniz yerler?
7 Eğer Seçiminiz yurt dışı ise Tatil yapmak istediğiniz yerler?
8 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Yorkie'lere Fısıldayan Kadın Selmin Akdağ ve 16 Tatlış Yorkshire Terrier!

  Yürekleri cüsseleri ile ters orantılı minik meleklerin dilinden anlayan yazar Selmin Akdağ ve Yorkie'ler hakkında bilmediklerinizi bulacağınız enfes tatlı bir röportaj!

  4 sene önce 45 günlük bir bebek Yorkie sahiplendiğim ilk gün anladım ki bu tatlı minik cazgır ama bir o kadarda akıllı ve vicdanlı ufaklıkların hayvan sevgisinden daha çok evlat sevgisine dönüşeceğini. Bu küçük fırlamalar hakkında daha çok daha da çok bilgi edinmeliydim ama nasıl?

  Google'da ''Yorkshire Terrier Türkiye'' diye öyle gelişi güzel arattım ve karşıma direk Selmin Akdağ'nın sayfaları ve bana yol gösteren "Yorkshire Terrier Bilgi Rehberi" isimli kitabı çıktı. Daha sonra üyesi olduğum sayfalarında bir bakmışım ki aile olmuşuz. Bir sürü Yorkie evladım olmuş. Dünyanın en tatlı yavrularıyla tanışmaya hazırsanız başlayalım!

  Tam bir Yorkshire Terrier tutkunusunuz. Öyle ki onlar hakkında "Yorkshire Terrier Bilgi Rehberi" isimli bir kitap çıkardınız. Neden Yorkshire? Yolcuğunuz nasıl başladı?

  Selmin Akdağ : Gerçekten “tutku” bu ırk için tanımlanabilir bir anlam ifade ediyor. Bir kere Yokshire Terrier’iniz olursa bundan vazgeçmeniz ve hayatınızı o minik can dostunuzdan ayrı ya da onsuz geçirmeniz olanaksızlaşıyor. Yorkshire Terrier ırkını çocukluğumdan beri tanıyordum , şehir hayatına uygun olması ve sosyal yaşamda da zorluk çıkarmadığını bildiğimden iş hayatımın temposu eskiye göre yavaşladığında bir can dostu edinmeye düşündüm ve bu ırk “ Yorkshire Terrier “ olmalı diye karar verdim. Ve bundan tam 11 sene evvel hayatımın en doğru kararlarından birini verip bir Yorkshire Terrier aldım. Oğlum Shiny’yi aldığımın akabininde bu inanılmaz sevgi bana yetmediğinden bir tane daha minik can dostu aldım. Bu sefer aldığım minnacık dişi bir bebekti. O küçük bebek büyüdü...aşıları bitti, her şey son derece yolunda derken bir sahil kasabasında yılan sokmasından zehirlenerek ellerimin arasında can verdi. Onunla birlikte olabildiğimiz aylar süresince bu minik yavruya ve minik yüreği ile bana verdiği sonsuz sevgi ve sadakate o kadar çok alışmıştım ki, bu ani kayıp beni derinden yaraladı.

  Tam bir Yorkshire Terrier tutkusunuz. Öyle ki onlar hakkında "Yorkshire Terrier Bilgi Rehberi" isimli bir kitap çıkardınız. Neden Yorkshire? Yolcuğunuz nasıl başladı?

  Selmin Akdağ :

  İlk Yorkshire Terrier’imi almadan önce nereden, nasıl alırım, nasıl beslerim , tüylerine ne yapmalıyım gibi sorulara cevap bulmak amacıyla bilgi kaynağı aradığımda ülkemizde detaylı ve güvenilir yeterince bilgi bulunmadığının farkına vardım. Yaşadığım acı olaydan sonra bu minyatür köpek cinsi hakkında araştırmaya başladım. Yurtdışında bu ırkın platformlarını, ciddi ve tecrübeli üreticilerine ulaştım. Fikirlerini ve yardımlarını aldım. Alırken ne kadar gözü kara davrandığımın ve pek çok konuda özellikle bilgili gibi görünen şahıslardan edindiğim hatalı bilgileri fark edecek kadar bilgi donanımı edindiğimde bu edinimlerimi Yorkshire Terrier ırkını besleyen ve sevenlerle aynı hatalara düşmemeleri adına paylaşma ihtiyacını duydum. Büyük kitlelere ulaşmanın yolunun internet olduğunu düşünüp “ Yorkshire Türkiye “ forum sitesini kurdum ve geliştirdim. O dönemde akıllı telefonlar olmadığından , her zaman elimizin altında olmalı diye düşündüğüm tüm bilgileri bir kitap aracılığı ile paylaşma ihtiyacı doğdu . Yorkshire Terrier Bilgi Rehberi böylece uzun , ciddi araştırma süreci ve büyük emeklerimin sonucu ortaya çıkmış oldu.

  7 tane Yorkshire Terrier'iniz varmış. Hepsine aynı anda mı baktınız?

  Selmin Akdağ: 2014 senesinin başı itibariyle 9 tane oldular Evet hepsine ben baktım büyüttüm . Seyahat ve yoğunluğuma göre ailemle birlikte bakıyoruz.

  Deneyimlerinizi kitap olarak bastırma fikri nereden çıktı? En çok kimlerden destek gördünüz?

  Selmin Akdağ : Bir arkadaşım bana oturmaya gelmişti . Çalışma masamda dağ gibi dosya ve notları gördüğünde çok şaşırdı. Kendisine forum açtığımı ve bilgilerimi forum aracılığıyla paylaştığımı söylediğimde bana “ Ben bilgisayar kullanmıyorum bilgilere nasıl ulaşacağım ? “ diye bir soru sordu. Bir yandan da sürekli forumda bilgileri arayan ve bulamayan sorularla karşılaştığımdan bu iki fikri pekiştirdiğimde “Ben bu konuda bir kitap yazmalıyım “ diye karar verdim. Kitap konusunda bir tek ailemden destek gördüm. Benimle bu heyecana ortak olup cesaretlendirdiler, anneme ve özellikle ablama bu vesileyle tekrar teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

  www.yorkshireturkiye.com adresinde insanları buluşturuyor, yardımlaşıyor ve etkinlikler düzenliyorsunuz. Peki kendinizi hayvan dostlarımıza adamanıza yakın çevreniz nasıl yaklaşıyor?

  Selmin Akdağ : Ailem her zaman her konuda desteğim olmuştur bu konuda da her zaman destek oldular ve oluyorlar sağolsunlar. Her birey kendi ailesinde , yaşamında ve kendi kültüründe edinimler çizgisinde hayatını sürdürür. Yakın çevrem de bu tip insanlardan oluştuğundan bir tek miniklerimin sayılarının artmasına “yine mi” diye gülmeleri dışında bir olumsuzluk yaşamadım .

  Sizi üzen ve asla unutamadığınız bir anınız var mı?

  Selmin Akdağ ; Asla unutmadığım ve için için kalbimi sızlatan Yorkshire Terrier Bilgi Rehberi adlı kitabımı atfettiğim minik Bella’mı kaybetmem.

  İnternet sitesi tıklanmaları, Facebook beğenileri, hakkında oldukça çok konuşulan bir kitap büyük başarı. Bu başarıların temel nedenini neye bağlıyorsunuz?

  Selmin Akdağ : En büyük nedeni şüphesiz “bilgilerin doğruluğu”. Kitabı yazarken empati yaparak sıralama yaptım ; Bir kişinin Yorkshire Terrier almayı düşündüğü andan itibaren alması veya kendisine uygun olmadığına karar vermesi, alacaksa alırken nelere dikkat etmesi gerektiği ve aldığı andan itibaren birliktelikleri boyunca ihtiyacı olan tüm bilgiler “ Bakım- Beslenme-Sağlık ve Eğitim “ konu başlıkları altında sıralı olarak mevcut. Resimler de var , ancak gerektiği kadar fotoğraf olmasına önem verdim. Bilgilerin her zaman ön planda olması benim için çok değerlidir.

  Benimde bir Yorkie'm var. Daha önce hiç doğurmadım ama Yorkie'mi evladım gibi seviyorum. Kokusunu bile özlüyorum. Sizce bu hayvan bağımlılığı mı yoksa gerçekten hayvan sevgisi mi?

  Selmin Akdağ : Bana sorarsanız bu kalbinizdeki bu güç “ sevgi “ . Bunu bağımlılıkla bağdaştırmak bu gücü küçümsemek olur

  Size doğru sorular sorabilmek için araştırma yaparken 'Yorkshire'lar en çok sara hastalığına yakalanan cinslerdir' yazısını gördüm. Bu ne kadar doğru? Sara hastası bir Yorkie nasıl tedavi edilir?

  Selmin Akdağ : En çok sara hastalığına yakalanan ırk olmalarının saptandığını ilk defa duyuyorum...Kim , neye gore saptamış o önemli , Ancak Epilepsi bu ırkta benim hiç duymadığım ve tanık olmadığım bir rahatsızlık. Eğer ırksal hastalıkları sorsaydınız ; Soluk borusu sertleşmesi – Legg-calve-Perthes hastalığı ,-Patella luxation ve porto sysmetic shunt diye sıralayabilirim. Epilepsi olduğu düşünülen , bayılan bir köpek acilen veteriner hekime götürülmelidir.

  Bir Yorkshire yavruya aile olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

  Selmin Akdağ: Eğer bir canlının ortalama 15 sene sorumluluğunu maddi ve manevi olarak alabilmeyi göze alırsanız onunla yaşadığınız her dakika avantaj. Bunun dışında ırksal olarak Yorkshire Terrier lerin avantajları ; Taşıması , tasmayla gezdirmesi ve kucakta tutması kolaydır.

  Zeki ve canayakındır.

  Seyahat için yeterince küçüktür.Konaklamnızda sorun teşkil etmezler.

  Besleme, uyutma ve egzersizde çok az günlük bakım gerektirir.

  Şehirde yaşayanlar ve sağlık sorunları olanlar için bakımı güçlü ve büyük

  köpeklere göre daha kolaydır.

  Tuvalet eğitimi ev içi ve dışı için adapte edilebilir.

  Düzgün bakıldığında, yaşam süresi büyük köpeklerden uzundur.

  Alerji sorunları bulunan insanların evlerinde bulunmalarında sakınca

  yoktur.Tüy dökmezler.

  İtaat seviyesinde ilgiyi severler. Mutlu olmayı istemeye eğilimlidirler,

  neşelidirler ve uyumludurlar

  Dezavantajları

  Selmin Akdağ;

  * Dominant karakter vardır. Kıskanç yapıya sahiptir

  * Kapı çalındığında ya da başka bir sese havlayarak tepki veririler

  * Aşır meraklıdır ve çok ani hareket eder ,köpeklerle ölümlerine yol açacak

  kavgalara girebilirler. Kendilerinin olduğundan daha büyük ve sahipleri tarafından korunduğunu düşünürler.

  * Dişleri özel ilgi ister. Onları erken yaşta kaybedebilirler.

  * Tuvalet eğitimi biraz uzun sürer ve sabır gerektirir.

  * 15 yaşından küçük çocukları olan aileler için uyumlu olduklarını düşünmüyorum.

  • Çok hassas bünyeye sahiptir Hasta olmaması için özel özveri gerektiren bir ırktır.. Boyutlarından dolayı anestezi verildiğinde diğer ırklara göre çok daha fazla risklidir Köpeğim anne olsun diye düşünce tarzına sahip olanların talep etmemesi gereken bir ırktır.

  • Tüy bakımı zahmetli ve masraflıdır.

  Yorkshire Terrier denildiğinde akla gelen ilk isim sizsiniz. Peki bu yavruları ailesine katmak isteyenler ne sıklıkla size ulaşıyorlar? Yardımcı oluyor musunuz? Ya da bıktınız mı :)

  Selmin Akdağ: Öncelikle teşekkür ederim Rakamsal olarak bir değer vermek güç ancak hemen hemen her gün ailemize en az bir yeni bir üye katılıyor ve yavrusunu sahiplendirmek ya da yavru almak isteyenler hemen her gün başvuruyorlar. Her birine elimden gelen yardımda bulunuyorum. Üyelerimiz arasında üretimden para kazanan hiç kimse yok ve yuva arayan olursa sadece ücretsiz sahiplendirmelere aracı oluyorum. 9 senedir inanın hiç bıkmadım , ama canlı edinen kişilerin herhangi bir nedenden ötürü başkasına vermek istemesi beni çok üzüyor ve yıpratıyor. Barınaklar sokaklar minik canlarla dolu artık Yorkshire Terrier'ler bile barınaklarda ve sokaklarda sel sefil bulunuyor . Bu durum beni çok üzüyor ama 24 saat boyunca vermekten caymayacağım bir canlı Yorkshire Terrier.

  Yeni bir kitap çıkaracak mısınız? Ne zaman?

  Selmin Akdağ: Şu anda yeni bir kitap projem yok , ama neden olmasın her an her şey olabilir. Şaka bir yana kitap değil ama bir “hayal projem var ancak nasıl ne şekilde gerçekleştirebilirim tam bilemiyorum”

  Yorkshire Terrier lerde de alıp sonradan vermek isteyenler çok oluyor mu ? Hangi nedeni gösteriyorlar ?

  Selmin Akdağ: Bu son 2-3 senedir çok olmaya başladı en çok gösterilen nedenlerin başında “nişanlanıyorum / evleniyorum eşim istemiyorum“, “çocuğum oldu “ , şehir dışında okul kazandım, “eski sevgilimin hediyesi baktıkça aklıma o geliyor” , işlerim yoğunlaştı ilgi gösteremiyorum” , tuvalet eğitimini hala öğrenemedi “, “ evde birisi hasta bakamıyorum “ , çocuğum dersine konsantre olamıyor ve liste uzayıp gidiyor ne yazık ki :(

  Bir Yorkshire sahibi olmak isteyen kimselere en önemli öneriniz nedir?

  Selmin Akdağ: Yorkieler genellikle resimlerde ya da sokakta görülüp “ayy çok tatlı“ diye tercih edilen bir ırk . Yorkshire Terrier dahil ırkı ne olursa olsun bir evcil alırken ince düşünüp sık elememiz lazım. Okuyorsak çalışacağımız zamanı düşünmeli , evliliği ve evlilikte eşin isteyip istemeyeceği , çocuğunuzu onunla büyütüp büyütemeyeceğinize kadar ileri dönük bir proje dahilinde bir canlı edinmeliyiz. Toplum olarak plan ve programa alışık değiliz belki ama her zaman her yerde de vurguladığım üzere alacağımız bir canlının sorumluluğu. Onun kardeşi ,annesi ve babası yani hayatta tek dayanağı bir tek siz olacaksınız bu nedenle uzun düşünmeyi gerektiren çok önemli bir karar bu. Eve geldiği ilk andan itibaren hayatınızı ona göre şekillendirip planlamanız gerekecek. Hele konu sahibine aşırı düşkün Yorkshire Terrier ise bu daha önemli bir hal alıyor. Zira %100’e yakın büyük yüzdesi yuva değiştirdiklerinde ruhsal travma geçiriyorlar. Üyelerime sıkça duyurduğum üzere kendinizi maddi ve manevi olarak hazzı hissetmiyorsanız ve geleceğini planlamaya üşeniyorsanız ne kendinizi üzün nede bir canlıyı, gidip bir arkadaşınız ya ahbabınızın minik can dostunu sevip evinize dönün lütfen.

  Yorkie denildiğinde aklınıza ilk gelen şeyi söyler misiniz?

  Selmin Akdağ: Yüreği cüssesi ile ters orantılı minik melek!
  Kesfet


  En Çok Aranan Haberler