YouTube Hizmet Koşulları önümüzdeki ay baştan aşağıya yenileniyor

Google çatısı altında hizmet veren YouTube, 16 Aralık 2019 tarihinde hizmet koşullarını yenileceğini açıkladı. Baştan aşağıya yenilenen hizmet koşulları özellikle içerik üreticilerini yakından ilgilendiriyor. Güncellenen hizmet koşullarında; hizmet sağlayıcısının Google olarak değiştirilmesi dikkat çekiyor.

YouTube Hizmet Koşulları önümüzdeki ay baştan aşağıya yenileniyor

Güncellenecek olan koşullarda dikkat çeken bir diğer unsur ise içerikler ile alakalı. Bildiğiniz gibi YouTube üzerinde çocuklara uygun olmayan tonlarca içerik yer alıyor. YouTube bu içerikleri tekrardan filtreden geçirecek. Bu işlemin geriye dönük uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

YouTube’a video yüklediğinizde bu videoların kurallara uyup uymadığına ilişkin bilgilerin kapsamı da genişletiliyor. Bu sayede haksız yere video silme veya kanal kapatılma sorunları ile karşılaşmayacaksınız.

HİZMET SAĞLAYICISI KİM OLACAK?

Hizmet Sağlayıcı. Hizmet sağlayıcınız artık Google LLC’dir.

Politikalar. Sözleşmemiz kapsamında olan Politika, Güvenlik ve Telif Hakkı Politikaları ile YouTube’da Reklam Yayınlama Politikalarımızın bağlantılarını ekledik. Bunlar Topluluk Kurallarımızın temelini oluşturan politikalar olduğundan, sizlerin de gözüne çarpması için bu ayrıntıyı Şartlar’da açıkça vurguladık.

İştirakler. “Grup şirketlerimiz” derken kimden bahsettiğimizin net olarak anlaşılması için “İştirakler” (yani Alphabet şirketler grubu kapsamındaki şirketler) teriminin tanımını ekledik.

HİZMETİ KİMLER KULLANABİLİR?

Bu bölümde, Hizmeti kullanmak için karşılanması gereken bazı gereklilikler açıklanır ve kullanıcı kategorileri tanımlanır.

Önemli güncellemeler:

Yaş Şartları. Google genelindeki politikalarımızı yansıtan, ülkelere özel yaş gereksinimlerini belirttik. Ayrıca, ülkenizde reşit sayılmıyorsanız Hizmeti her zaman ebeveyn veya veli izniyle kullanmanız gerektiğini belirten bir uyarı ekledik.

Ebeveyn İzni. Çocuğunuzun YouTube’u kullanmasına izin vermeniz durumda üzerinize düşen sorumlulukların açıklandığı bir bölüm ekledik.

İşletmeler. Hizmeti bir şirket ya da kuruluş adına kullandığınız takdirde söz konusu işletmenin Sözleşme’yi kabul etmiş olacağı, Şartlarımızda artık açık bir şekilde belirtiliyor.

HİZMETİ KULLANIMIZ

Bu bölümde, Hizmetin kullanımıyla ilgili haklarınız ve Hizmeti kullanımınız için geçerli olan koşullar açıklanır. Hizmet üzerinde yapabileceğimiz değişikliklere dair açıklamalar da bu bölümde yer alır. Önemli güncellemeler:

Google Hesapları ve YouTube Kanalları. Google hesabı veya YouTube kanalı olmadan Hizmetin hangi özelliklerine erişebileceğiniz ve hangi özelliklere erişmek için bu ikisinden birine ihtiyacınız olduğu ile ilgili ayrıntıları belirttik.

Bilgileriniz. Bilgilerinizi ele alma biçimimizle ilgili herhangi bir değişiklik yapmadık. Gizlilik Politikası’nı ve YouTube Kids Gizlilik Bildirimi’ni inceleyerek politikalarımız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, dilediğiniz zaman Google Hesabınızı ziyaret ederek hem gizlilik ayarlarınızı gözden geçirebileceğinizi hem veriler ve kişiselleştirme ile ilgili ayarlarınızı yönetebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kısıtlamalar. Yarışmalarla ilgili gereksinimleri belirtmek ve metriklerin manipüle edilmesi ile ilgili yasağı eklemek için bu bölümü güncelledik.

Hizmet Değişiklikleri. Şartlarımızı, Hizmet üzerinde yapabileceğimiz değişikliklerin nedenleri konusunda daha net bilgi verecek şekilde güncelledik. Bu değişikliklerden etkilenebileceğiniz durumlarda sizi bilgilendireceğimizi taahhüt ettik.

İÇERİĞİNİZ VE DAVRANIŞLARINIZ

Bu bölüm, Hizmete İçerik sağlayan kullanıcılar için geçerlidir. Burada, içerik yüklediğinizde bize verdiğiniz izinlerin kapsamı tanımlanır ve başkalarının haklarını ihlal edecek içerikler yüklemeyeceğinizi taahhüt ettiğiniz belirtilir. Önemli güncellemeler:

Lisans. Bize verdiğiniz içerik lisansıyla ilgili bilgileri netleştirerek daha kolay anlaşılır hale getirdik. Sizden istediğimiz izinlerde ve içeriğinizi kullanma şeklimizde herhangi bir değişiklik olmadı.

Süre. YouTube’un yorumlarınızı süresiz olarak kullanma hakkını kaldırdık.

Kaldırma İşlemleri. İçeriğinizi kaldırmak için kullanmanız gereken araçlara ulaşabileceğiniz bir bağlantı ekledik. Ayrıca, hangi durumlarda içeriğinizi kaldırmamız gerekebileceğini net bir şekilde açıkladık. Ayrıca kaldırma işlemlerine nasıl itiraz edebileceğiniz konusunda bilgi verdik.

İçerik Analizi. Kötüye kullanımın tespit edilip platformun güvende tutulmasına yardımcı olmak için YouTube’daki içerikleri otomatik olarak analiz edebiliriz.

HESABIN ASKIYA ALINMASI VE FESHEDİLMESİ

Bu bölümde, YouTube ile olan ilişkinizin taraflardan birince feshedilebileceği durumlar açıklanır. Önemli güncellemeler:

Fesih İşlemleri. Şartlarımızda artık, kötü amaçlı kullanıcılarla olan ilişkimizi hangi durumlarda feshetmemiz gerekebileceği hakkında daha ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Böyle bir işlem gerçekleştirdiğimizde bunu size bildireceğimize dair daha kapsamlı bir taahhütte bulunuyor ve kararımızın hatalı olduğunu düşündüğünüz takdirde itirazda bulunmak için neler yapabileceğinizi açıklıyoruz. Ayrıca Hizmeti kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda yapmanız gerekenlerle ilgili talimatlar da ekledik.

HİZMETİMİZDEKİ YAZILIMLAR HAKKINDA

Bu bölümde, Hizmette kullanılan yazılımlarla ilgili ayrıntılar bulunur. Önemli güncellemeler:

Yazılım Lisanları. Size sağladığımız yazılım lisansını daha net bir şekilde açıkladık ve açık kaynak ile ilgili bazı ayrıntılar ekledik.

DİĞER YASAL ŞARTLAR

Bu bölümde, tarafların yasal yükümlülükleri yer alır. Ayrıca sorumluluk kabul etmeyeceğimiz bazı durumlar da açıklanır.
Önemli güncellemeler:

Sorumluluğumuz. Şartlar’da, sorumluluk reddi beyanları ve sorumluluğun sınırlandırılması ile ilgili değişiklikler yaptık.

BU SÖZLEŞME HAKKINDA

Bu bölümde sözleşmemizle ilgili diğer önemli ayrıntılar yer alır. Bu Şartlar’da değişiklik yapmamız gerektiğinde neler olabileceğine veya Şartlar’ın hangi yasalara tabi olduğuna dair bilgiler, bu ayrıntılardan bazılarıdır. Önemli güncellemeler:

Değişiklikler. Sizlere, bu Şartlar’da gelecekte yapılacak önemli güncellemeleri gözden geçirme fırsatı sunmak istiyoruz.

Samsung Galaxy Fold satışlarını arttırmayı planlıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler