Zehirler Hakkında Çok Şaşıracağınız 24 Enteresan Bilgi

"Aaa lemura bak ne tatlı, evde beslenir ki bu" demeden önce buraya bi' göz atmalısınız :)

Zehirler Hakkında Çok Şaşıracağınız 24 Enteresan Bilgi

Mavi halkalı ahtapot dünyanın en küçük ve en ölümcül canlılarından biri. Isırıldığınız zaman ölmeniz neredeyse garanti çünkü hala panzehiri bulunamadı.

Denizlerin en tehlikeli canlılarından biri olan kutu denizanası tarafından sokulursanız kıyıya varamadan kalp yetmezliğinden ölürsünüz.

Yılan adam olarak bilinen Bill Haast 60 yıldır her gün kendine zehir enjekte etmekte. "Deli mi bu adam?" demeyin, Kanındaki antinkorlar sayesinde, kan verdiği onlarca insanın hayatını kurtarmış.

Bazı bilim adamlarına göre, anne adaylarının yaşadığı sabah bulantıları fetüsün zehri dışarı atmasından kaynaklanmakta. Bulantı yaşamayan kadınların çocuk düşürme olasılığı daha yüksek.

Severek yediğimiz mango meyvesi ve fıstık zehirli sarmaşık ailesinden gelmekte.

Yunanistan Kralı 6. Mitridat kendi geliştirdiği zehre bağışıklık kazandığı için bir türlü intihar edememiş ve kendini korumasına öldürtmek zorunda kalmıştı.

"...MÖ 63. yılında babasına karşı isyan çıkaran 2. Farnakes'in eline düşmemek için sarayında intihar etmiştir. Ömrü boyunca geliştirdiği ve adını verdiği zehire karşı bağışıklık kazanma yöntemi olan Mitridatizm ustası olduğu için, kendini zehirleme çabaları boşa çıkmış ve kendini yakın korumasına öldürtmek zorunda kalmıştır."Yaban arılarının zehirlerinde, diğer yaban arılarını düşmanın üzerine çeken kimyasallar bulunmaktadır.

Boomslang yılanı (Dispholidus typus) tarafından ısırılırsanız vücudunuzda bulunan irili ufaklı bütün deliklerinizden dışarı doğru kanayarak ölürsünüz.

Koni salyangozunun zehri morfinden tam 1000 kat daha güçlüdür.

Servis etmek için yasal izin alma zorunluluğu olan kirpi balığını servis edecek şefin ilk önce kendi yemesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi balığımızın içinde birazcık siyanür var :)

Severek tükettiğimiz kaju fıstığını hiç kabuklu görmediniz değil mi? Bunun sebebi kabuğunun çok zehirli olması.

Avustralya'da yaşayan kaya balığı türü dünyada yaşayan en zehirli balık türüdür. Kendini çok iyi kamufle ettiği için kurbanları farkına varamadan zehirlenir.

Japonya'nın dağlarında insan etini eritecek güçte zehirleri olan dev arılar yaşar.

Bakır başlı yılanın (ABD'nin en zehirli yılan türlerinden biri) zehri kanserli hücrelerin büyüyüp gelişmesini durduran bir protein içeriyor.

Arı zehrindeki bazı parçacıklar AİDS'e yol açan HIV virüsünü yok etmekte kullanılıyor.

Sovyetler Birliği insanları fiziksel olarak küçültmek\zayıflatmak için bir zehir üretmeye çalıştı. Üretilen zehrin verildiği insanlar 15 dakika içinde öldü.

Zehirli sarmaşığın dumanı akciğer yetmezliğine neden olarak boğulmanıza sebep olur.

1 galon (4.5 litre) akrep zehrinin değeri 40 milyon dolardan fazladır.

Sevimlili görünüşleri ile bilinen ornitorenkler de zehirlidir. Zehri sizi öldürmez ama aylarca süren baş ağrısına sebep olur.

9\11 Eylül olayları sırasında uçmasına izin verilen tek uçak, yılan tarafından ısırılmış bir hastaya panzehir taşıyan bir uçaktı. Ona 2 savaş uçağı eşlik etti.

Bazıları ölümcül olmasa da bütün ahtapotlar zehirlidir. Avlarının vücudunu matkap gibi delip zehri vücuda bırakarak avlanırlar.

Kaba tenli semender Amerika'nın en zehirli hayvanıdır. Zehri siyanürden 10.000 kat daha kuvvetlidir.

Bir yılanın başı koparıldıktan sonra 2 saat kadar daha sizi ısırabilir.

Yavaş loris olarak bilinen bu tatlış lemur türü dünyanın en zehirli primat türüdür. Koltuk altlarından ter olarak atılan zehri yalayıp düşmanlarını ısırırlar.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler