ABD Başkanlık Seçimleri Yaklaşıyor! Seçimlerin Çaktırmadan Gümbür Gümbür Gelen Demokrat Adayı Bernie Sanders'ı Tanıyalım

Donald Trump araştırmamızdan sonra, bu adam hakkında öğrendiklerimiz yüreğimize su serpti...

ABD Başkanlık Seçimleri Yaklaşıyor! Seçimlerin Çaktırmadan Gümbür Gümbür Gelen Demokrat Adayı Bernie Sanders'ı Tanıyalım

ABD Başkanlık seçimleriyle ilgili ilk yazımızda Donald Trump'tan bahsetmiştik...

...ve medyada ona nasıl çakıldığını görmüş, ''Çok şükür ki tüm Amerika çıldırmamış!'' demiştik.

Donald Trump'ı daha yakından tanımak, ''Ulan inşallah bu herif Amerika Başkanı seçilmez, yoksa yandık!'' diye düşünmek için **tıklayın.

Tabii bir de Donald Trump'a benzeyen şeyler** listemiz vardı, gününüzü güzelleştirecek cinsten :)

Bu yazımızın başrolüyse Demokrat Parti'nin aday adayı: Bernie Sanders

Donald Trump ne kadar çizgifilm karakteri gibi gözüküyorsa, işte o kadar Cefakar Mahmut Hoca gibi görünen Bernie Sanders, bu yazımızın konusu.

8 Eylül 1941 doğumlu Bernie Sanders'ın babası, aile üyeleri 2. Dünya Savaşı'nda Yahudi Soykırımı esnasında katledilen ve Amerika'ya kaçan Polonyalı bir Yahudi. Annesiyse New York'lu bir Yahudi ailenin kızı. Bu durum, elbette Bernie Sanders'ı Yahudi, hattâ bu seçimlerdeki tek Yahudi aday yapıyor.

ABD Senatosu'nda 'bağımsız' politikacı olarak en uzun süre hizmet veren isim...

1981-1989 yılları arasında Vermont, Burlington valiliği yapan Bernie Sanders, 1991 yılında ABD Kongresi'ne seçildi; milletvekili olmadan önce tam 16 yıl boyunca kongrede bağımsız politikacı olarak yer alarak bu alanda bir rekor kırdı.

2006'da senatoya seçilen Sanders, **senatodaki tek demokrat&sosyalist politikacı olarak tanınıyor.

2015 yılında ABD Başkanlığı'na Demokrat Parti*'den aday adayı oldu; adaylık için kendisinden çok daha şöhretli olan Hillary Clinton ile yarışıyor.*Peki şöhret herşey mi? Galiba değil...

Vermont Senatörü Sanders, Demokrat Parti'nin ön seçimlerini Michigan eyaletinde Hillary Clinton'ın kıl payı farkla önünde tamamladı... İşin ilginci, anketler Michigan için Hillary Clinton'ı açık ara önde gösteriyordu!Azınlık haklarını savunan, Müslüman aleminde iyi bir intiba oluşturan, küresel ısınma ve gelir eşitsizliği gibi konulara sıklıkla değinen bir aday...

Bernie Sanders'ın iç politika ajandasında iktisadi reformlar, vatandaşlar arasındaki gelir eşitsizliği, LGBT hakları ve azınlık politikaları gibi dişe dokunur konular yer almakta. Bizi ilgilendiren dış politika ajandası ise, Demokrat Parti'nin ılımlı tavrını daha da barışçıl bir şekle sokuyor:

Irak Savaşı esnasında savaş karşıtı savunmaların en ateşlisini yapan Bernie Sanders, bu seçimlere büyük şirketlerin servetlerinin denetlenmesi ve küresel ısınma gibi konularla hazırlanıyor. Buradan, aldığı ilk Oscar'ındaki konuşmasını bu iki konuya ayıran Leonardo DiCaprio'nun da Bernie Sanders'ı desteklediğini çıkarabilir miyiz? Bizce çıkarabiliriz :)

Konuşmayı yeniden izlemek için tıklayın.

Peki Bernie Sanders, sadece mikrofon başından atıp tutan bir politikacı mı? Pek sayılmaz :)

Bernie Sanders'ın, 1963 yılında henüz bir öğrenciyken ırkçılığa karşı bir yürüyüşte polis tarafından yaka paça götürüldüğü fotoğrafı bugünlerde internette en çok dolanan resimlerden biri :)

1963'ün ABD'nin Afrika-Amerikalı'lara karşı pek de iyi davranmadığı, Martin Luther King'in tutuklu olduğu yıllardan biri olduğunu tekrar hatırlatalım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler