Adalet Yürüyüşü’nde hareketli dakikalar: Bir kişi gözaltına alındı

Kocaeli Emniyeti, Adalet Yürüyüşü'ne saldırmayı planladığı iddia edilen bir kişiyi operasyonla ele geçirirken, şahsın aracında yapılan aramada AK Parti bayrakları çıktı. Emniyet kaynaklarından konuya ilişkin edinilen son dakika bilgisinde şahsın IŞİD terör örgütü mensubu olduğu öğrenildi. Zanlının kalabalığın arasına araç ile dalacağı öne sürüldü. Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ise yaptığı açıklamada, "6 kişilik IŞİD militan grubunu gözaltına aldı. Minibüsle konvoya saldıracaklardı" dedi.

15 Haziran Perşembe günü Ankara Güvenpark'tan yola çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, yirmi birinci gününde de İstanbul'a doğru yürüyüşüne devam ediyor. Kortej bugün Kocaeli’nden geçiyor. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü de yürüyüş nedeniyle bölgede alarma geçti. Ekiplere bombalı bir araçla saldırı yapılacağı istihbaratı paylaşıldı. Bunun üzerine trafik ilk kez tamamen kesildi.

IŞİD’Lİ OLDUĞU DEĞERLENDİRİLİYOR

Tüm bu hazırlıkların ardından Kartepe ilçesinde, panelvan tipi bir araç Özel Hareket Polislerinin de katıldığı operasyon ile yakalandı. Operasyon anı kameralara saniye saniye yansıdı. Otomobilde bulunan bir kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişinin IŞİD’li olduğu ileri sürüldü. Zanlının kalabalığın arasına araç ile dalacağı öğrenildi. Aracın içinden ise AKP bayrakları çıktı. Olayın ardından zanlının AKP’li algısı yapmayı planladığı ön görülüyor.

KAYSERİ VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, "Evet, polisimiz güzel bir istihbarat sonucu 6 kişilik IŞİD militan grubunu gözaltına aldı. Minibüsle konvoya saldıracaklardı. Minibüse AK Parti flamaları koymuşlardı. Büyük bir provokasyon önlendi" dedi.

CHP'DEN İLK AÇIKLAMA

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Adalet Yürüyüşü'ne yönelik saldırı hazırlığı yaparken yakalandığı belirtilen IŞİD'lilerle ilgili açıklama yaptı.

Tezcan şunları söyledi:

Bu bilgiyi aldık, ancak bunun bir rutin çalışma sonucu olduğunu öğrendik. Bu yürüyüşe yönelik planlanmış bir operasyon değilmiş. Rutin çalışmanın bir parçası. Doğal olarak yürüyüş güzergahı buradan geçince, emniyetin çabaları belirli noktalara daha çok yoğunlaşıyor. Özel olarak yürüyüşe yönelik bir saldırı değil, rutin bir operasyon olduğu bilgisini aldık. Önlemlerin artırılması meselesine gelince biz bundan rahatsız değiliz. Tüm provokasyon girişimlerine karşı güvenli bir şekilde yürüyüşü gerçekleştirmek gayretindeyiz. Bütün güvenlik personellerine teşekkür ediyoruz.

Her geçen gün katılım artıyor. İstanbul’a yaklaştıkça zannediyorum bu katılım daha da büyüyecek. Kortej içerisine araçların alınmaması, bizim makam araçlarımızın alınmaması da doğru bir önlemdir. Daha önce de yol güzergahının kapatılmasını talep etmiştik. Bu çerçevede alınan önlemler son güne yaklaştıkça, provokasyon söylentileri arttıkça alınması gereken önlemlerdir.

Devleti yöneten sözlerine dikkat etmek zorundalar. Başbakan, Başbakan yardımcıları, bu yürüyüşü terörle ilişkilendirmeye kalkmaları tamamen mazlum ve masum bir eylemi terör eylemi ile irtibatlandırmaya çalışan sözleri provokasyon yapmak isteyenleri teşvik eden sözlerdir. Nurettin Canikli’nin sözleri dahil olmak üzere, o yakışmayan sözlerini kullanmamalarını tavsiye etmek istiyorum.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU PROVOKASYON UYARISI YAPMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'dan İstanbul'a yaptığı 'Adalet Yürüyüşü'nün 19. gününde, yürüyüşe başlamadan önce gerçekleştirdiği konuşmasında provokasyon uyarısında bulunmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Biz zülme karşıyız, mazlumun yanındayız. Haksıza karşı durmak, haklıyı savunmak temel görevimiz. Bu yürüyüşün temel nedeni de haksızlıkların Türkiye'de çuvala sığmayacak kadar büyümesidir.

Suçlayan, yargılayan, mahkum eden aynı kişi ve buna adalet deniyor. Böyle bir adalet olmaz. Yargıcın önünde ilikle düğme yoksa, her türlü baskıya direndiği; adalet konsunda söz verdiği içindir. O nedenle adalet yürüyüşümüze aynı kararlılıkla devam ediyoruz.

Özellikle İstanbul'a yaklaşırken provokasyon olacağı yönünde duyumlar geliyor. Tüm katılan arkadaşlarıma söylüyorum, lütfen ama lütfen sadece alkışlayınız. Küfürler, taşlar, gübreler olabilir. Ne yaparlarsa yapsınlar biz adalet için yürüyoruz. Bize taş atılsa gül, küfür edilse iyi söz kabul edin. Geleceğimiz ve çocuklarımız için yürüyeceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Fazla değil 3 4 yıl önce söylemedikmi sizlere bilal oğlanın yanında resim çektiren işidliler tehlikelidir bu işid terör örgütüdür diye yaptığınız açıklama hala internette duruyor işide terör örgütü diyemediniz müslüman kızgın gençler diye hitap ettiniz. sizi fetullah gülen içinde uyarmadıkmı gittiğiniz yol yol değildir bu cemaat devlet için çok yönlü kadrolaşıyor diye yine dikkate almadınız A'dan Z'ye bütün bakanlarınız fetöyü övücü konuşmalar yaptınız meclis kürsüsünde, suriyeliler konusunda uyarmadıkmı sizleri nedir bu koltuk sevdası ülkeyi bataklığa sürüklüyorsunuz yeter artık.
bilal erdoganin yanindakilerin isidli degil kebabci oldugunu sende biliyorsun ama algiyi yurutmeye calisiyiyorsun yazik bole ucuz oyunlar yapmayin...
akp'li algısı ne demek ya!! sanki akp'liler yürüyüşü destekliyormuş gibi!! akpnin de o ışidli zihniyetinden ne farkı!! ikisi de aynı fok!
bu yürüyüş adalet yürüyüşü değil belli güçlerin zorladığı bariz bir provokasyon yürüyüşüdür halkı galyana getirme yürüyüşüdür bütün siyasi partilerin rant ve oy için yaptıkları oyunlara gelmeyip artık gün gözümüzü açma günüdür onları oraya biz getiriyoruz ve biz götürürüzkarşılarında ceket ilikşeyip iki büklüm olmaya gerek yok bü söylediklerim tek bir parti için değil tüm partiler içindir
Ben anlamadım uşağım ya bu insanlar değilmiydi fetullah ile aynı yolda yürümeyin kadrolaşıyorlar yarın daha büyük bedeller öderiz diyenler bunlardı kulak vermedik dinlemedik dedikleri gibi çıktı. Yine bu millet uyarmadımı bizleri işid konusunda Bilal oğlan boy boy resim çektirdiği zaman hükümeti uyardılar terör örgütü bunlar diye hükümetin bazı kesimlerinden bir kaç sinirli müslüman genç olarak tanımladılar. bunların hepsini mecliste konuştular demekki adamlar doğru kelam etselerde mecliste değeri yok mecbur yürüyüş yapıyorlar o yürüyen vatandaşlarımızı bir Karadenizli olarak tebrik ederim
CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, demiş güya ''Başbakan, Başbakan yardımcıları, bu yürüyüşü terörle ilişkilendirmeye kalkmaları '' yanınıza hdplileri Başbakan mı taktı anlamadık? hala anlamamakta ısrar ediyorlar işlerine gelmiyor. AKP karşısında olmak, muhalefet olmak için illaki DEVLET karşısında olnalarla iş birliğimi yapmak lazım?
biri düğmeye bastı sırf bu protesto başarısız olsun diye ,olaylarla anılsın diye yani.
madem uyardınız da, şimdi neden uyardıklarınıza sahip çıkıyorsunuz? hainlikleri tescillenenleri devlet kovaladıkça, hainlikleri tescillenenlere siz sahip çıkıyorsunuz.
mESELE GAYET AÇIK VE NET...TÜRKİYEYİ ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞANLAR FETÖ, HDP, PKK, IŞID İLE BİRLİKTE HAREKET EDİYORLAR.AK PARTİ BAYRAKLARI İLE SALDIRACAKLAR, SUÇU AK PARTİYE ATACAKLARDI.BUNU CHP NİN BİLMEMEMSİ MÜMKÜN DEĞİL..HAİNLER ADALET İSTEMİYOR KAOS İSTİYOR...
olayı kim yaptı bilmiyorum ama akıllı bir Ak Partilinin asla tevessül etmeyeceği bir hareket. çünkü bizce değersiz olan bir yürüyüşe bu hareketler ancak değer katar. dikkat çekmesini sağlar. bu yürüyüşü yapanların daha çok işine gelir. Kendi seçmenini bombalayanlarla kolkola geze geze kendi yürüyüşüne suikast yapacak kıvama gelmemişsinizdir umarım.
Bunun altından kimin çıkacağı çok açık böyle entrikalar kimin işi olabilir biraz düşünelim
BRAVO BEYAZ TÜRKLER !!! DEVLETİ IŞİD Cİ YAPTINIZ. FETÖNÜN BU KONUDAKİ AÇIKLAMALARINI HEMEN SERVİS ETMEYE BAŞLAMIŞLAR. KEBAPÇIDA ÇEKİLEN FOTOYU IŞİD BİLAL ERDOĞAN DİYE SERVİS EDENLER BU OLAYDA DA HEMEN AYNI ŞEYİ SERVİS EDİYORLAR. APTAL OLMA UYANIK OL EY TÜRKİYEM !!!
Diğer Haberler