HABER

Aile şiddetinden Türkiye'ye sığınan 2 Suudi kadın geri gönderiliyor' iddiası

Sosyal medyada, kendilerine yardım eli uzatılması için videolar yayınlayan Suudi Arabistanlı oldukları belirtilen iki kadının hikayesi konuşuluyor. Suudi Arabistan'da öz annesi, babası, amcaları ve hatta kendinden küçük kardeşleri tarafından şiddet gördüklerini anlatan Ashwaq ve Areej isimli iki kız kardeşin, İstanbul'un Pendik ilçesinde gözaltında tutuldukları ve ailelerine teslim edilecekleri iddia ediliyor.

Aile şiddetinden Türkiye'ye sığınan 2 Suudi kadın geri gönderiliyor' iddiası

Ashwaq ve Areej isimli iki kız kardeş için, sosyal medya üzerinden FEMEN gibi kadın mücadelesi odaklı pek çok örgüt ve oluşum yardım ve destek çağrısı yapıyor.

'IŞİD ÜYESİ' ŞÜPHESİ

Suudi Arabistan'da aile içi şiddetten kaçan ve Türkiye'ye sığınan iki Suudi kadının Türkiye'de gözaltına alındığı ve ailelerinin, kızlarını geri alabilmek ve öldürmek için 'IŞİD üyesi oldukları'na ilişkin 'yalan söyledikleri' sosyal medyada yer alan bir diğer iddia...

SOSYAL MEDYADA SUUDİ KADINLAR İÇİN ART ARDA DESTEK MESAJLARI PAYLAŞILIYOR

Twitter'da #SaveAshwaqAndAreej hashtag'iyle yayılan bilgilere göre, Suudi Suudi Arabistan'da aile şiddetinden kaçan bu iki kadının İstanbul'un Pendik ilçesinde gözaltında tutuldukları ve acilen avukata ihtiyaç duydukları ifade edildi.

Ekşi Sözlük'te konuya ilişkin açılan dikkat çeken "idamdan kaçıp türkiye'ye sığınan iki kızın iadesi" başlıklı entry'de, iki Suudi kadının hikayesine ilişkin öne çıkan yorumlardan biri şöyle:

suudi arabistan'da yasayan iki kadin o ülkeye fazla gelecek fikirlere sahip oldugu icin aileleri tarafindan katledilmek istenmis. bu kadinlar da careyi turkiye'ye kacmakta bulmus ama polis tarafindan goz altina alinip, kendilerini oldurmek isteyen ailelerine iade edilmek uzereler.

yabancilar bizim ülkemizdeki bu duruma var gucleriyle ses cikartiyorlar ama maalesef bizim gundemimize giremedi.

lutfen bunu yayin da belki milletvekilleri filan duyup, bu kadinlarin cellatlarina teslim edilmesine belki mani olabilirler.

YARDIM İSTİYORLAR

Suudi kadınların yardım istediklerine ilişkin mesajlar da Twitter'da sıklıkla paylaşılıyor:

Geri Dön