Mynet Trend

Akçaabat nerede? Akçaabat’ın nesi meşhur? İşte Akçaabat’ta gezilecek yerler

Akçaabat nerede? Akçaabat’ın nesi meşhur? İşte Akçaabat’ta gezilecek yerler

Ülke çapında büyük bir şöhrete sahip olan köftesiyle meşhur Akçaabat sahip olduğu doğal güzellikleriyle tatilcilerin ilgi gösterdiği ilçelerden bir tanesi. Trabzon’a bağlı olan Akçaabat’taki Hıdırnebi Yaylası yolunda yer alan Balıklıgöl, doğaseverlerin oldukça ilgisini çekiyor. Peki, Akçaabat nerede? Akçaabat’ın nesi meşhur? İşte Akçaabat’ta gezilecek yerler ve tüm merak edilenler…

MasterChef yarışmasında bu hafta Akçaabat köftesinin yapılmasıyla beraber bazı televizyon izleyicileri tarafından Akçaabat nasıl bir yer sorusu sorulmaya başlandı. Özellikle ilçe sınırlarında yer alan Balıklıgöl son yıllarda giderek daha fazla tanınıyor. Bu nedenle bölgeye yakın olan vatandaşlar tarafından özellikle hafta sonları hem doğa hem de lezzet turu amacıyla seyahatler gerçekleşiyor.

AKÇAABAT NEREDE?

Trabzon’un ilçesi olan Akçaabat, Vakfıkebir ile Çarşıbaşı’nın doğusunda, Trabzon’un 13 km batısında ve Düzköy ile Maçka’nın da kuzeyinde yer alıyor. Trabzon’un nüfus bakımından en büyük ilçesi olan Akçaabat’ın nesi meşhur diye de merak ediliyor. İlçe köftesi ve horonu ile nam salıyor.

AKÇAABAT’TA GEZİLECEK YERLER

Akçaabat gezilecek yerler bakımında ziyaretçilerine çok sayıda seçenek sunan yerlerden bir tanesi. İlçede mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Balıklıgöl geliyor. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında ziyaretçilerin doğayı doyasıya yaşamasına olanak tanıyan bölgede muhteşem yürüyüş yolları ve keyifli vakit geçirmek için kameriyeler yer alıyor. Göl manzarası eşliğinde gerçekleştirilen piknikler sayesinde şehir stresinden uzaklaşmak mümkün oluyor.

Bunun yanı sıra ilçede bulunan Orta Mahalle de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin arasında bulunuyor. Tipik Osmanlı dönemine dair sivil kent mimarisinin görülebileceği bölge, sokakları, duvarları, merdivenleri, ağaçları ve çeşmeleriyle dikkat çekiyor. Korunmuş yapısı sayesinde ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Aynı zamanda bölgede bulunan Derecik Vadisi’ndeki Sera Gölü de mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasında. Doğa turlarının yanı sıra St. Michelle Kilisesi de ilçeye gidenlerin ziyaret edebileceği yapılardan. Ayrıca ilçeye gidildiği zaman lezzetli Akçaabat köftesinin tadına bakmadan da dönmemek gerekiyor.

Bölgede bunların yanı sıra tarihi mekan olarak Akçakale kalesi yer alıyor. Bölgedeki tarihi camiler arasında ise Ortamahalle camii, Yeni Camii ve Dürbinar camii bulunuyor. Balıklı ve Hıdırnebi yaylalarının yanı sıra Kayabaşı yaylası ve Büyükoba yaylası da mutlaka görülmesi gereken yaylalar arasında. Bölge şelale konusunda da ziyaretçilerine muhteşem güzellikler sunuyor. Özellikle Balıklı Göl şelalesi ve Uçarsu şelalesi oldukça dikkat çekiyor. Aynı zamanda Timurciler Konağı, Mehmet Efendi Konağı ve Kanoğlu Konağı da sosyal tesis olarak ziyaret edilebilecek yerlerden. Akçakale plajı ile Mersin plajı ise yaz aylarında turistlerin keyifli anlar yaşamasına ve denizin tadını doyasına çıkarmalarına yardımcı oluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Akçaabat, Trabzon'un hem nufus hem de yuz ölçümü olarak daha büyük bir ilçesi. Tarihi Osmanlı Evleri'nin olduğu Ortamahalle'yi ve Körfez 'i gezip Akçaabat Köftesi yemeden dönmeyin :) Ayrıca Dünya'nın en derin mağaralarından Çal Mağarası ve yanındaki Camili Tabiat Parkı ile bir kac yaylasını gezmeden dönmeyin;)
Geri Dön