Mynet Trend

         

O ünlü caddede artık sigara içmek yasak!

O ünlü caddede artık sigara içmek yasak!

Melbourne Belediyesi, sadece yaya ve tramvayların kullandığı ünlü Bourke Caddesi'nde tütün mamullerinin kullanımını yasakladı

Avustralya'nın Melbourne kentinde sadece yayalar ve tramvayların kullandığı alışveriş merkezleriyle ünlü Bourke Caddesi'nde sigara yasaklandı.

Melbourne Belediyesi, Yerel Faaliyetler Kanunu kapsamında aldığı kararla her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği kentin merkezi konumundaki Bourke Caddesi ile yayaların yoğun olarak kullandığı 11 noktada tütün mamullerinin kullanımını yasakladı.

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında yedi kez üst üste birinci seçilen kentte, "Bourke Caddesi'nde Rahat Nefes Al" sloganıyla alınan karar, 4 Ekim'de yürürlüğe girdi.

Yasaklar çerçevesinde caddelerin girişindeki güvenlik bariyerlerine, elektrik direklerine, çöp kutularına, panolara ve yerdeki parkelere İngilizcenin yanı sıra Arapça ve Çince uyarılar yerleştirildi.

KENT SAKİNLERİ UYGULAMADAN MEMNUN

Belediyenin aldığı kararı memnuniyetle karşıladığını dile getiren Joseph Guntenbun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çok iyi, ben beğendim. Melbourne'de çok geziyorum, beni çok etkilemiyor." dedi.

Bourke Caddesi'ne alışverişe geldiklerinde sigara dumanından rahatsız olduğunu dile getiren Lynn Vorne, "Çok mutluyum çünkü sigara kullanmıyorum. Yanımda fütursuzca sigara içenlerden rahatsız oluyordum. Yani sigara içenler olmadığı için mutluyuz, çok mutluyum." ifadesini kullandı.

Avustralya'nın en kalabalık ikinci şehri ve Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne'deki sigara yasağına uymayanlara 100 Avustralya doları para cezası (yaklaşık 390 lira) verilecek.

En düşük sigara paketi fiyatının 20 dolardan başladığı ülkede, havaalanlarında, toplu taşıma araçlarında, hükümet binaları, plajlar, bazı caddeler, hastane girişleri gibi birçok alanda sigara yasağı uygulanıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
harika ya, darısı bizim caddelerimize. Önümde yürüyen ve kendi canını düşünmeyen bir zibidinin ağzından çıkan sigara dumanını ben içime çekmek zorunda değilim
Bizim taksim de kızılayda yasaklasalar yer yerinden oynar ama onlar medeni olduğu için şak şak diye alkışları
Hiç sanmıyorum. Bu kadar haksız zamlar yapılıyor milletin sesi çıkmıyor. Ya da araç özeldir kullanan kişi yasağı hadi neyse ama diğer kişiler için yasak özel müdahaledir. Binlerce kişiye ceza yazıldı kim ses çıkardı. Dünyada sadece Türkiye'de olmuş oldu bu yasak.
bizdeki tiryakiler burayıda akp yaptı derlerse şaşırmayın
Geri Dön