Avustralyalı turiste havalimanından Aksaray’a bin 200 lira ücret şoku

Avustralya’nın Sidney şehrinden uçakla İstanbul’a gelen Lübnan asıllı Avusturalyalı turist iş adamı, kendisini Yeni Havalimanı’ndan Aksaray’a götüren turizm firmasına 310 Avustralya doları (Bin 200 lira) ulaşım ücreti ödedi. Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra ödemelerini kontrol eden adam, 12 kat fazla ücret ödediğini öğrenince dolandırıldığını düşünerek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne şikayette bulundu.

Olay, geçtiğimiz Salı günü saat 15.00 sıralarında Arnavutköy’deki İstanbul Yeni Havalimanı’nda meydana geldi. İddiaya göre, Lübnan asıllı Avustralya vatandaşı iş adamı Ahmet El Tallawi (40) 17 arkadaşıyla Avustralya’nın Sidney şehrinden uçağa binerek İstanbul’a geldi. El Tallawi uçaktan indikten sonra havalimanındaki bir turizm firmasına giderek Aksaray’daki oteline gitmek istediğini söyledi. Kesilen faturayı imzalayarak alan turist ardından kendisi için hazırlanan VIP aracına binerek, otele doğru yola çıktı. Bir süre sonra oteline ulaşan iş adamı yerleştikten sonra ödemelerini kontrol ettiğinde kredi kartından kesilen 310,51 Avustralya doları (Bin 200 lira) görünce neye uğradığını şaşırdı.

12 KAT FAZLA ÜCRET ALDI

O süre boyunca İstanbul’da işlerini halleden adam ardından arkadaşlarıyla bir araya geldi. Burada turizm firmasına yaptığı bin 200 lira ödemeden bahseden iş adamı, şehirde bulunduğu süre boyunca anlaştığı bir şoföre faturayı gösterdi. Türk şoför faturaya bakmasının ardından turistten normalinden 12 kat fazla ücret alındığını gördü. Durumu İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak iş adamına anlatan şoför, taksi ile yolculuğu gerçekleştirdiğinde 100, UBER ile gerçekleştirdiğinde ise 150 lira bir ücret ödendiğini anlattı. Bunun üzerine şoför ile birlikte havalimanındaki firmaya giden turist, yetkililerden faturanın iptalini istedi. Ancak iddiaya göre yetkililer turist ile ilgilenmedikleri gibi durumu da düzeltmedi.

ŞİKAYETTE BULUNDU

Burada bir şoka uğrayan turist El Tallawi ardından dolandırıldığını düşünerek İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü arayarak ve mail atarak şikayette bulundu. Bununla da yetinmeyen iş adamı Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) de konuyla alakalı bilgi verdi. Yaklaşık 40 kilometrelik mesafeye böyle bir ücret ödemesinden dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren iş adamı, ilk kez başına böyle bir şey geldiğini belirtti.

"VATANDAŞLAR MAKUL ÜCRETLER SAĞLAMASINI TALEP EDİYORUZ"

Olayı anlatan El Tallawi, “İstanbul’a Avustralya’dan geliyorum, uluslararası İstanbul havalimanına geldim. Buraya 17 arkadaş geldik. Havalimanına gelmek için kendime taksi çağırdım, taksici benden 320 Avustralya Doları aldı. Bu şey haramdır. Biz de Türk devletinden, buraya gelen vatandaşlara makul taksi ücretleri sağlamasını talep ediyoruz. Bu şey zulüm ve haramdır. Allah Erdoğan’ı korusun, bu ülkeyi, Türk devletini korusun ve eksik etmesin. Biz hepimiz Türk devletinin yanındayız. Bu yerlerde vatandaşları kazıklamayı önleyenlere çok çok teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
"Kahramanı kadar, gafili de, haini de çok bir milletiz" M.Kemal ATATÜRK
@bnxuq ATATÜRKÜN BÖYLE BİR SÖZÜ YOKTUR.SENİ BURDAN CİMERE ŞİKAYET EDECEĞİM..ATATÜRKE AYRILIKÇI VE KÖTÜ SÖZLER İSNAT EDEMEZSSİNİZ.
@yilmazuslu Atatürk'ün büyük taarruz zamanı Yunan işgali döneminde söylediği bir sözdür. Ve çok doğru bir tespittir. Sen şikayet et yine de.!
@yilmazuslu Nutuk'u oku ve bu sözü söylemişmidir, söylememişmidir.? Anlarsın.
havaalanını İstanbul çıkışına yaparlarsa daha çok dolandırılma haberleri görürüz
@goktas_murat_1987 İstanbulun Ortasına mı Yapılacak
@goktas_murat_1987 Evinin bahçesine mi yapılacaktı tabii ki şehir dışına olacak ne içiyorsun arkadaş sen....
dünyanın en büyük en işlek h.limanlarından birisini kadıköyemi yapalım, pendiğemi-beşiktaşamı?veyabunların dışında bir yerde olabilir söyle canım nere istersin nasıl tenzip buyurursun???
@goktas_murat_1987 Sen hiç havaalanı gördün mü?
halbuki Taksime istiklale yapılmalıydı degil mi?
@healthman Pendikte bi havaalanı var yanlız :)
@goktas_murat_1987 o havalimanı hiç yapılmamalıydı. madem merkezi yer. işte yunan havalimanları var.onlar bu işi iyi yaparlardı. biz orakara arpa bugday ekerdik.yerli malı yurdun malı der, yer dudurduk.ne güzel de olurdu. yaptık ta ne oldu. bak mlleti kazıkladık, rezil olduk.yeşilköye dönün tekrar hata etmeyin. ey ekram imamoğlu bu iş senin.
@tayfun_1990_tkidp Hatta hava alanı bile yoktu uçaklar sirkeci otogarından kalkıyordu ya ne günlerdi onlar
goktas okadar büyük havaalanını sizin evin bahçesine yapacaklar mantikli konuş biraz
Ne gerek vardı o kadar büyük havalimanına ???
@yunus_sonmaz_1996 işte bir kuş beyinli daha, chp aklı.
@yunus_sonmaz_1996 Kedindne sonra en fazla yüzölçümüen sahip havalalınındna 3 kat büyük.Büyüklğük derken toprak büyüklüğünü kasdettiler.Taşıam kapasitesi henüz Atatürk havaalanı kadar..Bir kış gerlsin göreceğiz uçaklar nasıl inecek o rüzgarda yağmurda pistler göl olup ördeklermi yüzecek.bu sene kışın olduğu gibi
@budak_ozcan_1975 Doğru Millet 6 aylık planlamaları biliyor. 50 yıllık planlama şaşırtıyor Vatandaşı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler