HABER

Bahçeli’nin ‘eyalet çıkışı’ için çok konuşulacak tespit!

SONAR Araştırma Şirketi'nin Başkanı Hakan Bayrakçı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'eyalet çıkışı'nın 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumunda MHP seçmeninin tavrını etkilemeyeceğini söyledi. Bayrakçı “Devlet Bahçeli, daha önceki konuşmalarında özellikle MHP seçmeninin ‘hayır’a kaymasını saptayan araştırmalara daha sert ifadelerle yükleniyor onları ‘yalancılıkla’ suçluyordu. Kendisi de anlamışki MHP seçmeninin büyük bir kesimi ‘hayır’ oyu kullanacak” diye konuştu.

Bahçeli’nin ‘eyalet çıkışı’ için çok konuşulacak tespit!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün akşam katıldığı NTV – Star Tv ortak canlı yayınında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe'nin bir yazısındaki eyalet sistemiyle ilgili sözlerine sert tepki gösterdi.

Bahçeli “Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hedefini sabote ediyorlar veya bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar bunlar. Bunları zaman gösterecek. Eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman cumhurbaşkanı danışmanı olarak söylüyor ve cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir? dedi. Bahçeli’nin bu sözleri deyim yerindeyse gündeme bomba gibi düştü. Özellikle sosyal medyada “Bahçeli ‘hayır’a göz mü kırpıyor?” sorularına neden oldu. Biz de MHP liderinin bu sözlerini SONAR Araştırma Şirketi’nin Başkanı Hakan Bayrakçı’ya sorduk. Seçimler için ‘sonuca en yakın’ araştırmalarıyla bilinen Bayrakçı, Bahçeli’nin bu çıkışı için çarpıcı tespitlerde bulundu.

“BAHÇELİ’NİN TAVRI SEÇMENİNİ ETKİLEMEZ ÇÜNKÜ ZATEN HAYIR DİYECEKLER”

SONAR’ın yaptığı araştırmalarda zaten MHP seçmeninin yüzde 85 oranında ‘hayır’ oyu vereceğini bulduklarını hatırlatan Bayrakçı, “Bahçeli MHP seçmeninin ciddi bir kesiminin ‘hayır’ oyu kullanacağını sonunda anlamış” dedi. MHP liderinin dün akşamki performansı için “Hiç olmadığı kadar mülayimdi” diye özetleyen Bayrakçı “Devlet Bahçeli, daha önceki konuşmalarında özellikle MHP seçmeninin ‘hayır’a kaymasını saptayan araştırmalara daha sert ifadelerle yükleniyor onları ‘yalancılıkla’ suçluyordu. Kendisi de anlamışki MHP seçmeninin büyük bir kesimi ‘hayır’ oyu kullanacak” diye konuştu.

Bayrakçı “MHP liderinin tavırlarından ve verdiği yanıtlardan özellikle Güneydoğu’daki müstakil devlet konusu olsun, eyalet sistemi konusu olsun. AKP’nin bu konulardaki bakış açısından ’emin olduğunu anladım. Yani profesyonel bir gözle izlediğimizde bu şunu gösterir ki eğer sandıktan evet çıkarsa ileride yapılacak bir başkanlık seçiminde AKP ile Bahçeli ittifaka gidecek gibi duruyor. Bu dikkatimi çekti. Dikkatimi çeken bir başka konuda Erdoğan’ın danışmanlarının çıkışları konusundaki duruşu. Bahçeli sanki danışmanlara ‘Bizim Erdoğan ile bir işbirliğimiz var siz ne diyorsunuz Allah aşkına’ der gibiydi. Benim hissetiğimi AKP ile bir mutabakata varılmış” diye konuştu.

BAHÇELİ’NİN ÇIKIŞI ÜLKÜCÜLERİN OYUNU ETKİLER Mİ?

Hakan Bayrakçı; Bahçeli’nin ‘danışman çıkışının’ evet ittifakını bozup bozmayacağına ilişkin yorumlara ise “Bozmaz… Çünkü MHP seçmeni zaten kararını çoktan verdi. Biz bunu araştırmalarımızla ortaya koyduk. MHP seçmeninin yüzde 85’i sandıkta ‘hayır’ oyu kullanacak. Kaldı ki ‘evete meyilli kararsız seçmen’ diye bir şey yok. Herkes karanını 15 gün önce verdi. OHAL’den ötürü korkan açıklama yapamayan memurlar başta olmak üzere çok ciddi bir kitle var. Analiz edip konuşamıyorlar. Bu arkadaşlara araştırmalarda sorduğumuzda görüşlerini beyan etmiyorlar. Yani ciddi bir kararsız kitle yok. 48 saat sonra seçim olacak” diye konuştu.

MHP seçmeninin tavrı konusunda da tespitlerde bulunan Bayrakçı “Belki de Türkiye’de ilk defa seçmeninin parti liderinden çok farklı yönde oy kullanacağı bir seçimle karşı karşıyayız” yorumunda bulundu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 106 yorum
Allahım inşallah kim oyun oynuyorsa bu ülkenin zararına onun oyununu bozsun bu ülke kimsenin malı değil hepimizin evet yada hayır hangisi ülkenin faydasına ise o olsun inşallah
Sandıktan HAYIR çıkacağını , artık herkes net olarak görüyor..
Eyalet çıkışını Bahçeli değil Saray yaptı, yaptırdı.. MHP'den gerekli desteği alamayacağını gören Saray, son bir manevra ile kürt seçmenlere göz kırpıyor. çok riskli ve tehlikeli bir oyun bu.. ya tutarsa.. yerse..
@ottimin Ulkuculer HAYIR diyerek Devlet bahcelinin etkisiz eleman oldugunu sozunun dinlenmedigini birkez daha gosterdiler. "EYALET" ne ki?Kim hangi vicdanli insan buna Evet der.
@r.etkar o düşüncelerini kendine sakla.sayın bahçeli sonuna kadar evet diyor ama eyalet safsatalarına hayır diyoruz.
Hiçbrşey değişmedi oyumuz EVET. Biz ülkücüyüz anayasanın ilk 4 maddesi bize emanet. Oyumuz EVEt kafa karışmaz .
@gurkan.atalay İnşallah "hayır" çıkar ama "evet" çıkarsa da sizin sonunuzu getireceği için sevineceğim beyinsizler. Ülkücü dediğin akıllı olur.
@gurkan.atalay ..Bıldım Bileli TÜRKİYE CUMHURİYETİ sevdalisi Ülkücü,milliyetci halkcıyım..Bayrağim eskidir.kalitelir,gecici naylan kağıt değildir.(Bayraği eski deyımı bana aittır.;yani bildim bileli tasır asrım..bir olayla uyanmadım uyanığım hep demek.)
@dewremo senın beynın olduğu ne malum..
@gurkan.atalay Anayasanın ilk dört maddesi size emanet de sorumu inşallah iyi anlarsın: Üniter yapıda devlet olup da eyalet sistemi ile yönetilen hiç ülke yok mu dünyada??? Yok diye birşey söyleyeceksen google'ın arama çubuğuna "üniter devlet olup eyalet sistemi ile yönetilen ülkeler" yaz, en üstteki mavi satırı tıkla... Tam sana layık bir yazı okuyacaksın... Okumak güzeldir ama; anlamak bundan çok daha güzeldir...
@gurkan.atalay 123 maddesi
@gurkan.atalay rahmetli arpaslan türkeşin kemikleri sızlıyor
@gurkan.atalay Hayatında hiç Mhp ye oy verdinmi acaba trol seni
VATAN ELDEN GİDİYOR AMA BAZI DÜŞÜK ZEKALILAR HALA EVET DİYOR .YAZIKAR OLSUN .
@tekdogruvar_2017 Allahtan senin gibi mütevazi yüksek zekalılar var yoksa memleket coktaaaann...
@tekdogruvar_2017 Vatanın bir yere gittiği yok geri zekalı ister evetçi ister hayırcı senin gibi kendini akıllı sanan ruh hastalarına tilt oluyorum siyasi görüşü evet veya hayır farketmez birbirimize saygı duymamız lazım aksi takdirde şu zihniyetle birbirimizi yiyeceğiz + olarak profilinde yorumlarına baktım trollsün heralde :)
@tekdogruvar_2017 asıl senin zekan düşük.sonuna kadar evet.
@tekdogruvar_2017 ben hayır diyeceğim ama bu guç yarın öburgun chp elıne geçerse 27 yılda yaptıklarının daha fazlasını yaparalar ama sen ve senın gıbı akılı geçınenen beyın sızlerden nefret edıyorum. sız kendınızı çok mu akılı sanıyorsunuz.
@tekdogruvar_2017 vatan elden gidiyo diyene bakarmısınız terör örgütleriyle aynı düşünüyo
Geri Dön