SPOR

CANLI

Buz gibi suya meydan okuyanlar

Red Bull Jump and Freeze için “eğlenceli ama üşütür” diye düşünenler bu kahramanlarla tanışmalı!

Buz gibi suya meydan okuyanlar

Sıra dışı etkinlik Red Bull Jump and Freeze için başvurular devam ederken, hala düşünme aşamasında olan yarışmacılara seslenmek istedik. “Kostümü hazırladık, rampadan da atladık diyelim… Ama şu buz gibi suya düşme işi pek olmadı!” mı diyorsunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Buz gibi suya meydan okuyan kahramanlarımızla tanışın!

Unutmadan, 31 Ocak'ta Erciyes Kayak Merkezi, Develi Kapı, Magna Apex Playground'da sahne alacak Red Bull Jump and Freeze için başvurular hala devam ediyor.

Ice Age'in sevimli kahramanı Sid'in keyfini hiçbir şey bozamıyor, donmuş bir dünya bile! Sırt üstü kaymanın tadını çıkartırken, kafasını buz gibi suya daldırarak ferahlamayı da ihmal etmiyor. Yanlış anlamayın, yüzünün aldığı şekil soğuktan değil, tuzdan!

Dünyanın ilk buzda yüzme şampiyonu!

Geçtiğimiz yıl, Kuzey Kutup dairesinin üzerinde yer alan tek şehir Murmansk'da dünyanın ilk Buzda Yüzme Şampiyonası yapıldı. Evet, ortalama ısısı -1 derece olan bir yerde, derin dondurucudan hallice olan bir havuza girmekle kalmayıp, yarıştılar! İpi önde göğüsleyen Christof Wandratsch da dünyanın ilk buzda yüzme şampiyonu oldu. Bravo!

Evet belki bir Gary Hunt kadar havalı değiller, atladıkları mesafe de öyle ahım, şahım değil. Fakat, asıl mesele, cliff diving'i sıcak sularda değil buzulların aralarında yapmaları! Ama atlayış esnasında fazla bekliyorlar. Normal tabii...

Her yıl Sibirya’nın Tyumen kasabasında düzenlenen yüzme yarışları Red Bull Jump and Freeze katılımcılarına cesaret verecek insanlarla dolu.

Donmuş Tuna Nehri’nın kırılarak açılmasıyla başlayan yarışmada buzlu sulara atlayan yüzücüler hem diğer yarışçılarla hem de kendi potansiyelleriyle yarışıyor. Toplamda 1.500 kişinin katıldığı Dünya Kış Yüzme Şampiyonası’nda buzlu sulardan çıkınca Sibirya soğuğu yemek de serbest. Evet, bunu yapabilen binlerce insan var, o yüzden asla cesaretinizi kaybetmeyin!

Rusya’da yaşayan Vladimir Khokhlov 71 yaşında. Bu yeterince ilginç bir bilgi gibi görünmüyor olabilir ama Khokhlov’un her sabah gerçekleştirdiği bir rutin onu tüm yaşıtlarından ayırıyor.

Krasnoyarsk’da yaşayan Khokhlov, uzun yıllardır her sabah buzlu sulara girmeden güne başlayamıyor! Sabah gözlerini açar açmaz Mana Nehri’ne giren Khokhlov, “Her sabah banyomu bu buzlu nehirde yapmazsam yaşayamam,” diyor ve ekliyor: “Eğer bu nehir olmasaydı mutlaka başka bir yer bulur ve bu alışkanlığımı sürdürürdüm.”

Dediğimiz gibi, Vladimir 71 yaşında. Ve birçok Red Bull Jump and Freeze katılımcısı onun iradesinden feyz alabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Takım
O
Av
P
Geri Dön