Çorti nedir? İşte çorti turşusu tarifi

Muşlu vatandaşlar, kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan ve uzun yıllardır sürdürülmekte olan çorti geleneğini festivale dönüştürmek istiyor. Evde çorti turşusu yapmak isteyenler için de tarifini detaylarda paylaşacağız...

Bağlar Mahallesi’nde ikamet eden ve çiftçilikle uğraşan Cüneyt Uçkun, atadan kalma lahanadan yapılan çorti lezzetini yaşatmaya çalışıyor.

ÇORTİ NEDİR?

Lahana, su, şeker, nohut, tuz, maya ve limondan yapılan çorti, bir haftalık fermantasyon sürecinin ardından yemeye hazır hale geliyor. Çorti festivali düzenlemek istediğini ifade eden Uçkun, yetkililerden destek bekliyor. 100 yıllık geçmişi olan bir çorti kültürleri olduğunu ifade eden Cüneyt Uçkun, Muş denince akla çorti geldiğini söyledi. Çortinin kışlık gıda olduğunu kaydeden Uçkun, "Bu yüz yıllardan beri var. Özellikle çorti bizlere aittir. Bizim lahanalarımıza ait. Kendi lahanamız olmazsa çorti olmaz. Başka şehirlerde de lahana var, ama kendi ektiğimiz lahana olmazsa çorti olmaz. Muş’un bir kültürüdür bu. Bu lahanalar yerli tohumdan üretiliyor. Yaklaşık olarak 150 yıldır bu lahana tohumu devam ediyor. Çorti, her sofrada bulunur. Şu anki nesil bunu unutmaya yüz tutmuş. Benim de amacım kültürümüzü öldürmemektir, yaşatmaktır. Çorti turşusu iyi bir probiyotik kaynağıdır ve kış aylarında tüketerek dertlerinize derman bulabilirsiniz.

Çortinin 3 çeşidi vardır. İçmelik, köftelik ve bir tandırda kemikle pişirileni vardır. Bunu özellikle içmelik kullanıyoruz. Aroması çok güzel. İnşallah belediye başkanından olsun, üniversiteden, valimizden bir festival desteği alacağım. Onların desteklerini bekliyorum” dedi.

ÇORTİ TURŞUSU TARİFİ

Bir adet orta boy beyaz lahana
Bir avuç nohut
Bir çay bardağı iri tuz
Bir çorba kaşığı toz şeker
Bir dilim ekşi maya ekmeği
Kaynatılmış ılık su
Temiz bir tülbent

Çorti için lahanaları minik minik doğrayın. Tülbentin içine ekmeği ve nohutları koyun. Tülbentin ağzını bağlayın ve kavanozun dibine yerleştirin. Ilık suyu bir kaba alın. İçine tuz ve şekeri ilave edip karıştırın. Lahanaları turşu kavanozuna yerleştirin.
Tuzlu ve şekerli suyu kavanoza aktarın.
Kavanozun ağzını güzel bir şekilde kapatın ve bir sofra beziyle cam kavanozun etrafını tıpkı yoğurt mayalar gibi sarın.
Bir hafta bu şekilde beklettikten sonra yemeye hazır hale gelecektir. Afiyet olsun.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler