HABER

Donald Trump, FBI Direktörü'nün görevine son verdi

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, FBI Direktörü James Comey'in görevine son verdiğini açıkladı. Açıklamada yeni FBI Direktörü için araştırmaların hemen başlayacağı aktarıldı. James Comey, 2013 yılının eylül ayında dönemin Başkanı Barack Obama tarafından atanmıştı. Amerikan basını, Donald Trump'ın James Comey'i görevden almasını "Kovuldun" başlıkları ile duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, FBI Başkanı James Comey'i görevden aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, 56 yaşındaki Comey'in görevine son verilmesi tavsiyesinin Adalet Bakanı Jeff Sessions ve Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein'dan geldiği, Trump'ın da bu tavsiyeye uyduğu bildirildi.

Açıklamada FBI'ın, "ülkenin en el üstünde tutulan ve saygı duyulan kurumlarından biri olduğu" ve "bugünün FBI için yepyeni bir başlangıç anlamına geleceği" vurgulandı.

Ayrıca yeni FBI Direktörü için araştırmaların hemen başlayacağı aktarılan açıklamada, bu adımın nedenlerine ilişkin detaylara yer verilmedi.

FBI, Rusya'nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale iddiaları kapsamında başlatılan soruşturmayı yürütüyordu. Comey, geçen hafta ABD Senatosunda, senatörlerin soruşturmayla ilgili sorularını yanıtlamıştı.

James Comey, 2013 yılının eylül ayında dönemin Başkanı Barack Obama tarafından atanmıştı.

ABD BASININDAN "KOVULDUN" GÖNDERMESİ

Amerikan basını, Trump'ın Comey'i görevden almasını "Kovuldun" başlıkları ile duyurdu.

Bu da Trump'ın yıllar önce başrolde yer aldığı 'Çırak' adlı televizyon şovundaki "Fired" (Kovuldun) repliğine bir gönderme...

Geri Dön