Elazığ'da kıyıda kalan çok sayıda balık yine telef oldu

Elazığ'ın Palu ilçesinde bulunan bir baraj gölünün açılan kapaklarının tekrar kapanmasıyla yine kenardaki suda oksijensiz kalan çok sayıda balık telef oldu. Bölgede oluşan küçük su birikintileri ve göletlerde su miktarının az, balık sayısının çok olmasıyla oksijensiz kalan balıkların telef olmaya devam ettiği belirtildi.

Elazığ'ın Palu ilçesi Beyhan 1 baraj gölünde su seviyesinin maksimum seviyeye ulaşması nedeniyle 2 ay önce su tahliyesi için 4 savak açıldı. 2 aydır devam eden su tahliyesinde gelen su miktarının azalmaya başlamasıyla birlikte baraj savakları kısmen kapatıldı. Kapakların kapanmasıyla birlikte Keban Barajını besleyen kollardan biri olan Murat Nehri’nin kenar kısmında kalan su seviyesinde de gerileme oldu.

AW723183_04

SU SEVİYESİ AZALINCA GÖLETLERDE KALDILAR

Yumurtlama döneminde kenarda bulunan çok sayıda balık su seviyesinin ani azalması sonucu ilçeye bağlı Seydili köyü Çekem Bağları ile Ada mevkiindeki küçük göletlerde mahsur kaldı. Sudaki oksijenin azalması neticesinde küçük göletlerde kenarda sıkışan balıklar telef oldu.

AW723183_02

ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR

Bölgede oluşan küçük su birikintileri ve göletlerde de su miktarının az, balık sayısının çok olmasıyla oksijensiz kalan balıkların telef olmasının devam ettiği belirtildi. Geçtiğimiz hafta da benzer bir durum meydana gelmiş, yine kenarda kalan çok sayıda balık telef olmuştu. (İHA)

AW723183_06

AW723183_05

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
ağ çekip bunları baraja salmak çokmu zor
Milyonlarca balığı yakalayıp bir sürü gölette koca baraja nasıl taşıyıp salacaklar.
Kimse tutmuyor,o bölgede balık seven yok galiba
balıklar yumurtlama döneminde. Av yasağı var
balık av sezonu kapalı
Yetkililer uyuyormu,bu ne ilgisizlik...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler