HABER

'FETÖ 2005’te Hrant Dink’i öldürmemi istedi reddettim'

'Organize suç örgütü kurmak' suçundan hükümlü Kürşat Yılmaz, darbe girişiminin ardından FETÖ'nün 'mahrem imamları' ve stratejik planları konusunda Kandıra F Tipi Cezaevi'nde savcıya ifade verdi. Kürşat Yılmaz, FETÖ’nün Ankara imamı İsmail E.’nin, “Ermeni lobisi oluşturmaya çalışıyor” diyerek Hrant Dink’i öldürmesini teklif ettiğini söyledi. Yılmaz, “Cemaatin mafyası olmamı istediler...” dedi

'FETÖ 2005’te Hrant Dink’i öldürmemi istedi reddettim'

Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre Yılmaz, verdiği 14 sayfalık ifadede Hrant Dink ile ilgili çarpıcı bilgilere yer verdi. Yılmaz'ın ifadesinin satır başları şu şekilde: "Astsubay Ahmet Ş., acilen Ankara'ya çağırdı. ‘Yarın cemaatin Ankara imamı İsmail E. buraya seninle görüşmeye gelecek. Bu kişi 1 milyar ABD dolarını cemaat adına çeviren adam' dedi. İsmail E., Ahmet'in evine Albay İ.A. birlikte geldi. Şaşırdım…"

'BANA VE SEVGİLİM TUĞBA ÖZAY'A KUMPAS KURDULAR'

"İsmail E., cemaatin otelinde Ermeni gazeteci Hrant Dink'ten bahsetti. FETÖ imamı, cemaatin mafyası olmamı istedi. Ermeni gazeteci Hrant Dink'ten bahsetti. 'Ermeni lobisi oluşturmaya çalışıyor. Ülkeyi zor duruma düşürüyor, bu adamın öldürülmesi gerekir. Cinayeti işleyecek kişiyi teslim edersin, sana zarar gelmez' dedi. Aynı zamanda başörtülülere zulmeden, Alevi ve komünist yüksek yargı mensuplarının da öldürülmesini istedi. Kabul etmeyince bana ve sevgilim Tuğba Özay'a kumpas kurdular."

'İSTESEK BAŞBAKAN'I BURADAN VURABİLİRİZ'

"Hüseyin Albay'ın Milli Savunma Bakanlığı yakınındaki lojmanında Ankara imamı İsmail E., Ömer K. ve Zeki B. ile birlikte yemek yedik. Hüseyin Albay, Tayyip Erdoğan'ı kastederek Başbakanlık binasını gösterdi ve 'İstesek Başbakanı buradan vurabiliriz' dedi. Evle Başbakanlık arasında 200 metre mesafe vardı."

'BÜYÜKANIT'I İSTEMİYORUZ' DEDİ'

"FETÖ imamı, 'Hilmi Özkök ve hükümetle aramız iyi. Özkök'ten sonra Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı olmasını istemiyoruz. Çünkü Kuleli Askeri Lisesi komutanı iken cemaatçi çocukları okuldan attı. Şükrü Sarıışık Paşa'yı Genelkurmay Başkanı olarak teklif edeceğiz. Bizi Şükrü Paşa ile tanıştır' dedi. Paşa ile görüştürmeyi kabul ettiğimde İsmail E., 'Paşanın çevresine kendi adamlarımızı yerleştireceğiz' dedi."

Geri Dön