Fotoğraf düzenleme programları ve uygulamaları

Çektiğiniz ya da indirdiğiniz fotoğrafları zevkinize göre düzenlemek ister misiniz? Elinizin altında yararlanabileceğiniz pek çok ücretsiz araç bulunuyor. İşte sizin için derlediğimiz en iyi fotoğraf düzenleme programı ve uygulamaları.

Fotoğraf düzenleme programları ve uygulamaları

Çektiğiniz ya da internetten indirdiğiniz fotoğrafları kırpmak, rengiyle oynamak ya da üzerinde başka değişiklikler yapıp bu görselleri daha çekici hale getirmek istiyorsanız pek çok fotoğraf düzenleyici uygulamadan, siteden ya da programdan faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinden ulaşılabilen ve hem bilgisayarlardan hem de akıllı telefon ve tabletlerden kolayca kullanılabilen fotoğraf düzenleme programı ile görsellerinizi özgürce düzenleyebilirsiniz. Sizin için gerek PC gerek Android ve iPhone olmak üzere çeşitli platformlar için fotoğraf düzenleyici uygulamalar derledik.

ÜCRETSİZ FOTOĞRAF DÜZENLEME PROGRAMLARI

Bilgisayardan fotoğraf düzenleme imkanı tanıyan bazı programlar aracılığıyla görsellerinize ayrı bir tat katabilirsiniz. Bilgisayardan kullanabileceğiniz fotoğraf düzenleme programlarından bazıları şunlardır:

1. Photoscape

Photoscape

Bilgisayara indirdikten sonra son derece eğlenceli ve kolay bir şekilde resimlerinizi düzenleyebileceğiniz bir program olan Photoscape, herhangi bir ücret talep etmemesi sebebiyle bu alandaki en çok tercih edilen programlardan birisidir. Fotoğraflarınızın görsel kalitesini artırmak ve düzenlemek için pek çok olanak sağlayan bu programı bilgisayarınıza yükledikten sonra özgürce kullanabilirsiniz.

2. Paint.Net

Paint.Net

Halihazırda Windows işletim sistemine kurulu olarak gelen Paint programına kıyasla biraz daha gelişmiş bir yapıda olan Paint.Net karışık bir fotoğraf düzenleme programı olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar çok profesyonel olduğunu söyleyemesek de profesyonel fotoğraf düzenleme programları için alıştırma yapan kullanıcılar için önerilen bir programdır.

3. GIMP

gimp

Gelişmiş bir görsel oluşturma ve fotoğraf düzenleme programı olan Gimp, açık kaynaklı bir programdır ve herhangi bir ücret edemeye gerek duyulmadan bilgisayara yüklenebilir. Daha çok Adobe Photoshop programına alternatif olarak düşünülen bu program başta Linux olmak üzere Windows, macOS gibi işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışır.

ONLINE FOTOĞRAF DÜZENLEME SİTELERİ

Herhangi bir program yüklemeye ihtiyaç duymadan tarayıcınız üzerinden bazı sitelere girerek fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. İşte en kullanışlı düzenleme siteleri:

1. Pixlr

Pixlr’ın sunduğu online ve ücretsiz fotoğraf editörü sayesinde herhangi bir program indirmeye gerek kalmadan tarayıcınız üzerinden dilediğiniz gibi fotoğraflarınızı düzenleyebilir, renklendirebilir, yazılarla zenginleştirebilirsiniz. Son derece kullanışlı bir fotoğraf düzenleme sitesi olan Pixlr, kendine has pek çok özelliği sayesinde adeta bir Photoshop programı gibi işlev görüyor.

Pixlr

2. PicMonkey

PicMonkey şık tasarımı ile dikkat çeken bir web sitesi. Bu site üzerinden fotoğraflarınıza çeşitli filtreler ekleyebilir, renklendirmeler yapabilir ve daha pek çok düzenlemeye imza atabilirsiniz. Kullanıcı dostu bir site olan PicMonkey, basit bir arayüze sahip.

PicMonkey

3. Pho.to

Pho.to sitesinin editörü ile bilgisayardan ya da Facebook'tan bir fotoğraf yükleyerek, bu fotoğraf üzerinde birçok düzenleme yapabilirsiniz. Görsellerinize çıkartmalar, metinler, çerçeveler ve bazı efektleri ekleyebileceğiniz bu düzenleme sitesi tamamen ücretsiz olarak pek çok değişiklik yapmanıza olanak tanıyor.

Pho.to

4. Fotoğraflar

fotograflar-uygulamasi

Google'ın uzun yıllar kullanıcılarına sunduğu fotoğraf düzenleme programı Picasa yerini Fotoğraflar uygulamasına ve online aracına bıraktı. Bir fotoğraf düzenleyici olarak özellikleri diğer uygulamalar kadar zengin olmasa da diğerlerinden farklı olarak kullanıcılara sınırsız fotoğraf depolama şansı veriyor. Fotoğraflarınıza gerek uygulama ile cep telefonu ve tabletinizden gerek web sitesi ile bilgisayar üzerinden erişebiliyor ve düzenleme yapabiliyorsunuz.

Fotoğraflar

AKILLI TELEFON VE TABLET İÇİN FOTOĞRAF DÜZENLEYİCİ UYGULAMALAR

Bilgisayar kullanmadan fotoğraf düzenlemek isteyenler için de alternatifler vardır. Akıllı telefonunuz ya da tabletinizden fotoğraflarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz popüler ve işlevsel uygulamalardan bazıları şunlardır:

1. VSCO

VSCO

Mobil fotoğrafçılık ile ilgilenen kullanıcıların vazgeçilmez uygulamalarından birisi olan VSCO, zengin filtre ve düzenleme seçenekleri ile ön plana çıkıyor. VSCO, bazı temel özellikleri ücretsiz sunsa da tam işlevsel kullanılabilmesi için yıllık ücretli üyelik sistemine dahil olunması gerekiyor. Videolar için de filtre ekleme özelliğine sahip olan VSCO, özellikle profesyonel fotoğraflar çekenlerin işine yarayacak türden bir uygulama.

2. Snapseed

Snapseed

Google çatısı altında kullanıcılarına hizmet veren bir uygulama olan Snapseed, JPEG formatındaki görsellere ek olarak RAW formatındaki görselleri de düzenlemenize olanak tanıyor. Fırça, yapı, iyileştirme, HD, perspektif bata olmak üzere içerisinde toplamda 29 adet araca ve filtreye yer veren Snapseed, temel düzenlemeler yapmak isteyen kullanıcıların isteklerini yerine getirebilecek kapasitede bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır.

3. Prisma Photo Editor

Özellikle fotoğraflarına saha sanatsal dokunuşlarda bulunmak isteyenler için birebirdir. Android ya da iPhpne telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları birer çizime ya da tabloya dönüştürebilir. Uygulama 300'den fazla filtre sunuyor. Sinirsel ağ teknolojisi adı verilen bir sistem kullanan fotoğraf düzenleyici olarak fotoğrafları adeta Picasso, Munch ya da Dali'nin elinden çıkmış tablolarar dönüştürebiliyor.

4. Afterlight

Afterlight

Fotoğraflarınıza apayrı bir görünüm kazandırmak için doku özelliğine ek olarak üst seviye fotoğraf düzenleme araçlarını da bünyesinde barındıran bu uygulama, telefonu ile görsellerini daha çekici hale getirmek isteyenler için gayet işlevseldir.

5. LightX

LightX

Fotoğraf düzenlemenize ek olarak sanatsal fotoğraflar oluşturmanıza da imkan tanıyan LightX, mobil cihazlar için ön plana çıkan uygulamalar arasında yer alıyor. LightX uygulamasını kullanarak fotoğraflarınızın arka planını kolayca silebilir, fotoğraf üzerinde pek çok değişiklik yapabilir ve fotoğraflarınızı orijinal halinden bambaşka hallere çevirebilirsiniz. Profesyonel görsel düzenleme araçlarını bünyesinde barındıran bu uygulama sayesinde onlarca filtre ve efektin de yardımıyla çektiğiniz fotoğrafların kalitesini artırabilirsiniz.

6. PhotoSuite

PhotoSuite

Masaüstündeki fotoğraf düzenleme programlarında olduğu gibi mobil cihazınızda da katmanlarla çalışmak isterseniz sizin için kullanışlı bir deneyim sunacak olan PhotoSuite ile görselleriniz üzerinde pek çok oynama yapabilir, efektler ve diğer işlemleriniz ile görsellerinizi çok daha farklı bir seviyeye çıkarabilirsiniz.

7. Prisma

Prisma

Gayet eğlenceli bir fotoğraf düzenleme uygulaması olan Prisma, ünlü sanatçıların stillerini kullanıp fotoğraflarınızı gayet dikkat çekici resimlere dönüştürür. Picasso, Munk ve daha pek çok dünyaca ünlü tarza, süslemeye ve desene uygulama içerisinde yer veren Prisma, fotoğraflarınızı adeta sanat eserine dönüştürmeye yardımcı oluyor.

8. Polarr Photo Editor

Polarr Photo Editor

Gelişmiş filtre seçenekleri ve otomatik iyileştirme araçları sayesinde fotoğraflarınıza seviye atlatmanıza yardımcı olan Polarr Photo Editor ile kendi filtrelerinizi oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Fotoğraflarınızdaki renk, derinlik, ışık, tonlama kalitelerini yeniden ayarlayabileceğiniz bu mobil uygulama sayesinde akıllı cihazınızdan gayet kolay bir şekilde görsellerinize kalite katabilirsiniz. Her ne kadar diğer mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarına kıyasla biraz daha karışık bir arayüze sahip olsa da birkaç kullanımın ardından uygulamaya kolaylıkla alışacak ve görselleriniz için ince ayarlar yapabileceksiniz.

9. Camera 2

Camera 2

Temel seviyedeki düzenleme ihtiyaçlarınıza ek olarak bazı ileri seviye imkanlar da sunan Camera 2 uygulaması ile gerçek zamanlı fotoğraflar çekip düzenleyebilirsiniz. Fotoğraflarınıza 1920'ler, 40'lar, 60'lar, 80'ler efektleri verebilir, çeşitli animasyon stilleri ile fotoğraflarınıza ayrı bir sanatsal lezzet katabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde yalnızca fotoğraflarınızı değil aynı zamanda videolarınızı da güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

10. Lightroom CC

Lightroom CC

Akıllı telefonlar ve tabletler için Adobe Photoshop'un Lightroom CC adlı uygulaması ile fotoğraflarınızı düzenlemek ve paylaşmak için güçlü ama bir o kadar da basit bir çözüme ulaşabilirsiniz. Hem masaüstü hem de mobil versiyonu olan bu program ile fotoğraflarınızla ilgili her düzenlemeyi gerçekleştirebilir ve onlara ayrı bir hava katabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler