HABER

Genelkurmay Başkanı Akar'ın 'ürkütücü’ dediği darbeci komutan konuştu

15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davada savunma yapan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ifadesinde ’ürkütücü’ dediği Kurmay Albay Fırat Alakuş savunmasını yaptı. İddianamede darbe girişiminin kilit isimlerinden Alakuş'un o gece Genelkurmay Karargahı'nı ele geçirmek için baskın yapan darbeci grubun başında olduğu iddia ediliyor.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan’da Cezaevi Kampusü içerisindeki duruşma salonunda görülen duruşmanın bugünkü celsesinde Kurmay Albay Fırat Alakuş savunma yaptı.

İddianamede, görüntülere göre darbe girişimi sırasında Genelkurmay'ı basan ekibin başında Fırat Alakuş'un olduğu belirtiliyor.

Fırat Alakuş için, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığı’nda derdest edildiğinde yaşadıklarını anlattığı ifadesinde, "Bir müddet sonra gidiyoruz deyip beni aldılar. Kapıdan çıktığımda tam teçhizatlı, kafasında çelik miğfer ve silahlı bir şekilde, ürkütücü bir yüz ifadesi ile karşıma çıkan asker şahıs dikkatimi çekti. Sonradan bu kişinin Kurmay Albay Fırat Alakuş olduğunu öğrendim" şeklinde bahsetmişti.

'BEN VE TİMİM TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜK'

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Alakuş, "Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı duran bütün terör örgütlerine karşı mücadele ettim. FETÖ ile ne ilgim ne de irtibatım var. Menfur darbe girişimini kim, kimler, ne zaman, ne şekilde planladı bilmiyorum. Darbe teşebbüsünde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde icraatım olmadı diye düşünüyorum. Genelkurmay Başkanlığının emniyetini sağlamak için emir komuta içinde görevimi icra ettim. Ben ve timimin darbeciler tarafından tuzağa düşürüldüğüne inanıyorum" dedi.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNİN EYLEMİ' SAVUNMASI

Sanık Alakuş, kendisine verilen görevin "Alınan bir istihbarat dayalı olarak terör örgütlerinin muhtemel bir eyleme karşı genelkurmay başkanlığının takviye edilmesiydi. Görevi bizzat ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı’dan aldım. Görevin detayını ise Albay Ümit Bak’tan öğrenmem söylendi" diye konuştu.

GENELKURMAY'A BASKIN, AYDIN'IN ŞEHİT EDİLMESİ...

İddianamede Alakuş'a darbeciler tarafından Genelkurmay Karargahı'nın ele geçirilmesi görevi verildiği, Alakuş'un başını çektiği 32 kişilik darbeci Özel Kuvvet personelinin Akıncı Üssü'nden Genelkurmay Karargahı'na saat 21.21'de intikal ettiği, grubun Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel'in kaçırılmaya çalışılması, Destek Kıtaları Tabut Komutanı Tolga Kılıçaslan'ın yaralanması, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak'ın ekibi ile birlikte karargaha girişi sırasında koruma personeli Bülent Aydın'ın şehit edilmesi, başta Org. Hulusi Akar ve diğer üst düzey komutanların enterne edilerek Akıncı Üssü'ne götürülmesi gibi suçları işlediği iddia ediliyor.

Geri Dön