Gıda zehirlenmesi uzmanının yemeyi reddettiği 6 şey

20 yıldan fazla bir süre boyunca gıda zehirlenmesi davaları üzerinde çalışan Bill Marler, artık bazı yiyecekleri yemiyor.

Gıda zehirlenmesi uzmanının yemeyi reddettiği 6 şey

E. coli ve norovirüs salgınlarından sonra Amerikalı gıda zinciri olan bir restorana dava açan avukat, Health Insider tarafından yayımlanan makalesinde diyetinden hangi yiyecekleri çıkardığını anlattı. İşte avukatın edindiği deneyimler sonrası hayatından çıkardığı 8 yiyecek.

Önceden kesilmiş veya önceden hazırlamış sebze ve meyveler
iStock-186932254

Bill Marler, önceden hazırlanmış ve önceden kesilmiş yiyeceklerden veba gibi kaçındığını söylüyor. Yıkanmış, paketlenmiş yiyecekler elimizi kolaylaştırabilir ancak onları tüketmek büyük bir risk. Bu besinlere dokunan ve işleyen kişi sayısı arttıkça mikroplar kendilerine daha çok yer bulabiliyorlar. O yüzden Marler, bu riske girmenin gerek olmadığını söylüyor.

Tüketici Raporları'nda yapılan bir araştırmada, test edilen 208 salata poşetinin yaklaşık üçte birinde gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler bulundu.

Çiğ istiridye
iStock-820498906 (2)
Marler, geçtiğimiz 20 yıla oranla kabuklu deniz canlılardan kaynaklı hastalıkların arttığını söylüyor. Marler, bunun nedenini küresel ısınma olarak gösteriyor.

Az pişmiş et
jose-ignacio-pompe-711829-unsplash (3)
Marler'e göre etin 160 dereceye kadar pişirilmesi gerekiyor. Bu sıcaklıkta pişmeyen etlerde E.coli veya salmonella bakterileri açığa çıkabilir.

Çiğ Brüksel lahanası
iStock-172274692 (1)
Son 20 yılda 30'dan fazla bakteri içeren Brüksel lahanası salgınlarının şaşırtıcı bir şekilde arttığını söylüyor Marler. Marler'in hiç yemediği besinler arasında Brüksel lahanası bulunuyor.

Pişmemiş yumurta
iStock-519518676 (5)
Çiğ yumurtalardan zehirlenme riski bundan 20 yıl öncesine göre daha düşük. Ancak yine de Marler onları tüketmekten kaçınıyor.

Pastörize edilmemiş süt ve meyve suları
süt

Birtakım insanlar pastörizasyonun besinsel değeri azalttığını savunuyor ve insanları çiğ süt ve meyve suları içmeye teşvik ediyor. Marler ise pastörizasyonun tehlikeli olmadığını savunuyor. Bu adımların atlanmasının içeceklerde bakteri, virüs ve parazit tehlikesini artırdığını söylüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Yani Doğal Süt İçmeyelim. Vay Vay Vay
sütü doğada anne yavrusuna veriyor. içindekiler inek yavrusuna göre ayarlı sen içersen işte böyle inek olursun. süt değil süt ürünü yiyeceksin. her hayvan türünün sütü kendi yavrusunun gelişimine ait minarel vitamin ve hormonlar içerir.çok inek sütü dana yapar
Bill Marler Kim acaba bilen varmı ? Bir zamanlar uzmanlar hayvansal gıdaları, tereyağını, yumurtayı kolesterol deposu diyerek sofralarımızdan kaldırılmasını tavsiye ediyorlardı. Yıllarca sofrasında hayvansal ürünleri tüketen insanımızı margarin yağlarına mahkum ettiler ve sağlıksız bir nesil yetişmesine sebep oldular. Sonrada çıkıp ya yanlışlık olmuş. bunları sofranızdan eksik etmeyin demeye başladılar. Şimdide yine bir uzman çıkmış et az pişirilmişse yemiyormuş, yumurtayı çiğ yemiyormuş, pastorize edilmemiş sütü içmiyormuş. Hadi Canım sende...
en çok zehirlenme tavuk etinden oluyorken ismi bile geçmemiş yazıda.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler