Gitarın Hız Tanrısıyla Tanışın; Michael Angelo Batio

Hız tanrısı demek belki sizlere abartı gelecektir ancak Batio'yu izlerken gözlerinize inanamayacaksınız... Hangi müzisyen gitarını deli gibi çalarken suratında 'Sülalem rahat' ifadesini çizebilir ki? Batio onlardan biri...

Gitarın Hız Tanrısıyla Tanışın; Michael Angelo Batio

Michael Angelo Batio'yu kısaca tanıyalım

Saçları bir acayip olan ve genelde elektro gitarla şovlarını yapan Michael Angelo Batio, 23 Şubat 1956'da Chicago - Illinois'de dünyaya geldi. Neoklasik, heavy, glam, progressive ve speed metal türlerinde gitarıyla harikalar yaratan Batio'nun altın çağları 1980'li ve 1990'lı yıllar oldu.

Gitarı eline aldığında harikalar yaratan Batio, gitar çalmaya klasikten başladı. Sonrasında elektro gitar, quad ve double gitarlarla kulakların pasını sildi. Özellikle double gitarlarla speed metalde serin kanlı örnekler verdi. Bununla birlikte teklide de bir hayli başarılıydı.

Albümleri

Özellikle 1993'den beri solo albümlere abanan Batio'nun bugüne dek çıkardığı albümlere bakacak olursak;

No boundaries (1995)
Planet gemini (1999)
Lucid Intervals and Moments of Clarity (2000)
Tradition (2000)
Lucid IIntervals and Moments of Clarity, pt. 2 (2004) (compilation of michael’s 3rd and 4th cd, remastered.) hands without shadows (2005)Quad gitarın efendisi

Kaba tabirle 4 saplı gitar denilen quad gitarı çalmak her baba yiğidin harcı değildi... Quad gitar denildiğinde akla gelen ilk isim Michael Angelo Batio'dan başkası değil. Quad gitarıyla son olarak 2004 yılında California ve Teksas, El Paso olmak üzere birçok yerde turnelere çıkan Batio, Gigwise müzik dergisi tarafından dünyanın en hızlı gitaristlerden biri seçildi. Şu an dünya geneline bakınca onun kadar hızlı ve ünlü bir gitarist olduğu düşünülmüyor.

Genellikle solo albümlerde karşımıza çıkan Batio, 1984 ve 1986 arası Nitro grubunun önemli gitaristlerindendi

Nitro grubuyla istediği başarıyı elde edemeyen Batio, gençliğin heyecanıyla sadece 2 sene dayanabildi. Ardından ise başarı olarak en güzel parçalarından Freight Tarin'i bıraktı.

Performansı buradan dinleyebilirsiniz

Müziğe başladığında henüz 5 yaşındaydı...

5 yaşında piyanoya başlayan Batio müzik tutkusundan hiç vazgeçmedi ve 10 yaşında gitara başladı. 16 yaşında ilk jazz ödülünü kazandıktan sonra Northeastern Illinois Üniversitesinde, Müzik teorisi ve Kompozisyonu bölümünden mezun olarak buralara kadar geldi.

Adam zeki

Tersten sweep picking ve alternate picking atabiliyor... Ve bunu yaparken rahatlığından asla ödün vermiyor

Bir Türk gitaristle performansı bile var!

Zamanında Asım Can Gündüz ile Türkiye'de gerçekleşen bir müzik şenliğinde en iyi gitaristler yarışmasına katılmış, ara ara Asım Can Gündüz ile atışmış olsa da orada jürilik yapmış. Her şeye rağmen Türk bayraklarını asın!

Videoyu da şuraya iliştirelim:

Son olarak efsane solo performansı

Michael Angelo Batio'nun gelmiş geçmiş en hızlı gitaristlerden biri olduğunu gösteren leziz performansı... Türkçesi 'Hız Öldürür' olan ve tam tersi şekilde ironi yaparak hız manyağı bir performans sunan Batio özellikle 4.30. dakikada yaptığı el hareketleri ve suratındaki durgunluk insanı büyülüyor!

Kaynaklar; [1] [2]

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler