Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2001 yılında 4628 sayılı yasaya bağlı olarak kurulmuştur. Kamu tüzel kişiliğine sahip kurul, mali ve idari özerkliğe sahiptir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı olan kurulun merkezi Ankara'dadır. Elektrik piyasasının düzenlenmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Yeterli, kaliteli ve çevreye uyumlu tüketimin sağlanması adına çalışmalarını yürütür. Enerji piyasasında bağımsız bir denetleme ve düzenleme faaliyetinin sağlanmasını amaçlar. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu elektrik, doğal gaz ve petrol piyasalarında hizmetlerini yürütür. Doğal gaz ithalatının yanı sıra iletimi, tüketimi ve dağıtılması gibi çalışmalara imza atar. Petrol ile ilgili rafinaj, depolama ve iletim işlerini yerine getirir. Bu kurul, elektirik piyasasında da tarifelerin belirlenmesi, piyasa performanslarının izlenmesi gibi alanlarda faaliyet gösterir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Haberleri

ASO, EPDK'nin lisanssız elektrik üretimine ilişkin taslağının yeniden ele alınmasını istedi

ASO, EPDK'nin lisanssız elektrik üretimine ilişkin taslağının yeniden ele alınmasını istedi

Yurthaber

EPDK temizlik görevlisi alımı başvuru şartları nelerdir, ne zaman? EPDK İŞKUR üzerinden lise mezunu temizlik görevlisi alımı başlıyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) en az lise mezunu adaylar arasından Temizlik Görevlisi alımı yapacağını duyurdu. EPDK Temizlik Görevlisi alımı başvuru şartları ve ne zaman başlayacağı, başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki EPDK Temizlik Görevlisi alımı başvuruları ne zaman başlıyor? EPDK İŞKUR üzerinden Temizlik Görevlisi alımı başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

Haber

Elektrik faturalarında yeni düzenleme! Bakan Dönmez detayları tek tek anlattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte yeni düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı. 1 Mart'tan sonraki tüketimlerin yeni tarifeyle faturalandırılacağını belirten Bakan Dönmez, "Tüketimine göre değişmekle birlikte hem KDV hem de kademedeki bu iyileştirmeyle birlikte yüzde 8 ila yüzde 14 arasında bir indirime tekabül ediyor" dedi. Bakan Dönmez, 4. sondaj gemisinin de 1-2 ay içinde Türkiye'de olacağını bildirdi.

Finans

LPG ithalatı aralıkta yıllık bazda yüzde 5,5 arttı

LPG ithalatı aralıkta yıllık bazda yüzde 5,5 arttı

Yurthaber

GES'ler için reaktif güç destek performans test prosedürleri belirlendi

GES'ler için reaktif güç destek performans test prosedürleri belirlendi

Yurthaber

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapıldı

Elektrik fiyatlarında bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına yüzde 15 zam yapıldı. Öte yandan Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Doğal gazda temmuz ayı için konut abonelerinin tarifesine yüzde 12, sanayi grubu tarifesine yüzde 20 ve elektrik üretim santrallerinin tarifesine de yüzde 20,2 zam yapıldı.

Finans

Petrol ithalatı martta yüzde 4 azaldı

Türkiye'nin toplam petrol ithalatı martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azalarak 3 milyon 383 bin 888 ton oldu.

Finans

LPG ithalatı martta yüzde 24 arttı

LPG üretimi bu dönemde yüzde 23 azalışla 73 bin 112 ton oldu

Yurthaber

EPDK kararları

EPDK kararları

Yurthaber

Encazip.com: 25 milyon serbest tüketici elektriği daha ucuza kullanabilecek

Encazip.com: 25 milyon serbest tüketici elektriği daha ucuza kullanabilecek

Yurthaber

EPDK elektrik abonelerinde serbest tüketici limitini değiştirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, milyonlarca elektrik abonesini ilgilendiren bir karara imza attı. Serbest tüketici olmak için fatura limiti 75 lira 11 kuruş olarak belirlendi. Gelecek yıl için serbest tüketici limiti de 1200 kilovatsaat (kWh) olarak uygulanacak.

Finans

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yeni tarife açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz yeni tarife dönemine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. EPDK'nın aldığı karara göre, artık tarifede bağış, sponsorluk ve reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderleri yer almayacak.

Finans

EPDK 2021 yılı için son kaynak tedarik tarifesini değiştirmedi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte son kaynak tüketici gruplarını belirleyen tüketim miktarı 2021 yılı için mesken tüketici grubuna yönelik yıllık 50 milyon kilovatsaat, diğer tüketici gruplarına yönelik yıllık 7 milyon kilovatsaat olarak belirlendi.

Finans

Elektrik üretimi mayısta yüzde 17,8 azaldı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi mayısta 19,7 milyon megavatsaat olarak hesaplandı - Lisanslı elektrik üretiminde en büyük pay yüzde 45,7 ile hidroelektrik santrallerinin oldu

Yurthaber

EPDK'nin 'Yeşil Tarife' uygulaması 1 Ağustos'ta başlayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 1 Ağustos itibarıyla başlatacağı Yeşil Tarife (YETA) uygulamasında fiyatlar abone grubuna göre kilovatsaat başına 79,25 ile 91,46 kuruş arasında değişiklik gösterecek.

Finans

EPDK'dan önemli açıklama: Dolandırıcılara dikkat!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) bir kargo şirketi aracılığıyla kurumun adı kullanılarak farklı adreslere kapıda ödemeli kargo gönderildiğinin tespit edildiği bildirildi.

Finans

Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği yayımlandı

Elektrik piyasasında düzenlemeye tabi tarifelerin hazırlanması, incelenmesi, değerlendirilmesi, belirlenmesi, onaylanması, yayımlanması ve revizyonuna ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Finans

EPDK, İGDAŞ'tan mevzuata aykırı faturaların iptalini istedi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu; İGDAŞ’a bir yazı göndererek mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine sebep olan bütün faturaların iptal edilmesini istedi.

Finans

Yüksek doğalgaz faturaları için şikayet yağdı! Şimdi ne olacak?

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, doğalgaz faturalarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Finans

EPDK: Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'in kıyasen fatura düzenlenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, ''kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyeceği, uygulamanın belirli bölgeler için belirli bir süre geçerli olacağı'' bildirildi.

Finans

EPDK'den 'kıyasen fatura' düzenlenmesine ilişkin açıklama

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında elektrik ve doğal gazda kıyasen fatura düzenlemesinin sadece karantinaya alınan ve idari karar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerlerde uygulanacağı, bu bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemlerinin devam edeceği bildirildi.

Finans

EPDK Başkanı açıkladı! Elektriğe 3 ay zam yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, bu yılın ikinci çeyreğinde elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını bildirdi.

Finans

EPDK'den Shell & Turcas'a 2 milyon 750 bin lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), "bayisi olan istasyonlara fiyat artışı öncesi kısıtlı akaryakıt ikmali yapması veya hiç akaryakıt ikmali yapmaması" gerekçesiyle Shell & Turcas Petrol AŞ'ye 2 milyon 750 bin lira idari para cezası verdi.

Finans

EPDK Başkanlığına Mustafa Yılmaz atandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanlığına yeniden Mustafa Yılmaz atandı. Atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Finans

EPDK kararı

EPDK kararı

Yurthaber

EPDK kararı

EPDK kararı

Yurthaber

Elektrik üretimi kasımda yüzde 1,5 azaldı

Geçen yıl kasımda lisanslı elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 25,67'si ithal kömür, yüzde 24,04'ü doğal gaz ve yüzde 17,47'si linyit santrallerinden karşılandı

Finans

Doğal gaz ithalatı kasımda yüzde 17 azaldı

Konutlarda doğal gaz tüketimi geçen yıl kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,4 azalarak yaklaşık 759 milyon metreküp oldu

Finans

Doğal gaz ithalatı ekimde azaldı

Türkiye'de doğal gaz ithalatı ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 azalarak, 3 milyar 159 milyon metreküp oldu

Finans

Petrol ithalatı ekimde arttı

Türkiye'nin toplam petrol ithalatı, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 arttı

Finans

EPDK 17 şirkete lisans verdi

EPDK 17 şirkete lisans verdi

Finans

Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği Roma'da toplandı

Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği Roma'da toplandı

Finans

EÜAŞ'a ait bazı santrallerin kapasite mekanizmasına başvuru tarihi belirlendi

EÜAŞ'a ait bazı santrallerin kapasite mekanizmasına başvuru tarihi belirlendi

Finans

EPDK Başkanı Yılmaz: Elektrikte hizmet kalitesi 'bonus' sistemiyle artacak

EPDK Başkanı Yılmaz, Elektrik piyasasına ilişkin, "Yeni tarife döneminde şirketlerimize bizim bir takım bonuslarımız olacak. Tüketici senden memnunsa senin kazancın çok olacak. Yani karşındaki müşteri senden memnun olacak." dedi.

Finans

EPDK'dan doğalgaz ithalatına yönelik yeni düzenleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafınca, bir takvim yılı içinde boru hattı vasıtasıyla yapılabilecek spot doğal gaz ithalat miktarının, giriş noktalarında şeffaf ve sistemin verimli kullanımını sağlayacak şekilde kapasite rezervasyonlarına konu edilmesine yönelik uygulama yöntemleri ve esasları belirlendi.

Finans

EPDK'den Shell Petrol AŞ hakkında soruşturma

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Shell Petrol AŞ hakkında, bayilere talep ettikleri akaryakıtı vermediği veya sınırlı miktarda verdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Finans

EPDK kararları

Açık ihale yöntemiyle yapılan CNG veya LNG alımları ile hizmet alımlarında, ihalede teklif veren olmaması halinde ihale iptal edilerek, en az 7 gün önceden ilan edilmek suretiyle süreç yenilenecek - İkinci ihalede teklif veren olmaması durumunda ise ihale iptal edilecek, komisyonunun hazırlayacağı durum raporu kuruma bildirilecek ve doğrudan temin yoluyla CNG veya LNG alımı yapılabilecek

Finans

GENSED'den EPDK kararına destek

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Başkanı Halil Demirdağ: - "EPDK'nin aylık mahsuplaşmayla ilgili son düzenlemesi, güneş enerjisi sektörünün önünü açacak" - "Güneş enerjisinde kısa sürede elde ettiğimiz büyük başarıyı sürdürülebilir hale getirmeliyiz. Bu yönde atılan her adımı çok önemli buluyoruz"

Finans

EPDK kararı

EPDK kararı

Finans

PÜİS'ten EPDK'nin taslaklarına destek

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Genel Başkanı İmran Okumuş: - "Sendikamızın uzun bir süredir dile getirdiği dağıtım kesimine tanınan toplam kar payının yüzde 50’sinden fazlasının bayilere verilmesi talebinin kurul kararı taslağı ile düzenlenmesi bayilerimiz açısından önemli bir kazanımdır"

Finans

EPDK'den akaryakıt sektöründe maliyetleri düşürecek çalışma

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) akaryakıt ve LPG sektöründe ortaya çıkan faiz yükünü hafifletecek ve tüketiciye olumlu yansıyacak bir düzenleme için düğmeye bastığı bildirildi.

Finans

Lisanslı elektrik üretimi nisanda arttı

Türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,02 artarak 22 milyon 875 bin 64 megavatsaate yükseldi - Kurulu güç ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,42 artışla 84 bin 32 megavat oldu

Finans

Petrol ithalatı nisanda arttı

Türkiye'nin petrol ithalatı nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,35 artarak 3 milyon 586 bin 100 tona yükseldi

Finans

EPDK duyurdu! Elektrik fiyatlarına zam geldi

Son dakika haberine göre; elektrik fiyatları 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 14,98 oranında artırılacak.

Finans

Petrol ithalatı 2018'de yüzde 9,2 azaldı

Türkiye'nin petrol ithalatı 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 9,2 azalarak 38 milyon 711 bin ton oldu

Finans

EPDK'den elektrik zammı açıklaması

EPDK tarafından elektriğe temmuzda zam yapılacağına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi

Finans

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararları

Finans

EPDK kararı

EPDK kararı

Yurthaber

EPDK kararı

EPDK kararı

Finans