Nasa Haberleri

Bir türlü olmuyor, olamıyor! NASA'nın üst üste fırlatamadığı Artemis için yeni tarih

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) günlerdir çıkan engeller nedeniyle uzaya gönderemediği Artemis roketinin eylül, en geç ekim ayı içerisinde fırlatılması bekleniyordu. Ancak bu beklenti de tutmadı. Artık "nazar değdi" yorumlarının gelmesine sebep olan Artemis resmi olarak kasım ayına ertelendi. Şimdi uzay meraklılarının tüm dileği Ay'ın etrafında dolaşacak aracın kasım ayında sağ salim yolculuğa çıkmasından yana.

Haber 03-10-22 11:05

Tarihi anları bir de Hubble ve James Webb'in gözünden görün! NASA 'bir ilk' diyerek paylaştı

NASA, 'Dünya'yı kurtarma provasında' DART isimli uzay aracını Dünya'dan 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide çarptırdı. NASA ise çarpışma sonrası tarihi denemenin dikkat çekici fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar, iki büyük uzay teleskopu Hubble ve James Webb tarafından aynı anda yakalandı. Bu açıdan uzayda bir ilke imza atıldı.

Haber 30-09-22 16:58

'Ömür uzatacak' karar! NASA ve SpaceX, Hubble için el sıkıştı

30 yılı aşkın süredir veri sağlayan Hubble Uzay Teleskobu'nun ömrü dolmak üzere. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Hubble'ın ömrünü uzatmak için çalışma yürütme kararı aldı. Hatta bunun için uzaya bir ekip bile gönderilmesi söz konusu.

Haber 30-09-22 16:12

NASA'nın Dünya'yı kurtarma provası Antalya'dan görüntülendi: Armageddon filmindeki gibi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dünya'yı kurtarma provası Antalya'dan izlendi. DART uzay aracının, Dimorphos isimli asteroide çarptığı anlar, 2 bin 500 metre yükseklikteki Bakırlıtepe'de TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) bünyesindeki Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi (AYGÖZ) ile görüntülendi. TUG Müdür Vekili Dr. Tuncay Özışık, Gerçekleşen olayı 1998 yapımı, dünyaya büyük hızla kuvvetli biçimde yaklaşan dev meteorun parçalanıp, dünyanın kurtarılışını konu edinen Armageddon filmine benzetti.

Haber 28-09-22 14:45

Sakarya Üniversitesi astronot yiyeceği spirulina üretip pazarlıyor

Havuzda elde edilen yüksek besin değerine sahip spirulina yosunu, özel kağıtlarda kurutularak toz haline getirilip bir firma aracılığıyla yurt içi ve yurt dışı pazarına sunuluyor - Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuba Ongun Sevindik: - "İklim değişikliğiyle tarım arazilerinde meydana gelebilecek verimsizlik ve insan popülasyonunun artması sonucu ileride yetiştiriciliği kolay ve ucuz şekilde elde edilebilen bir besin ihtiyacı oluşmaktadır. Spirulinanın da bu ihtiyacı karşılayacağı düşünülmektedir"

Yurthaber 27-09-22 12:03

Son dakika: NASA'nın gezegen savunması denemesi canlı yayınlandı! DART uzay aracı asteroide çarptırıldı

Son dakika: NASA, 'gezegen savunması' denemesinde DART isimli uzay aracını Dünya'dan 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide çarptırdı. Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) isimli uzay aracı, asteroide planlandığı şekilde başarılı bir çarpma gerçekleştirdi. Çarpışma anı ise uzay aracının üzerindeki kamera tarafından canlı olarak yayınlandı. NASA'nın insanlığın sonunu getirebilecek olası felaketlere karşı önlem olarak yaptığı çarpışmanın ardından ise kontrol merkezinde büyük sevinç yaşandı.

Haber 27-09-22 02:45

İnsanlık tarihinde bir ilk! NASA, Dünya'yı savunmak için harekete geçti; 'asteroit' çarpışması için geri sayım başladı

Uçsuz bucaksız kainatta gezegenimizi tehdit eden, bilinen ve bilinmeyen birçok tehlike bulunuyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) insanlığın sonunu getirebilecek olası felaketlere karşı önlemlerini almayı sürdürüyor. Son hazırlıklar ise Dünya'nın varlığını sürdürebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Ortaya atılan bir kuramı ilk kez test eden NASA'da yarın için heyecan dolu bekleyiş başladı.

Haber 25-09-22 12:30

Mars'a düşen meteorların ses sinyalleri yakalandı! Böylesini ilk kez duyacaksınız

NASA'nın sismik aracı InSight, Mars'ta bir ilke imza attı. InSight, Mars'a düşen meteorların ses sinyallerini yakaladı. Araç, temmuz ayında bir dizi depremi tespit etmişti. NASA Mars'a düşen göktaşlarının oluşturduğu sismik ve akustik dalgaları ise resmi sitesi üzerinden paylaştı.

Haber 20-09-22 12:21

Şimdiye kadarki en önemli gelişmelerden biri! NASA, Mars'ta organik madde buldu

Mars'taki Jezero Krateri'nde çalışmalar yapan Perseverance aracı, Mars'ta yaşamın var olup olmadığını belirleme görevi açısından şimdiye kadarki en önemli örneklerden bazılarını topladı. Yakın zamanda toplanan örneklerden birkaçının organik madde içerdiği açıklandı.

Haber 16-09-22 11:27

Artemis 1'de sona doğru: NASA, yakıt sızdıran contaları değiştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 görevi kapsamında 29 Ağustos'ta ve 3 Eylül'de yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini uzaya fırlatmaya çalışmış ancak yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Yeni gelen bilgilere göre NASA, SLS roketinin onarımını tamamladı. Mühendisler, yakıt sızdıran contaları değiştirdi. Tarihi fırlatmada sona doğru yaklaşıyor olabilir, yakında roketin uzaya çıktığına tanık olabiliriz.

Haber 12-09-22 11:11

James Webb Uzay Teleskobu Tarantula Bulutsusunu detaylı görüntüledi

James Webb Uzay Teleskobu "Tarantula Bulutsusu"nu detaylı görüntüledi

Yurthaber 07-09-22 22:53

Bilim insanları uyardı: Bir sonraki süper volkan patlamasına hazır değiliz

Araştırmacılara göre, gelecek yüzyılda, büyük ölçekli volkanik patlamaların meydana gelme olasılığı, asteroit ve kuyruklu yıldız çarpmalarının olasılığından yüzlerce kat daha fazla olabilir. Halihazırda hükümetler ve NASA gibi önemli ajanslar, asteroitlere karşı gezegeni savunmak için yılda yüz milyonlarca dolar harcıyor. Araştırmacılar ise gerçekleşme ihtimali daha yüksek olacak süper volkan patlaması için çok az şey yaptığımız görüşünde.

Haber 07-09-22 10:06

Artemis 1'e nazar değdi! İki kez ertelenen tarihi görevde tüm planlar alt üst oldu

29 Ağustos'ta denediler olmadı... 3 Eylül'de bir kez daha denediler, yine olmadı... NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) uzaya taşıyacak Artemis 1 programına nazar değdi. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) hidrojen sızıntısı nedeniyle bir türlü uzaya çıkamadı. NASA ise önümüzdeki günlerde yeni bir deneme yapmayı düşünmüyor.

Haber 05-09-22 13:10

James Webb Uzay Teleskobu'nun görüntüleri müziğe dönüştü! Güney Halka Bulutsusu'ndan ürküten ses

NASA'nın tarihin en pahalı teleskobu olarak bilinen James Webb Uzay Teleskobu ile fotoğrafları çekilen uzay cisimleri müziğe dönüştü. Toronto Üniversitesi'nde fizik profesörü olan müzisyen Matt Russo'nun emek verdiği çalışmada, sonifikasyon (titreşim) tekniği kullanıldı. Güney Halka Bulutsusu ise ürkütücü bir sese dönüştü.

Haber 02-09-22 11:15

Sosyal medyayı sallayan tek kelimelik tweet akımı! Anında viral oldu, ABD Başkanı Joe Biden da katıldı

Sosyal medyada tek kelimelik tweet akımı ( #OneWordTweet) başlatıldı. Kişi, kurum ve kuruluşların kendilerini en iyi anlatan kelimeyi tweet olarak attıkları bu akım, ünlü firmaların da katılımıyla anında viral hale geldi. Öyle ki ABD Başkanı Joe Biden da tek kelimelik tweet akımına katılanlar arasına girdi. Biden, kendisini en iyi anlatan kelimeyi seçerek tek kelimelik bir tweet attı. Peki Biden kendisini hangi kelimeyi seçti? İşte detaylar!

Haber 02-09-22 10:22

NASA, tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı gecikmeli de olsa atacak! Tarihi fırlatmanın yeni günü belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı sonunda atıyor. Ajans ilk adımı aslında 29 Ağustos'ta atmayı planlıyor ve Artemis görevi çerçevesinde Orion Uzay Aracı'nı Ay yörüngesine taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmayı hedefliyordu. Ancak teknik arıza şüphesi nedeniyle fırlatma ileri bir tarihe ertelenmişti. NASA yeni fırlatmanın 3 Eylül Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

Haber 31-08-22 09:25

'Artemis 1' şoku! NASA, bugün gerçekleşmesi planlanan tarihi fırlatmayı erteledi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 misyonu kapsamında bugün TSİ 15:33'te Florida'dan yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi'ni (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü uzaya fırlatmaya planlıyordu. Fakat şok bir gelişme yaşandı. Tarihi fırlatma, yaşanan teknik sorun nedeniyle ertelendi.

Haber 29-08-22 16:04

NASA yeniden Ay'a gitmek için ilk adımı bugün atacak! Yeni dönem başlıyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmak için ilk adımı bugün atacak. Ajans, Florida'da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak. Uçuş öncesi Kennedy Uzay Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı. Fırlatmaya hazır bekleyen Artemis 1 roketinin, TSİ 15:33'te fırlatılması bekleniyor. Roket, Ay'ın çevresinde insansız uçuş gerçekleştirecek.

Haber 29-08-22 10:04

100 ışık yılı uzaklıktaki 'okyanus gezegeni' keşfedildi! Akıllara herkesi etkileyen o sahne geldi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) TESS uzay teleskobu, 'okyanus gezegen' keşfetti. Dünya'dan 100 ışık yılı uzakta olduğu tespit edilen okyanus gezegenin kalın bir su tabakasıyla kaplı olabileceği belirtildi. 'TOI-1452 b' olarak isimlendirilen gezegenin, Draco takımyıldızında bulunan bir ikili sistemdeki iki küçük yıldızdan birinin yörüngesinde döndüğü açıklandı. Keşif, Christopher Nolan tarafından yönetilen Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki etkileyici sahneyi akıllara getirdi.

Haber 26-08-22 18:35

NASA'nın gözü Ay'da! Yeni nesil mega roketini test uçuşu için fırlatacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmaya hazırlanıyor. NASA, gelecek hafta Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak.

Haber 25-08-22 17:19

NASA uzmanları bir araya geliyor! UFO gizemi çözülecek mi?

NASA'dan heyecan verici bir açıklama geldi. 50 yıldan fazla bir süredir UFO'larla ilgili duyumları takip eden ilk ABD kongre oturumlarının düzenlenmesinin ardından, UFO gözlemi için tam odaklı bir soruşturma başlattığını ilan eden uzay ajansı, tanımlanamayan hava olayları üzerine dokuz aylık bir çalışma için yaptıkları planlarını açıkladı.

Trend 22-08-22 10:37

Çarpıcı açıklama geldi! NASA: Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik

NASA’dan yapılan açıklamada, Ocak’ta Tonga’da meydana gelen yanardağ patlamasıyla 58 binden fazla olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar büyük bir su buharı bulutunun Dünya yüzeyinden 12 ila 53 kilometrede bulunan stratosfere püskürtüldüğü belirtildi. Bu büyük miktarda su buharının, Dünya’nın küresel ortalama sıcaklığını geçici olarak etkileyebileceği ifade edilirken, NASA’nın laboratuvarında atmosfer bilimcisi olan Luis Millan, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik” diye konuştu.

Haber 04-08-22 17:16

NASA'dan Tonga'daki yanardağ patlaması açıklaması: Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik

NASA, Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'da yaşanan yanardağ patlamasıyla ilgili açıklama yaptı. Tonga'da ocak ayında meydana gelen volkanik patlamanın, atmosfere 58 bin olimpik havuzu dolduracak su buharının püskürtülmesine neden olduğu belirtildi. NASA, patlamanın okyanus yüzeyinin 150 metre derinliğinde gerçekleştiğini belirtirken, yapılan araştırmanın ekip lideri Luis Millan, "Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik" dedi.

Haber 03-08-22 23:32

James Webb'den alınan son görüntülerde olağandışı bir şey olduğunu fark ettiler! Heyecanlandıran gelişme

Gökbilimciler, James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan son görüntülerde uzak bir galakside olağandışı bir şey olduğunu fark ettiler. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) büyük umutlarla uzaya gönderdiği James Webb Teleskobu'nun (JWST) Dünya'dan üç milyar ışık yılı uzaklıkta tespit ettiği olağandışı parlak bir ışığın, 10 milyar dolarlık teleskobun kaydettiği ilk süpernova olabileceği belirtildi. Süpernova, enerjisi bitip ölmek üzere olan bir yıldızın patlaması demek.

Haber 01-08-22 11:43

Çin'in fırlattığı roket düştü: NASA Başkanı Pekin'i suçladı, CMSA'dan karşılık geldi

ABD Uzay Kuvvetleri, Çin tarafından 24 Temmuz'da fırlatılan "Long March 5B" roketinin parçalarının dün Hint Okyanusu'na düştüğünü açıkladı. NASA Başkanı Nill Nelson ise roketin düşmesinin ardından bir açıklama yaparak, Çin'i gerekli bilgileri paylaşmamakla suçladı.

Haber 31-07-22 17:45

NASA'daki Türk astrofizikçiden gençlere uzay bilimleri önerisi

Dr. Umut Yıldız: - "Türkiye de dahil dünyadaki birçok ülkede uzay şirketi kuruluyor ve bu şirketler uzaydan para kazanıyor. Uzaydan gelir elde edildikçe gelecekte daha çok şirket bu işin içine girecek, bu da sektördeki iş imkanlarını artıracak" - "Bu yüzden şu tercih döneminde ailelere, uzaya meraklı çocuklarını teşvik etmelerini öneriyorum"

Yurthaber 30-07-22 11:13

1958'de kuruldu! NASA uzay çalışmalarında 64 yılı geride bıraktı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 64 yıldır ABD'nin uzay programı çalışmalarını yürütüyor. 1958'de dönemin ABD Başkanı Dwight David Eisenhower tarafından kurulan NASA, şimdilerde yaklaşık 18 bin çalışanıyla uzay çalışmaları gerçekleştirerek insanlığın yararına bilgiyi keşfetmeyi ve genişletmeyi amaçlıyor.

Haber 29-07-22 11:26

Gökdelen büyüklüğünde iki asteroit! Dünya'nın yakınından geçecekler

Gökdelen büyüklüğünde iki asteroit Dünya'nın yakınından hızla geçmeye hazırlanıyor. Asteroitler en yakın geçişlerini sırayla bugün ve yarın gerçekleştirecek. 2016 CZ31 olarak adlandırılan ilk asteroit en yakın geçişini bugün yapacak. 2013 CU83 adlı ikinci asteroit ise Dünya'dan 2016 CZ31'e göre daha uzak bir mesafede de olsa en yakın geçişini 30 Temmuz Cumartesi günü yapacak.

Haber 29-07-22 10:07

Rusların aldığı karar ortalığı karıştırmıştı! Sürpriz iddia geldi: 2028'e kadar...

Rusya uzay ajansı Roscosmos’un yeni başkanı Yuriy Borisov, Rusya’nın 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılma kararı aldığını açıklamıştı. Roscosmos'un Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan 2024'ten sonra ayrılma planını açıklamasının ardından, Rusya'nın en az 2028 yılına kadar ISS'de kalacağı iddia ediliyor. Üst düzey bir NASA yetkilisine göre Ruslar, kendi yörünge üssünü inşa edilip faaliyete geçirene kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bir parçası olarak kalmak istiyor.

Haber 28-07-22 10:11

NASA paylaştı! Kuraklık uzaydan görüntülendi

Meksika’da kuraklık ve su sorunu yaşanırken, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzaydan çektiği fotoğraflar ile ülkede yaşanan kuraklığı gözler önüne serdi. Endişelendiren uydu fotoğrafları Cerro Prieto Barajı'ndaki su seviyesinin şimdiye kadar ki en düşük seviyeye indiğini gösterirken, NASA'ya göre Monterrey şehrinde susuzluk sebebiyle tarım, sanayi ve turizm sektörleri büyük darbe aldı.

Haber 25-07-22 09:20

Astronotlar uyarıldı! ''Uzayda mastürbasyon yapmayın çünkü...''

Tek bir seansın, kadın mürettebat üyelerinin hamile kalmalarına neden olabileceği ortaya çıktıktan sonra astronotlar, uzayda kendilerini tatmin etmeleri konusunda uyarıldılar. Bir podcast yayını ile gündeme gelen bu konu, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Uzay bilimcilerin, uzayda seksin nasıl çalıştığını keşfetmeye dair planları olduğu da söylentiler arasında.

Trend 23-07-22 17:52

NASA'nın teleskobu evrendeki en eski galaksiyi buldu! Tam 13.5 milyar yıllık

NASA'nın dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Teleskobu (JWST) sayesinde evrenin bilinen en eski galaksisi olan 13.5 milyar yıllık GLASS-z13'ü (GN-z13) keşfedildi. Keşif büyük heyecan yaratırken, galaksinin 13.8 milyar önce meydana gelen Büyük Patlama'dan sadece 300 milyon yıl sonra oluştuğu ifade edildi.

Haber 22-07-22 10:21

NASA, Mars’ta gizemli bir keşif yaptı! Bulunan gümüş renkli obje herkesi şaşırttı

2021 yılında NASA tarafından Mars’a gönderilen keşif aracı Perseverance ilginç bir keşfe imza attı. Keşif aracından elde edilen görüntüler kamuoyuyla paylaşılırken Jezero Krateri'nde bulunan gümüş renkli nesne herkesi şaşırtmaya yetti. Sarmal şeklindeki objenin NASA’ya ait bir uzay çöpü olduğu tahmin edildi.

Trend 19-07-22 15:45

NASA'dan dünyayı heyecanlandıran paylaşım! Tarihi fotoğraflar ses getirdi

Dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu James Webb’in çektiği ilk tamamen renkli fotoğraflar dün paylaşılmıştı. Fotoğrafın, evrenin bugüne kadar çekilmiş en derin ve en detaylı fotoğrafı olduğu belirtildi. Dünyanın konuştuğu görüntülere yenileri eklendi. NASA'nın paylaştığı bu görüntülerin, sönmekte olan bir yıldızın patlamasını yansıttığı belirtiliyor.

Haber 12-07-22 19:14

NASA evrenin en derin fotoğrafını paylaştı! '13 milyar yıllık sırlara ulaşacak'

NASA'nın James Webb Teleskobu'ndan ilk renkli görüntüyü ABD başkanı Joe Biden kamuoyuyla paylaştı. NASA yetkilileri, Biden'a teleskopun çektiği ilk fotoğraf hakkında bilgi verirken Biden, "Bu fotoğraflar tüm dünyaya Amerika'nın büyük şeyler yapabileceğini gösterecek ve özellikle Amerikalı çocuklara hiçbir şeyin bizim kapasitemizin üzerinde olmadığını anımsatacak" dedi. NASA Direktörü Bill Nelson ise söz konusu teleskopun, evrenin 13 milyar yıllık sırlarına ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

Haber 12-07-22 09:43

NASA böyle duyurdu! 'Tamamen yanıldık'

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Bennu isimli asteroidin yüzeyi hakkındaki tahminiyle ilgili bir açıklama yaptı. Arizona Üniversitesinde araştırmacı Dante Lauretta, asteroidin yüzeyinin sert olmasını beklediğini belirterek "Asteroidin yüzeyiyle ilgili tahminimizde tamamen yanıldık" ifadesini kullandı.

Haber 10-07-22 07:28

NASA, Bennu asteroidinin yüzeyi hakkında yaptığı tahminde yanıldığını açıkladı

NASA, Bennu asteroidinin yüzeyi hakkında yaptığı tahminde yanıldığını açıkladı

Yurthaber 09-07-22 23:16

Ukrayna'daki ayrılıkçıların bayraklarını açıp poz vermişlerdi! NASA'dan ISS'deki Rus kozmonotlara tepki

24 Şubat'tan beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşından sıcak haberler gelmeye devam ederken, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Rus kozmonotlar Ukrayna’daki ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk bayraklarıyla poz vermiş ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişlerdi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nu kullanan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ise, üç Rus kozmonotun eylemlerini kınayarak tepki gösterdi. Uzay ajansı, tepkisini dile getiren bir bildiri yayınladı.

Haber 08-07-22 10:58

İnsanlığın yeni Ay yolculuğu için kritik öneme sahipti! NASA'nın CAPSTONE uydusundan haber alınamıyor

NASA'nın Ay'ı incelemek için gönderdiği yeni uydudan haber alınamıyor. İnsanlığın yeniden Ay'a inişi için gerekli bilgileri sağlamak amacıyla fırlatılan CAPSTONE uydusuyla iletişim sıkıntısı yaşandığı ve yeniden temas kurmak için çalışıldığı belirtildi.

Haber 05-07-22 23:29

Türk doktor astronomi fotoğraflarını NASA için renklendirecek

Samsun'da aile hekimi olarak görev yapan ve daha önce Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği siyah beyaz görüntüyü renklendirdiği dört fotoğraf NASA tarafından "Dünya'da Günün Astronomi Fotoğrafı" seçilen Dr. Mehmet Hakan Özsaraç, bu kez görüntüleri ilk kez kendisi işleme imkanı bulacak - Özsaraç: - "Belki başkaları benim çalışmama bakıp kendileri yeniden çalışıp paylaşacak. Aslında bu çok güzel bir şey, yeni kabiliyetleri tespit etmek açısından belki de bu şekilde iş veriyorlar"

Yurthaber 04-07-22 11:08

NASA nihayet fırlattı! Mikrodalga fırın büyüklüğünde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE'un geçtiğimiz günlerde ertelenen fırlatması gerçekleşti. Böylece NASA'nın Ay'ı inceleyecek yeni uydusu, gelecekteki uzay istasyonu yörüngesini test etmek için havalandı. Mikrodalga fırın büyüklüğündeki CAPSTONE’un tahminen 13 Kasım'da Ay'a varması planlanıyor.

Haber 29-06-22 17:57

NASA o görüntüleri paylaştı! Ay'a çarpan roket dev krater oluşturdu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 4 Mart'ta bir roketin Ay'a çarpması sonucu oluşan dev krater görüntüsünü yayımladı. Ay'ın uzak tarafında bulunan kraterin 28 metre çapında olduğu belirtildi. Çarpan roketin ne olduğu ise belirsizliğini koruyor.

Haber 28-06-22 01:44

ABD sınırlarını aşan NASA bir ilke imza attı! Tarihe geçti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ilk kez ABD dışında bir yerdeki ticari uzay üssünden roket fırlattı. Ajans Avustralya'nın kuzeyindeki Arnhem Uzay Merkezi'nden üçlü roket gönderdi. Arnhem, ABD dışındaki ticari bir uzay limanından ilk roket fırlatma yeri oldu.

Haber 27-06-22 13:59

Bugün Yeni Zelanda’dan fırlatılacaktı! Şok karar

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) büyük önem verdiği CAPSTONE uzay aracının fırlatılışı ileri bir tarihe ertelendi. Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE, yapılan planlamaya göre erteleme kararı alınmasaydı bugün Yeni Zelanda’dan fırlatılacaktı. Ancak NASA, Rocket Lab ve Advanced Space son sistem kontrolleri yapmasına imkan tanımak aracıyla bugüne planlanan fırlatma girişiminden vazgeçti.

Haber 27-06-22 13:51

NASA ilk kez ABD dışında bir ülkedeki ticari uzay üssünden roket fırlattı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Avustralya'daki bir ticari uzay üssünden roket fırlattı. Bu, ABD dışındaki bir üsten fırlatılan ilk roket olarak tarihe geçti.

Haber 27-06-22 13:00

En az 400 bin dolara satılacaktı! NASA'nın engeline takıldılar: Onlar bize ait, geri verin

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1969'daki Apollo 11 görevi sırasında toplanan Ay tozunu ve hamam böceklerini geri istiyor. "Tüm Apollo örneklerinin NASA'ya ait olduğu" düşüncesine sahip olan ajans, RR Auction isimli bir firmadan Ay tozunun ve herhangi bir patojen içerip içermediğini belirlemek Ay tozu yedirilen hamam böceklerinin satışının durdurulmasını istedi.

Haber 27-06-22 09:40

Türkçe mesaj taşıyan Voyager'ların vedası! NASA'dan üzücü haber geldi, kapatmaya başlatacak

NASA'nın Güneş Sistemi'nin ucundaki Voyager 1 ve Voyager 2 uzay aracı için yolun sonu göründü. Beş yıllık kullanılacak şekilde tasarlanan ancak 44 yılı aşkın bir süredir uzayda dolaşan ikonik araçlar son aşamalara girmek üzere. NASA, Voyager araçlarının bazı sistemlerini kapatmaya başlamayı planlıyor. Bu planla uzay araçlarının kalan gücüyle yaklaşık 2030'a kadar kullanılması amaçlanıyor.

Haber 22-06-22 12:10

NASA, 'şimdiye kadar görülen en büyük kuyruklu yıldızı' keşfettiğini açıkladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş Sistemi içerisindeki en büyük kuyruklu yıldızı keşfetti. NASA'dan yapılan açıklamada, ilk olarak 2010'dsa fark edilen, Hubble Uzay Teleskobu sayesinde varlığı teyit edilen kuyruklu yıldızın genişliğinin 137 kilometre olduğu belirtildi.

Haber 18-06-22 18:14

Mars'ta kaydedilen yabancı cisim termal battaniye parçası olabilir

Mars'ta kaydedilen yabancı cisim termal battaniye parçası olabilir

Yurthaber 16-06-22 17:35