Nasa Haberleri

NASA'dan Nemrut Krater Gölü paylaşımı! Astronotlar uzaydan böyle görüntüledi

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki NASA astronotları Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü'nün uzaydan fotoğrafını çekti. NASA'nın resmi X hesabından yapılan paylaşımda "Nemrut Dağı'nın karla kaplı kalderasının bu fotoğrafını bir Space Station astronotu çekti." ifadeleri yer aldı.

Haber 27-02-2024 23:49

NASA duyurdu! En güçlü kara delik patlamalarından biri tespit edildi: Devasa bir boşluk oluştu

Gökbilimciler, Dünya'dan 3,8 milyar ışık yılı uzakta bulunan ve SDSS J1531 olarak bilinen galaksi kümesinde şu ana kadar kaydedilen en güçlü kara delik patlamalarından birini tespit etti. NASA'dan yapılan açıklamada patlama sonucu devasa bir boşluğun oluştuğunun tespit edildiği belirtildi.

Haber 22-02-2024 20:48

NASA 'İlk kez gerçekleşti' dedi! Defalarca denenmişti sonunda başarılı oldu... Ay'daki nesneler artık izlenebilecek

NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter (Ay Keşif Aracı), gelecekteli ay inişlerinin hassasiyetini büyük ölçüde arttırabilecek deneyde lazer ışınlarının başarılı bir şekilde geri yansıtılması sağlandı. Işığın geri yansıtılmasına dayanan prensip Ay'ın yüzeyindeki nesnelerin daha kolay bir şekilde takip edilmesini sağlayacak.

Trend 23-01-2024 10:31

Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız NASA'dan istifa etti! Uzay çalışmaları için ülkesine dönüyor: Süresiz kadrodaydım, maaşım gayet iyiydi ama Türkiye’de yapacak çok iş var

NASA'da 10 yıldır astrofizikçi ve derin uzay iletişimcisi olarak çalışan Dr. Umut Yıldız, Türkiye'ye dönme kararı aldı. Görevinden istifa eden Umut Yıldız, "Gençlerin uzayla ilgili potansiyelini görüyorum. Artık deneyimlerimi Türkiye’de değerlendirmek ve Türkiye’nin uzay atılımını hep beraberce yaşamak için NASA’dan ayrılıyorum." dedi. Bir açıklama daha yapan Yıldız, "Süresiz kadrodaydım, gayet iyi maaşım vardı. Türkiye’de yapacak çok iş var. Bir tarafından tutmak istedim" ifadelerini kullandı.

Haber 22-01-2024 21:17

NASA'nın Ay'a gönderdiği Peregrine adlı uzay aracında sorun çıktı! Bir anormallik meydana geldi diyerek açıklama yaptılar

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) "Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) Programı" kapsamında Ay'a iniş için fırlatılan “Peregrine” adlı uzay aracının teknik bir sorunla karşı karşıya kaldığı bildirildi. NASA'dan yapılan açıklamada, uzay aracında daha sonra, güneş panellerini sabit şekilde Güneş'e doğrultmasını engelleyen bir "anormallik" meydana geldiği bilgisi paylaşıldı.

Haber 08-01-2024 20:30

Bu duyguyu tarif etmek imkansız NASA'dan 50 yıl sonra bir ilk! Dikkat çeken 'Star Trek' detayı

Özellikle uzay ve uzay araştırmalarında ilklere imza atmak konusunda uzun bir geçmişe sahip olan ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 1972 yılından bu yana ilk Ay misyonuna başlıyor. Hatta ilk ticari iniş aracını taşıyan Vulcan Centaur roketi bugün Florida'dan fırlatıldı! Roketin 23 Şubat Cuma günü Ay’a inmesi planlanırken, ABD bilim kurgu dizisi "Star Trek" ilgili detay da dikkat çekti.

Haber 08-01-2024 18:21

Ürkütücü görüntüleri NASA paylaştı: Son 6 yılın en büyük Güneş patlaması saniye saniye kaydedildi! Yarın dünyayı etkilemesi bekleniyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde Güneş'te meydana ürkütücü patlamalarla ilgili açıklama yaptı. 6 senenin en büyük güneş patlaması olduğu öğrenilen olayın yarın dünyayı etkilemesi bekleniyor. Patlamanın yol açacağı olumsuzluklar konusunda bilgilendirme yapıldı.

Trend 16-12-2023 16:55

NASA astronotu uzaydan Nemrut ve Tatvan’ı fotoğrafladı, kaymakam çağrı yaptı: Herkesi davet ediyoruz

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotlarından Andreas Mogensen, uzaydan Bitlis’in Tatvan ilçesi, Nemrut Krateri ve Van Gölü’nün aynı karede yer aldığı bir fotoğraf çekti. Fotoğraf ile ilgili değerlendirmede bulunan Tatvan Kaymakamı Dr. Remzi Demir'den ise 'ilçenin doğal güzelliklerini yerinde görme çağrısı' geldi. Kaymakam Demir, "Herkesi ilçemizin bu doğal güzelliklerini yerinde görmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Haber 29-11-2023 13:10

Şişedeki Mesaj NASA, uzaya 'isminizi' götürecek! İşte yapmanız gerekenler ve kaydolabileceğiniz son tarih...

2024'te Europa Clipper adlı bir uzay aracının Jüpiter'in uydusu Europa'ya doğru bir yolculuğa çıkması planlanıyor. Bu yolculuk, Europa hakkında heyecan verici yeni bilgiler elde etmemizi sağlayacak. Ancak bununla da sınırlı kalınmayacak ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanından NASA'nın ücretsiz "Şişedeki Mesaj" programına kayıt yaptıranların isimleri uzaya taşınacak. İsminiz, Jüpiter'in uydusu Europa'ya yapacağı yolculukta uzun bir yol kat edecek olan Europa Clipper'ın üzerinde yer alacak.

Haber 27-11-2023 18:28

Merakla bekleniyordu! Halkalı Güneş tutulmasının büyüleyici görüntüleri...

Merakla beklenen halkalı Güneş tutulması Meksika'da gözlemlendi. Tutulma, yerel saatle 09.36'da Mexico City'de gerçekleşti. Daha önce 29 yıl önce gerçekleşen tutulmanın bir daha 2052 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Haber 14-10-2023 22:55

NASA'dan çarpıcı karar! 1,2 milyar dolarlık görev ertelendi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Psyche asteroid görevini bir hafta erteledi. 5 Ekim'de yapılması planlanan görev 12 Ekim'e ertelendi. 1,2 milyar dolarlık görev Mars ve Jüpiter arasında bulunan Psyche asteroidini inceleyecek.

Haber 02-10-2023 15:55

Perseverance görüntüledi, oldukça dikkat çekti! Mars topraklarında 'toz şeytanı'

NASA'nın Mars gezgini Perseverance, Mars'ı keşfetmeyi sürdürüyor. Perseverance şimdi de Mars topraklarında hareket eden 1,6 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindeki toz şeytanını (dalaz) görüntüledi.

Haber 02-10-2023 15:35

Uzaydan gelen kapsülde siyah renkli gizemli toz! Araştırmalar durduruldu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) uzay aracı Osiris-Rex'in Bennu isimli asteroitten aldığı moloz örneklerinin bulunduğu kapsülde ne olduğu henüz tespit edilemeyen siyah renkli toz bulundu. Kapsülde siyah renkli toz bulunmasının ardından araştırmalar durduruldu.

Haber 28-09-2023 12:32

Dünya'ya çarpacağı öne sürülmüştü! Osiris-Rex, Bennu asteroidinden topladığı örneklerle döndü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) uzay aracı Osiris-Rex, Bennu isimli asteroitten moloz örnekleri aldıktan sonra 7 yıl süren yolculuğunu tamamlayarak Dünya'ya döndü. Toplanan örneklerle, bilim insanlarının Dünya'nın ve yaşamın nasıl oluştuğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacağı belirtiliyor. Osiris-Rex ekibindeki bilim insanları, Bennu’nun Dünya'nın yörüngesine sürüklenebileceğini ve Eylül 2182'ye kadar gezegene çarpabileceğini öne sürmüştü.

Haber 24-09-2023 19:31

NASA'nın tarihi görevinde heyecan dorukta! Geri sayım başladı: 24 Eylül'de...

NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroidinden aldığı örnekleri Dünya'ya getirerek tarihi bir olay gerçekleştirecek. OSIRIS-REx'in topladığı asteroit örnekleri 24 Eylül'de özel bir kapsül ve paraşüt ile Dünya'ya inecek.

Haber 19-09-2023 15:43

Meksika'daki uzaylı görüntüleri gündem olmuştu! NASA Başkanı 'evet' diyerek merak edilen soruya yanıt verdi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), UFO'lara ilişkin yeni bir rapor açıkladı. NASA Başkanı Bill Nelson yaptığı açıklamada evrende başka bir yaşam formu olduğuna inandığını belirtti. Ayrıca, Nelson Meksika'da bulunan ve uzaylıya ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili de açıklamada bulundu.

Haber 14-09-2023 21:17

NASA duyurdu: Nishimura 430 yıl sonra yeniden geliyor! Dünya'nın yakınından geçen kuyruklu yıldız çıplak gözle izlenebilecek

En son yaklaşık 430 yıl önce Dünya'nın yakınından geçen Nishimura isimli yeşil kuyruklu yıldız, uzun yıllar sonra insanlara kendini gösterecek. Kuzey Yarımküre'de gün doğumundan önce yıldızın ışığı sönük de olsa çıplak gözle izlenebilecek. Nadir görülen kuyruklu yıldızı, Japon amatör gökbilimci Hideo Nishimura geçen ay keşfetmişti. NASA'nın Dünya'ya Yakın Gökcisimleri Araştırma Merkezi (CNEOS) yöneticisi Paul Chodas, bunun alışılmadık bir durum olduğunu söyledi.

Haber 06-09-2023 23:57

NASA duyurdu! Dünya'nın yakınından geçecekler: 3'ü uçak, 1'i ev ve sonuncusu otobüs büyüklüğünde!

Dünya'ya yakın mesafeden geçen ve Dünya'ya yakın mesafeden geçecek meteorlar dikkatle takip edilirken, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'ndan (NASA) çarpıcı bir duyuru geldi. NASA'nın duyurusuna göre, bugünden başlamak üzere 5 meteor Dünya'ya yakın mesafeden geçecek. Bu meteorların 3'ü uçak, 1'i ev ve sonuncusu ise otobüs büyüklüğünde! İşte detaylar...

Haber 06-09-2023 16:58

NASA ve SpaceX'in Crew-6 görevi tamamlandı: 4 astronot, Dünya'ya döndü!

NASA ve Elon Musk'ın sahibi olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından ortaklaşa yürütülen "Crew-6" görevinde yer alan 4 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) 6 aylık görevlerinin ardından Dünya'ya döndü.

Haber 04-09-2023 17:58

NASA Milyarlarca insanın hissettiği şeyi doğruluyoruz diyerek açıkladı: 1880'den itibaren kaydedilen en sıcak ay

Dünya küresel sıcaklıklarla boğuşurken NASA'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) New York'ta bulunan Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü (GISS) bilim insanları, temmuz ayında küresel sıcaklık rekorunun gerçekleştiğini bildirdi. Temmuz 2023'ün, 1880'den itibaren kaydedilen en sıcak ay olduğu açıklandı. 1880'den bu yana en sıcak beş Temmuz ayının da son beş yıl içinde yaşandığı da vurgulandı.

Haber 15-08-2023 19:46

Webb Teleskobu belirledi: 'En uzak yıldız Earendel, Güneş'ten bir milyon kat parlak'

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) James Webb Uzay Teleskobu, şimdiye kadar keşfedilen en uzak yıldız Earendel'in, Güneş'ten yaklaşık bir milyon kat daha parlak olduğunu tespit etti. Öte yandan, Webb'in NIRCam görüntülerinin, evrenin ilk milyar yılında şimdiye kadar tespit edilen en yüksek oranda büyütülmüş gök ada olan Sunrise Arc'ın diğer önemli ayrıntılarını da gösterdiği belirtildi.

Haber 10-08-2023 17:51

NASA'dan Mars açıklaması: Daha hızlı dönmeye başladı, günleri kısaldı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) bilim insanları, Mars'ın giderek daha hızlı dönmeye başladığını, bunun da bir Mars gününün daha kısa sürmesine yol açtığını keşfetti. Peki Mars'ın dönüşü neden hızlandı?

Haber 09-08-2023 15:54

Türkiye'den anlık olarak NASA'ya... Bu sistem, dünyada sadece 20 ülkede var!

Yozgat Bozok Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde kurulan sistemle meteor hareketleri kaydedilerek ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'na (NASA) bildiriliyor. Sistemde 16 kamera ile gözlemlenen ve kayda alınan meteor hareketleri, anlık olarak NASA'ya aktarılıyor. Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, meteor takip sisteminin dünyada 20 ülkede bulunduğunu söyledi.

Haber 09-08-2023 15:27

Yozgat ve Kayseri'de kurulan sistemle gözlemlenen meteor hareketleri NASA'ya aktarılıyor

Yozgat Bozok Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesinde kurulan sistemle meteor hareketleri kaydedilerek ABD Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) bildiriliyor.

Yurthaber 09-08-2023 10:47

NASA'dan Ay'a gidecek astronotlar için özel araçlar: Astrovanlar

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a gidecek Artemis astronotlarını uzay araçlarına taşıyacak ve ajansın tarihine de saygı duruşunda bulunacak özel araçları tanıttı. NASA'dan yapılan açıklamada, "çevre dostu" araçların, gelişmiş Orion mürettebat yaşam sistemi uzay giysileri içindeki dört astronotun yanı sıra bir uzay giysisi teknisyeni de dahil olmak üzere destek personelini taşıyacak şekilde tasarlandığı ifade edildi.

Haber 17-07-2023 10:13

NASA'dan Mars'ta heyecanlandıran keşif! Yaşam olasılığına işaret sayılıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'ta heyecanlandıran bir keşfe imza attı. NASA, Mars yüzeyinde gezegende yaşam olasılığına işaret sayılan organik moleküller buldu. Organik moleküllerin, Mars'ta daha önce yaşam olabileceğine dair ipucu verdiği söyleniyor.

Haber 13-07-2023 15:58

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu görüntüledi! Bilinen en yaşlı süper kütleli kara delik

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), James Webb Uzay Teleskobu ile bir başarıya daha imza attı. NASA, CEERS 1019 galaksisinin merkezinde konumlanan bugüne kadar tespit edilmiş "en yaşlı süper kütleli kara deliğin" keşfedildiğini açıkladı.

Haber 07-07-2023 17:10

NASA duyurdu! James Webb ilk kez tespit etti

NASA, ilk kez James Webb uzay teleskobuyla uzayda ‘Methyl Cation’ olarak bilinen karbon molekülü tespit edildiğini duyurdu.

Haber 27-06-2023 10:54

Şimdiye kadar uzay görevlerinde kaç kişi öldü? NASA açıkladı!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Sovyetler Birliği'nin uzay görevlerinde bugüne kadar kaç kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Buna göre; şimdiye kadar uzay görevlerinde 21 kişi hayatını kaybetti.

Haber 12-06-2023 16:58

Tarihi keşif! O gezegende su izleri... Uzayda yaşam mümkün mü?

Bilim dünyası bu habere odaklandı. Dünya dışında yaşam hakkında kritik bir aşama kaydedildi. Dünyadan 400 ışık yılı uzaktaki o gezegende su bulundu! İşte o tarihi keşfin tüm detayları...

Haber 04-06-2023 20:55

NASA'nın teleskobu James Webb görüntüledi: Uzaya fışkıran 6 bin 600 kilometrelik dev su buharı sütunu... Bizi heyecanlandırıyor

James Webb Uzay Teleskobu'nun kaydettiği görüntüleri inceleyen astronomlar, Satürn'ün buzla kaplı uydusu Enceladus'tan uzaya fışkıran ve kulağa oldukça ilginç gelen 6 bin 600 kilometrelik dev su buharı sütununu tespit etti. İskoçya Kraliyet Astronomu Prof. Catherine Heymans, görüntülere ilişkin yaptığı açıklamada, "Enceladus'taki büyük su buharı sütunlarını görmek bizi heyecanlandırıyor" dedi.

Haber 01-06-2023 17:57

NASA'nın UFO açıklaması sonrası Aleyna Tilki bakın ne dedi! Hepimiz bir bütünüz...

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), tarihinde ilk kez "tanımlanamayan hava olayları" olarak adlandırılan ve genellikle UFO olarak bilinen nesneler üzerine yaptığı açıklamayla dünya gündeminde. Konu sosyal medyada da konuşulurken bir süreliğine ülkeden giden Aleyna Tilki bakın ne dedi.

Magazin 01-06-2023 07:38

NASA UFO GÖRÜNTÜLERİ: Uzaylılar var mı? Nasa ufo görüntüleri gerçek mi? İlk kareler geldi!

ABD'nin başkenti Washington'da bir toplantı düzenleyen NASA, toplantının ardından bir görüntü yayınlayarak uzaylılar ile ilgili yeni bir gelişme paylaştı. NASA yaptığı paylaşımla uzaylıların varlığını kabul ettiğini açıkladı. Peki, Uzaylılar var mı? Nasa ufo görüntüleri gerçek mi? İlk kareler geldi!

Haber 01-06-2023 00:18

Dünyanın gözü bu toplantıdaydı! NASA'dan kritik açıklama: Dünya dışı yaşam için pek çok potansiyel var

NASA'dan gelen açıklama tüm dünyayı heyecanlandırdı. UFO'larla ilgili tarihi bir açıklamanın beklendiği toplantı sona erdi. 4 saat süren toplantıda NASA yetkilileri dünya dışı yaşam hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte bütün detaylar...

Haber 31-05-2023 18:21

NASA evin havasını temizleyen bitkileri açıkladı! Tüm ortamı değiştiriyor

Ev bitkilerinin sağlık ve temiz hava için özenle seçilmesi gerekiyor. Her bitki evde yetiştirilmeye uygun olmuyor. NASA yaptığı araştırmada evin havasını temizleyen bitkileri sıraladı. Evinize bitki almadan hangisini alsam diye düşünüyorsanız bu bitkilere öncelik verebilirsiniz.

Kadin 29-05-2023 09:53

NASA, ilk defa görüntüledi! Uranüs'ün kuzey kutbunda dönüyor: Heyecan verici...

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) bilim insanları, çok önemli bir olaya imza attı. Araştırmacılar, ilk defa New Mexico'da bulunan Çok Büyük Dizi Teleskobu'nu kullanarak Uranüs'ün kuzey kutbunda büyük bir siklon olduğu değerlendirilen bir atmosfer olayını tespit etti. Araştırmanın baş yazarının, "Uranüs sadece düz mavi bir gaz topu değil. Örtüsünün altında çok şey oluyor." şeklindeki açıklaması ise dikkat çekti.

Haber 26-05-2023 16:29

Yılana benziyor! Görenleri şaşırttı... İstekleri ise bambaşka

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) tarafından yılan gibi hareket eden eklemli bir robot tanıtıldı. Exobiology Extant Life Surveyor (EELS) isimli robotun geliştiricileri, onu yaşam aramak üzere Satürn'ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus'a göndermek istiyor. Eğer EELS hedefine ulaşırsa, insanlık için dev bir ilerleme kaydedebilir.

Haber 16-05-2023 16:48

NASA’nın uydu görüntülerine yansıdı! İzmit Körfezi’nden başlıyor, Pendik açıklarına kadar devam ediyor

İzmit Körfezi’nde deniz turkuaz renge büründü. Yaşanan renk değişimi NASA’nın uydu görüntülerine de yansıdı. Paylaşılan görüntülerde, İzmit Körfezi’nin turkuaz renkte olduğu ve yaşanan renk değişiminin İzmit Körfezi’nden başlayıp, Pendik açıklarına kadar devam ettiği görüldü.

Haber 08-05-2023 16:25

Atatürk Havalimanı için projesini açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu: NASA'da çalışan bir Türk yine telefon etti Amerika'dan...

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı için yeni projesini duyurarak "Havacılık ve Uzay Çalışmaları Merkezi haline getireceğiz" demişti. Kocaeli'de halka hitap eden Kılıçdaroğlu, "Bugün NASA'da çalışan bir Türk yine telefon etti Amerika'dan. Siz bunu yaparsanız ben de NASA'dan ayrılacağım ve geleceğim o uzay merkezinde çalışacağım diye. Bizim hayallerimize onlar yetişemezler." ifadelerini kullandı.

Haber 28-04-2023 21:50

NASA’nın 'emektar' uzay aracı! InSight'tan Mars’ta bir ilk...

NASA, Mars’a sismik araştırma için InSight uzay aracını göndermişti. InSight uzay aracı, Aralık 2022’de solar panelleri toz nedeniyle bloke olana kadar 4 yıl boyunca Mars’tan veri toplamaya devam etmişti. Emektar uzay aracının, kızıl gezegendeki sismik dalgaları ilk kez saptadığı belirtildi. Öte yandan, incelemede, kızıl gezegenin çekirdeğinin oksijen ve sülfür gibi hafif elementlerin yanı sıra az miktarda hidrojen ve karbon içerdiği belirlendi.

Haber 26-04-2023 08:07

2018'de emekliye ayrılmıştı... NASA'nın uydusu Dünya'ya düşebilir!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) ait hizmet dışı kalan Reuven Ramaty Yüksek Enerji Güneş Spektroskopik Görüntüleyici (Rhessi) uydusunun Dünya'ya düşebileceği bildirildi. Yapılan açıklamalarda belirtilenlere göre uydu, atmosfere ABD'nin doğu yakası zaman dilimine göre akşam saatlerinde girecek. 2002'de yörüngeye fırlatılan uydu, 2018'de emekliye ayrılmıştı.

Haber 19-04-2023 15:58

ABD ve Kanada, Ay'a göndereceği astronotlarını açıkladı! İlk kadın ve ilk siyahi insanın Ay'a ayak basmasına zemin hazırlayacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Kanada Uzay Ajansı (CSA), Ay'a dönüş programının ilk mürettebatlı uçuşunun astronotlarını açıkladı. 10 gün sürecek Ay görevinde ilk kez bir kadın ve bir siyahi astronot yer aldı. NASA'dan yapılan açıklamada "Bu uçuş, Artemis programı kapsamında ilk kadın ve ilk siyahi insanın Ay’a ayak basmasına zemin hazırlayacak ve gelecekteki uzun vadeli insanlı keşif görevleri için yol açacak" ifadeleri kullanıldı.

Haber 03-04-2023 23:06

NASA'dan flaş DAGGER hamlesi! Çok konuşulacak... Önceden uyarı verilebilir!

Güneş fırtınası birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu merakın nedenlerinden biri de olası güçlü Güneş fırtınalarının etkileri nedeniyle elektrik şebekelerinin arızalanabileceği ve uydular bozulabileceği iddialarının yer aldığı, internette dolaşan korkutucu senaryolar. Uzay ve havacılık denildiğinde akla gelen ilk ajanslardan olan NASA ise elbette olası bir Güneş fırtınası tehlikesinin farkında. Hatta NASA bu konuda önemli bir hamle yaptı. NASA'nın DAGGER hamlesi çok konuşulacak gibi duruyor.

Haber 02-04-2023 18:15

Bugün Dünya’yı etkileyecek! Güneş fırtınası geliyor: İnternet ve elektrik kesintisi yaşanabilir...

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Güneş’in yüzeyinde Dünya’da 20 kat daha büyük bir koronal delik tespit edildiğini söylemişti. Koronal deliğin yarattığı saatte 2.9 milyon kilometreye varan güneş fırtınasının bugün Dünya’ya doğru ulaşması bekleniyor. Uzmanlar güneş fırtınasının internet veya elektrik kesintilerine neden olabileceğini belirtti.

Trend 31-03-2023 08:12

Güneş’te Dünya’dan 20 kat büyük delik tespit edildi! 2 milyon 896 bin kilometre hızla güneş rüzgarları yaşanabilir

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş’in koronasında Dünya’dan 20 kat büyüklüğünde yeni bir delik bulunduğunu duyurdu. Bulunan yeni deliğin Dünya’ya 2 milyon 896 bin kilometre hızla güneş rüzgarları gönderebileceği belirtildi.

Trend 30-03-2023 10:59

İngiliz basını yazdı, büyük dikkat çekti... 'Şehir katili' asteroit! Dünya ile Ay arasından geçecek

Asteroitlere karşı insanlığın savunma mekanizması konusu konuşulurken, İngiliz basınında çıkan 'şehir katili' asteroit haberi dikkat çekti. O habere göre, 'şehir katili' olarak isimlendirilen bir asteroit bu hafta sonu Dünya ile Ay'ın yörüngesi arasından geçecek. Söz konusu haberde, asteroitten 'Bir şehri yok edebilecek kadar büyük bir asteroit' olarak bahsediliyor.

Haber 24-03-2023 12:01

NASA tanıttı... Özel olarak tasarlandı! 'Daha modern ve esnek'

Gözünü yıllar sonra tekrar Ay'a çeviren NASA, bu kez Ay'da giyilmek üzere özel olarak tasarlanmış yeni uzay giysisiyle gündemde. Ajans, önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay'a gitmesi beklenen ilk astronotlar için özel olarak tasarlanmış ve aksesuarlandırılmış yeni nesil uzay giysisinin ilk prototipini tanıttı. Yeni giysinin daha modern ve esnek olduğu söyleniyor.

Haber 16-03-2023 12:52

20 yıllık uydu görüntülerini detaylı incelediler! Tedirgin edici rapor: Felaketler artacak...

NASA (Ulusal Hacaılık ve Uzay Dairesi) görevlisi bilim insanları tarafından yapılan araştırma son 20 yıllık uydu görüntüleri incelendiğinde küresel sıcaklıkların rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. Nature Water dergisinde yayımlanan araştırmada iklim krizine bağlı olarak kuraklık ve sel felaketlerinin artacağı ifade edildi.

Trend 14-03-2023 13:11

NASA'nın arızalanan uzay aracını düzeltme şekli şaşırttı! Tıpkı birçok insanın sorun çıkaran dizüstü bilgisayarını düzelttiği gibi düzeltti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), arızalanan 15 yıllık Yıldızlararası Sınır Kaşifi (IBEX) uzay aracını, tıpkı birçok insanın sorun çıkaran dizüstü bilgisayarını yeniden uygun şekilde çalışması için uyguladığı basit ve bilindik bir yöntemi uygulayarak düzeltti. NASA'nın arızalanan uzay aracını düzeltme şekli birçok kişiyi oldukça şaşırttı.

Haber 13-03-2023 17:27