YEMEK

Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl hazırlanır? Hibiskus çayı ne kadar sürede demlenir?

Güneydoğu Asya ve Kuzey Afrika’da ortaya çıkan ve birçok yerde yetişmeye devam eden hibiskus bitkisi nar çiçeği, kerkede, bamya çiçeği olarak da biliniyor. Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelen hibiskus çayı son dönemlerde oldukça popüler bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak diğer bitki çaylarında olduğu gibi hibiskusun demlenme süresi büyük önem taşıyor.

Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl hazırlanır? Hibiskus çayı ne kadar sürede demlenir?

Hibiskus bitkisinin kurtulmuş kısımlarından yapılan çay koyu kırmızı rengiyle de adeta görsel bir şölen sunuyor. Kızılcık gibi tatlı ve mayhoş aromalara sahip olan ve hibiskustan elde edilen çayın antioksidan özelliğiyle sağlığa son derece faydalı olduğunu belirten Diyetisyen Eda Balcı, doğru demlemenin püf noktalarını paylaştı.

SOĞUK VEYA SICAK TÜKETİLEBİLİR

İnsanların, tıbbi özelliklere sahip besinlere ilgisinin hayli arttığına dikkat çeken Balcı, “Parlak kırmızı renkte ve oldukça lezzetli olan hibiskus da bu besinlerden biridir. Genel olarak hibiskus, soğuk veya sıcak içeceklerde, marmelat, reçel, puding ve dondurma üretiminde renklendirici ve aroma verici olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.
Balcı, hibiskus çayının insan sağlığı üzerine etkilerinin birçok çalışma ile ortaya konulduğunu hatırlatarak ''Renginden de anlaşılacağı gibi antioksidan özelliği yüksek olan çaylardan biridir. Diğer bazı çaylardan farklı olarak kafein içermemektedir” dedi.

HİBİSKUSUN 6 FAYDASI

Diyetisyen Eda Balcı, hibiskus çayının faydalarını sıraladı. Kan basıncını düzenlendiğini belirten Balcı, "Kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü ise düşürür. Düzenli olarak hibiskus çayı tüketimi bu etkilerin görülmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan ‘bioflavonoidler’ arter duvarında plak birikimini önlemektedir” dedi.

Hibiskus çayının antioksidan özelliğine dikkat çeken Balcı, “Antioksidan özelliği ve C vitamini içeriğinin yüksek olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Özellikle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir” diye konuştu.

Yapılan bir araştırmada kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı belirtilen hibiskus çayı için Balcı, “Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekleyerek bağırsak gazları ve hazımsızlık sonucu oluşan şişliklerin tedavisinde ve kabızlık problemlerinde etkilidir.Karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeler. Bu özelliği sayesinde hibiskus çayı zayıflama hedeflerinde kilo kaybını kolaylaştırır.Yapısındaki flavonoidler sayesinde antidepresan özelliği gösterir. Zihinsel ve bedensel sakinleşmeyi sağlar." ifadelerini kullandı.

HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

“Bitki çaylarında demlemenin doğru yapılması çok önemlidir” diyen Balcı, hibiskus çayının demlenmesindeki püf noktalarını da açıkladı. Balcı, “1 su bardağı kaynamış sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar hibiskus eklenir ve 5 dakika kadar demlenir. Lezzet katması açısından içerisine tane karanfil, kabuk tarçın, portakal veya limon dilimi eklenebilir. Günde 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketilebilir. Aşırı tüketimi zehirleyici etkiye sebep olabilir. Hamilelerin hibiskus çayı içmesi önerilmemektedir. Emziren kadınların ise mutlaka doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir” dedi.

(İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön