HABER

İngiltere'de son dakika terör saldırısı!

İngiltere Parlamentosu binası yakınlarına saldırı düzenlendi. Gelen son dakika haberlere göre, aracını insanların üzerine süren ve parlamento binasına saldırı düzenlemek isteyen saldırgan öldürüldü.

Dünya, İngiltere'den gelen son dakika haberle sarsıldı. Londra'daki Westminster köprüsünden geçen bir araç, kalabalığa dalarak en az 12 kişiyi ezdi. Ardından saldırgan parlamento binası önünde bıçakla saldırı düzenlendi. Olayda biri polis 5 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

İlk önce aracıyla saldırı düzenleyen şahıs, ardından parlamento binasına yöneldi. Parlamento binasına çarpması sonucu saldırgan araçtan inerek ateş açtı ve bıçakla polis memurunu yaraladı.

ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTTI

Saldırıda biri kadın 2 kişinin öldüğü, 4'ü ağır 10 kişinin yaralandığı belirtilmişti. Son açıklamaya göre, ölü ve yaralı sayısı arttı. Saldırıda saldırgan da dahil olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı.

PARLAMENTODAKİ ÇALIŞMALAR ASKIYA ALINDI

Yerel saatle 14.35 sularında meydana gelen olayın ardından parlamento binası giriş ve çıkışlara kapatıldı. Milletvekillerinden parlamento binasından çıkmamaları söylendi. Meclis çalışmaları askıya alındı. Olayın yaşandığı Westminster bölgesinde metro seferleri durduruldu, istasyonlar boşaltıldı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in güvende olduğu duyuruldu. İngiliz muhafazakar politikacı Grant Shapps, dört el silah sesi duyduğunu ve polisin milletvekillerinden başlarını kapatıp sürünmelerini istediğini söyledi.

SALDIRGANIN İLK GÖRÜNTÜSÜ

Westminster Sarayı'nın dışındaki olay yerinde acil servis tarafından tedavi edilen şüpheli saldırganın resmi ortaya çıktı. Görgü tanıklarından biri, 40'lı yaşlarında Asyalı bir saldırganın arabasını köprü üzerinde insanların üzerine sürdükten sonra arabadan çıktığını ve parlamento binasına doğru koştuğunu belirtti.

İNGİLİZ POLİSİ: TERÖR SALDIRISI

Londra polisi, aksi yönde bir bilgi edinilene dek, olayı "terör saldırısı" olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Daha sonra yapılan polis açıklamasında ise olaya ilişkin terör soruşturması başlatıldı.

"ORALARA GİTMEYİN"

Scotland Yard’dan yapılan açıklamada ise halkın özellikle Parlamento Meydanı, bakanlıkların bulunduğu Whitehall, Westminster Köprüsü , Lambeth Köprüsü, Victoria Caddesi yakınlarında bulunmaması istendi.

İngiliz parlamentosu üzerinde helikopterler uçarken, yeni terör saldırılarının olabileceği şüphesiyle güvenlik güçleri İngiliz parlamentosunun kademeli olarak tahliyesine ara verdi.

İŞTE OLAYIN İLK GÖRÜNTÜLERİ:


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler