İşte son referandum anketi

Referanduma sayılı günler kala evet mi önde hayır mı? Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin (AKAM) son referandum anketi, "hayır" oylarının önde olduğuna işaret etti. AKAM’ın 5-10 Nisan tarihleri arasında yaptığı ankete, 8160 kişi katıldığı, evet oy oranının yüzde 46,25, hayır oranının yüzde 53,75 olduğu belirtiliyor. AKAM Başkanı,"evet çıkarsa şirketi kapatırız" demişti.

Avukat Fidel Okan’ın KRT’de yaptığı açıklamaya göre, “hayır” oyları yüzde 53’ün üzerinde…

Avrasya Kamuoyu Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, referandum anketleriyle ilgili olarak, “AKAM olarak ‘Evet' çıkması halinde şirketimizi kapatacağımızı taahhüt ettik. İlk gelen veriler önceki anketlerimizi doğruluyor. Bu referandumdan kesinlikle açık ara farkla ‘Hayır' çıkacak. Referanduma katılım artarsa bu fark tarihi bir sonuca dönüşür” demişti.

Uğur Dündar, Özkiraz’ın yolladığı mesajı canlı yayında okumuştu.

Öte yandan Sonar’ın Başkanı Hakan Bayrakçı olağanüstü halin anketlerde sapmaya yol açabileceğini, çünkü devlet memurlarının bu şartlar altında 'Hayır' oyu vereceğini, ancak anketlerde bunu söylemediğini belirterek şu açıklamayı yapmıştı;

“Hayır’ın birkaç puan farkla önde çıkacağını düşünüyorum. Hatta 52-53 bile çıksa şaşırmam. Çünkü kararsızları ya da görüş belirtmeyenleri oransal dağıtmak bu seçimde son derece yanlış, çünkü olağanüstü hal var. İki buçuk milyon devlet memuru var, elli milyon seçmenin içinde. Bu yüzde 4’ün hiçbir ankette Hayır diyeni yok. Memurların anketlerine bakıyorum, hiç hayır diyen yok”

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin sahibi Prof. Özer Sencar da olağanüstü hal şartları altında yapılan referandumda sonuçlar üzerinde büyük sapmalar olabileceğini düşünüyor. Sencar “Türkiye’de belki şimdiye kadar 1 Kasım öncesinden de daha yoğun olmak üzere insanlarda anketlere katılımda hem isteksizlik var hem de doğruyu söylememe eğilimi var. Dolayısıyla anketlere bakarak anket sonuçlarına bakarak isabetli bir tahminde bulunmanın mümkün olmadığını düşünüyorum” demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 82 yorum
Tamamıyla algı operasyonu yapılmıs bi seçim sonucu YALNNNNNN...EN AZ %60 EVETTTTTTT CIKICAK VE MYNET Bİ KERE DAHA YALANCI HABER SİTESİ OLMA YOLUNDA REKORA İMZA ATACAKDIR YALANCILAR..
@ernesto640 hangi şirket %60 diyor isim ver...işkembeden atma...
@ernesto640 Sen onu bunu bırakta Sarayın sermayenin 10 larca Tv si Evet diyor. Halkın aralarında para toplayarak yayın aracı aldığı gönüllü çalışanları olan 2 Tv si Hayır diyor. Evet millet için miymiş ???
@irfangokmen yeni kapı mitingi izmir mitingi ve tüm buyuk şehirlerdeki halkın gövde gösterisi
ufak at civcivlerde yesin.evet %60 olmuş hala algı peşindesiniz..
@1453_bjk Hangi algı her tarafta evet afişi var. Daha ne algısı olacak. HAYIRDA HAYIR VAR
@1453_bjk neye göre konuşuyosun anket şirketinin adını ver 17 nisan da bakalım...
Bence tam tersi, hayır değil evet önde :D
@birtutamavi senin gibi palavracılar çok ama daha hangi anket şirketine göre veya neye göre konuşuyosunuz kimse yazmamış..ama adam yazmış (AKAM) eğer evet çıkarsa şirketi kapatırım demiş sizin dayanağınız ne...desteksiz atmayın...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler