Şubat-Nisan karşılaştırmalı anket sonucu

THEMİS Araştırma A.Ş. tarafından yapılan ve 01-08 Nisan tarihlerini kapsayan son ankete göre, kararsızlar dağıtıldığında 'HAYIR' yüzde 53.1, 'EVET' ise yüzde 46.9 olarak belirlendi.

Şubat-Nisan karşılaştırmalı anket sonucu

THEMİS Araştırma A.Ş. rejimi değiştiren başkanlık referandumuyla ilgili son ankete ilişkin veriler paylaşıldı. 01-08 Nisan tarihlerini kapsayan son ankete göre; kararsızlar dağıtıldığında 'HAYIR' yüzde 53.1, 'EVET' ise yüzde 46.9 olarak belirlendi.

Firmamızın 21.yy Türkiye Enstitüsü için 10-18 şubat tarihleri arasında 1985 kişi ile yapmış olduğu araştırmanın anket formunda, telefonunu beyan eden 1234 kişiden içinden 600 kişi ile Telefon irtibatı kurulup görüşlerinde bir değişiklik olup olmadığı soruldu.

Söz konusu 600 kişinin 270 tanesi , çoğunluğu genel seçimde AKP, MHP ve HDP ye oy verecek olan hayırcılardan (%45) , 198 tanesi Evetçilerden (%33), 84 tanesi Söylemeyenlerden (%14), 48 tanesi de Oy kullanmayacağını söyleyenlerden (%8) seçildi.

Bu oransal tasnif yapıldıktan sonra yapılan görüşmelerde oluşan tablo aşağıdaki gibidir

Bu tabloya göre % 7'lik oy deplasmanında hayırlar aleyhine yaklaşık -2 puanlık bir kayıp evetler lehine yaklaşık 5 puanlık artış görünmektedir. Ancak görüşmelerden edindiğimiz izlenim, evet tercihlerinde aslında sandığa yansımayacak bir şişme olduğu yönündedir.

Bu durumu, referandum sürecinde hayırcıların ötekileştirildiği ve terörle ilişkilendirildiği söylemlerin oluşturduğu korku iklimine bağlamak mümkündür.

Bize göre “Evet” cephesinin bu süreçte uyguladığı stratejinin yanlışlığı, sadece kendisinin referandumda başarısız olması sonucunu doğurmayacak aynı zamanda ne kadarının kendisini gizlediğini öngöremediğimiz gerçekte 'hayır' verecek olan evetçilerin yüzünden araştırma şirketlerininde başarısız olmalarına neden olacakları kuvvetli bir ihtimaldir. Sonuç olarak 'Evet' cephesinin, kampanyasında kullandığı orantısız güce ve 'evet'lerdeki şişme tezimize rağmen , son 1 haftada olağanüstü bir gelişme olmazsa süreci başarısızlıkla tamamlayacağını düşünmekteyiz.

Kamuoyuna Saygılarımızla THEMİS ARAŞTIRMA A.Ş.

HM

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
böyle saçma bir idareye evet demek akıl mantık işi değil,,adam 15 yıldır zaten hak,hukuk,kanun tanımıyor,,birde başkanlık gelirse vay halimize.
Yıllar boyunca Doğu halkı pkk dan çekti ama artık çekmiyor hastane yol okul yoktu Doğu da şimdi Doğunun bütün şehirlerinde okulu bırak üniversite var bunları göremeyecek kadar bencil olmayin
@yunus_yildiz_o5 göremezler kardeş göremezler vicdanları sadece olumsuzluk görmek isteyenler hep o taraftan bakarlar
@cenk_oz_1980 O dedikleriniz zaten yapmak zorundalar,görevleri o .Görevini yaptı diye tabiri caiz ise ülkenin tabusu-yasama,yürütme ve yargı işlemlerinin tamamı- bir kişiye verilir mi Allah aşkına elinizi kalbinize koyarak düşünün .Şuanda Atatürk dahi olmuş olsa ona dahi başkanlığı vermek yanlıştır.Demek istediğim halk tek kişinin astığım astık kestiğim kestği ile yönetilemez.Yasama,yürütme ve yargı organları ayrı olmalı hataya düşmemek için . Ayrıca beyler sizin okul yaptılar falan yaptılar o yüzden başkanlığı vermeliyiz demeniz suna benziyor-Mesela öğretmen ders anlatıyor ve diyorsunuz ki -
@yunus_yildiz_o5 80 tane üniversite var mezunları işsiz dolaşıyor.millet çocuğuna 4 senede 40 milyon para harcıyor çocuk işsiz ,bir milyon işsiz öğretmen var bakan gidin başka iş yapın dedi öğretmen olmanız çok zor ihtiyaç yok..siz daha akp nin sadece inşaat partisi olduğunu göremediniz sadece rant için yapıldı bunlar hizmet için değil.bir köprü maliyetine 3 köprü parası ödeyecek türk milleti .bunun neresi hizmet...
@alaettinaslan olayın özü bu işte. neye evet. kime evet.
@alaettinaslan senin gibi şapşalda akıl mantık ne gezer gel sen yine evet ver akıllan
@yunus_yildiz_o5 TAMAM DA DEMEKKİ BU SİSTEMDE HERSEY MÜBAH HERSEYİ DE RAHATCA YAPTIRIYOR ISTEDIGINE... BENCE SEN BENCİLDEN COK CIKARRCI VE YALAKA OLMA..
Umarım "Hayır" kazanır.
@erdem_1992_elgid bende umarım evet kazanır
Bunların hiçbirine güvenmiyorum hepsi birilerinin yandaşı ne evet önde diyen ne hayır önde diyen hepsi dümen. Milletimiz ve ülkemiz için en hayırlısı en iyisi neyse o olsun.
@bayrak_millet_1996 İşi Allah'a havale etmek korkakların ve tembellerin işidir. Hayırlısı neyse o olsun demek için bir karar vermek gerekiyor. Bunun için de sandığa gitmek herkesin vatandaşlık görevi. Önce üstüne düşen oy kullanma görevini yerine getir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler