İzmirlilerden sözlüğe girmesi için gevrek çalışması

Oxford İngilizce Sözlüğü'ne farklı ülkelerden birçok kelime eklendi. Türkiye'den sözlüğe giren kelime ise 'simit' oldu. Ünlü gurme Vedat Milor, habere esprili bir üslupla yaklaşarak 'İzmir lobisi kaybetti' yorumunda bulunurken, İzmirliler ise Gevre? demeyi sürdüreceklerini belirtti. İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Erişen, gevrek ile simit arasındaki farkı açıkladı, gevreğin de Oxford Sözlüğü'ne girmesi için çalışma yapacaklarını söyledi.

İzmirlilerden sözlüğe girmesi için gevrek çalışması

Kahvaltının ve ara öğünlerin sevilen gıdalarından simit, Oxford Sözlüğü'nde yerini aldı. Sözlükte simit için 'Pekmez ve susamla kaplı, Türkiye menşeli bir ekmek türü' açıklamasında bulunuldu. Ünlü gurme Vedat Milor da, sosyal medya hesabından duruma esprili bir üslupla yaklaşarak, İzmir lobisinin kaybettiğini belirtti.

Milor ayrıca, "Yani İngilizler bile 'Turkish bagel' ifadesini bırakıp doğrudan 'simit' derken İzmirliler hala 'gevrek' diyor" değerlendirmesinde bulundu. Ancak simidin sözlüğe girmesi, İzmirlilerin fikrini değiştirmedi. İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Erişen, gevrek ile simit arasındaki farkı açıkladı, gevreğin de Oxford Sözlüğü'ne girmesi için çalışma yapacaklarını söyledi.

Yapılışından dolayı gevrek ve simit arasında fark bulunduğunu anlatan Şükrü Erişen, "İstanbul dilinde simit olarak alışkanlık oluşmuş. İzmir ise gevrek diyor. Yapılışı da yöresel olarak da farklı. İzmir çıtır gevreği seviyor. Gevrek hamurunu yoğurduktan sonra 5- 10 dakika bekletiriz. Bunu bağladıktan sonra sıcak pekmezli kazana atarız. Daha sonra susama atarız. Burada şeklini verdikten sonra fırına atarız. Odun ateşinde pişirilir. Simidin hamuru ise gevreğe nazaran daha yumuşak. Soğuk suya atılır, soğuk sudan çıktıktan sonra susama atılır. Sonra tavaya dizilir ve fırına atılır" dedi. Erişen, "Gevreğin de o sözlüğe girmesi için çalışmalarımız var. İşin başındayız. Öncelikle Ege'ye has bir ürün olduğuna dair patentini alacağız. Daha sonra çalışmalarımızı hızlandıracağız" diye konuştu. Erişen, İzmir'de en çok gevreğin tüketildiğini de aktardı.

'BİZ GEVREK DEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'
Vatandaşlardan Yener Savaş, simidin daha fazla bilindiğini ancak gevreği sadece İzmirlilerin bildiğini belirtti. Bu nedenle simidin Oxford Sözlüğü'ne girmesinin doğal olduğunu ifade etti. Kendileri için bu ürünün adının gevrek olduğunu söyleyen İzmirli Nilgün Soylu da "Bu bize göre gevrek, simit değil. O nedenle gevreği çok seviyoruz. İzmir'in gevreği ve boyozu harika" dedi. Muazzez Tüzün ise "İzmir gevreği İstanbul simidinden çok farklı. İzmir gevreği çok daha güzel. Bence sözlüğe İzmir gevreği girmeliydi" diye konuştu. Yüksel Çelik isimli vatandaş ise "Burada gevrek ama İstanbul'da simit. Her yerin bir ürünü var. Yerine göre hepsinin tadı başka. Burada yaşıyorum ve en çok gevrek tüketiyorum" derken, Nermin Yıldızoğlu da "İstanbul'un simidinin lezzeti daha farklı. İzmir gevreğinin çok farklı. Biz İzmirli olarak gevrek diyoruz. Gevrek demekten vazgeçmeyeceğiz. Dünya isterse simit desin, biz gevrek demeye devam edeceğiz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Simit bir izmir ürünü değildir, İzmit ürünüdür adı da burdan gelir. İzmit, ismit,smit ve son olarakta simit denmiştir. İstanbula giden yolcuların uğrak yeri olan izmitte bir yolluk olarak ortaya çıkmıştır. önceden kavrulan susamla yapılır. İzmirin gevreği İzmitin simitinin yerini asla tutamaz. Bu nedenle hiç yarışa girmesinler.
@anaforum Simit arapçadır , Gevrek ise Türkçe... İzmirliler Türkçe'yi sever gevrek'i sonsuza kadar destekler ve gevrek gevrek güler : )
@anaforum zaten aynı şeyi söylüyoruz simit değil gevrek İzmir de üretilen simit değil bize göre simit le gevrek farklıdır simit tatlı mayayla yapılır ama gevrek çıtır yapılır ve susamlı yapılır ikisi farklı isimde olur ikisinede aynı isimle istenirse satıcı hangisini vereceğini nasıl bilsin
@anaforum sen olayı çok yanlış anlamışsın başkan sidik yarıştırmıyor başkan biz egeliler gevrek deriz çünkü simit başka birşey gevrek başka bi,rşey yapımları bile farklı diyor çaktınmı köfteyi
Simit ayran türkiyeye özgüdür zaten ! Asgari ücretliyim iyi bilirim
Ayranda lüks oldu
asgari ucretli olupta aksam yemekte yada kahvaltida simit ayran yiyeni daha hic gormedim. desenki ogrenciyim o tutardı. sanirim min. 5-6 bin maasli calisan bir sahissin.
ne boş işler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler