MAGAZİN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kurt Cobain kimdir? Kurt Cobain neden öldü?

Nirvana grubu ile müzik camiasında efsane isimlerden biri haline gelen Kurt Cobain, grubun hem vokali hem de gitaristiydi. 1985 yılında, Krist Novoselic ile kurdukları Nirvana grubu, çıkardıkları ikinci albüm olan “Nevermind” ile patlama yaşamıştır. Kurt Cobain ve Nirvana grubunun çıkarttıkları, günümüzde bile hala pek çok coverının yapıldığı “Smells Like Teen Spirit” parçası, tüm dünyayı sarsmayı başarmıştır.

Kurt Cobain kimdir? Kurt Cobain neden öldü?

Kurt Cobain genç yaştaki ölümü ile birçok sevenini üzmüş ancak yapmış olduğu şarkılarla resmen ölümsüz olmuştur. Kurt Cobain, müzik dünyasında yakaladığı başarılarla “bir neslin sözcüsü” olarak anılmıştır. Ancak yaşamının son yıllarında kendi kişisel problemleri ve artan madde bağımlılığı sebebi ile sık sık medyanın gündeminde kötü şekilde lanse edilmiştir. Kurt Cobain, kamuoyu tarafından sürekli yanlış anlaşıldığını dile getirmiştir.

KURT COBAİN KİMDİR?

Kurt Donald Cobain 20 Şubat 1967’de doğmuş ABD’li şarkıcı-söz yazarı, müzisyen ve sanatçıdır. Nirvana grubunun vokalisti, ritim ve solo gitaristiydi.

kurt cobain2

Kurt Cobain, 1985 yılında Krist Novoselic ile birlikte Nirvana’yı kurmuş, ‘Bleach’ isimli ilk albümlerini bağımsız olan plak şirketi Sub Pop’dan 1989 yılında çıkartmışlardır. DGC Records ile imzalanan anlaşma sonrasında, grubun ikinci albümü ‘Nevermind’ 1991 senesinde yayınlanmış ve “Smells Like Teen Spirit” ile çığır açan bir başarı yakalamıştır. ‘Nevermind’ın başarısının ardından Nirvana, X Kuşağı’nın ‘bayrağı önde götüren grubu’ olarak etiketlenmiş ve Cobain ‘bir neslin sözcüsü’ olarak nitelendirilmiştir. Ancak Cobain’in kendi kişisel sorunlarının sık sık medyanın ilgisini çekmesi ve onun mesajının kamuoyu tarafından yanlış yorumlanması yüzünden sık sık rahatsızlanmış ve sinirlenmiştir. Nirvana, son stüdyo albümü ‘In Utero’ (1993) ile dinleyicilere meydan okumuştur.

kurt cobain5

1992 yılında Nirvana, MTV Video Müzik Ödülleri’nde en iyi yeni grup ve en iyi alternatif klip ödülüne aday gösterilerek tırmanışa geçti. İkinci albümleri “Nevermind”ın satışı sadece ABD sınırları içinde 5 milyonu aştı. Nirvana, diğer underground müzikler yapan gruplar içinde parlasa da, yine de bu akımın bir parçasıydı ve punk müziğin gelişmesinde büyük rol oynamıştı. Cobain; “Bunu o zaman itiraf etmedim. Sadece bunun bizimle sona ermeyeceğini umut ediyorum. Umarım bunu sürdürecek diğer gruplar da çıkar.” Dedi.

kurt cobain1

“Müziğimin çoğu hayat tecrübelerim ve duygularım kadar özel. Ama şu şarkı sözlerinin çoğu bu derece kişisel değil. Daha çok TV'den, kitaplardan veya arkadaşlardan öğrenilmiş hikayeler. Ancak verilen duygu ve his kesinlikle bana ait” dedi.

Gitar çalmak, söz yazmak, şarkı söylemek harikaydı ama Kurt Cobain ünlü olmak istemiyordu. İnsanların aşırı ilgisi onu rahatsız ediyor ve saçma geliyordu. Bu nedenle hayranlarına bazen kötü davrandığı bile oluyordu. Bir süre sonra Kurt Cobain’in sorunlarına bir yenisi eklendi: Mide ağrıları. Bu dayanılmaz ağrılardan kurtulabilmek için eroine başvurdu. Aynı zamanda nedeni belli olmayan sırt ağrıları ve bazen sahne arkasında bile uyuyakalmasına neden olan narkolepsi hastalığına sahipti.

kurt cobain9

1989'da, yorucu bir Avrupa turnesinin sonlarına doğru, Roma'daki bir gösteride sahnede bir sinir krizi geçirdi. 4 ya da 5 şarkı sonra çalmayı bıraktı ve hoparlör sisteminin tepesine aşağı atlamak üzere tırmandı. Korumalar paniğe kapılmıştı ve herkes aşağı inmesi için ona yalvarıyordu. Ve Cobain'in tek söylediği şuydu: “Hayır hayır, sadece bir dalış yapacağım”. Belli ki gerçekten de dayanma sınırını aşmıştı. İnsanlar epey korkmuştu. Nihayet Cobain aşağı inmeye ikna edildi.

Kurt Cobain ile Courtney Love, 1989'da bir konserde tanışmış, 1991 gibi ilişkileri başlamış ve 24 Şubat 1992'de Nirvana'nın Avustralya turu öncesi Hawaii'de Waikiki Plajı'nda evlenmişlerdir. Aynı yılın Ağustos 18'inde kızları Frances Bean doğmuştur.

kurt cobain10

KURT COBAİN NEDEN ÖLDÜ?

Hayatının son yıllarında Cobain madde bağımlılığı, ünü ve imajının yanı sıra kendisi ve eşi Courtney Love’ı çevreleyen baskılar ile mücadele etti. Ayrıca hastalığı ve mide ağrıları da son yıllarında mücadele ettiği diğer faktörlerdendi. 8 Nisan 1994 tarihinde Kurt Cobain, Seattle’daki evinde ölü olarak bulundu. Resmî açıklamada kendisini av tüfeğiyle kafasından vurduğu açıklandı. Öldüğü zaman içinde bulunduğu koşullar halk tarafından sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Nirvana, sadece ABD sınırları içinde 25 milyon albüm sattı, dünya çapında ise bu rakam 50 milyonu geçti.

albüm

İntihar etmeden önce ise yazdığı mektup, birçok insan tarafından üzüntü ile karşılandı.

En Çok Aranan Haberler