HABER

Malezya 'FETÖ'cü' denilen 3 Türk vatandaşını iade ediyor

Malezya Başbakan Yardımcısı Datuk Seri Ahmed Zahid Hamidi, geçen hafta gözaltına alınan ve basında öncelikle 'kaçırıldı' diye lanse edilen, FETÖ'cü oldukları iddia edilen 3 Türk vatandaşını Türkiye'ye iade ediyor. Malezya'da 'ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları' gerekçesiyle gözaltına alınan 3 isimden İhsan Aslan'ın Malezyalı eşinin 'Türkiye’ye göndermeyin' çağrısına Malezya Başbakan Yardımcısı Datuk Seri Ahmed Zahid Hamidi yanıt verdi; "Türkiye'ye iade edilmesi gerek" dedi.

Malezya 'FETÖ'cü' denilen 3 Türk vatandaşını iade ediyor

Hamidi, söz konusu isimlerin üçüncü bir ülkeye değil, Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini söyleyerek "Üçüncü bir ülkeye değil Türkiye’ye gönderilmek zorundalar. Onları başka bir ülkeye göndererek neden o ülkeye yük olalım? Konuyla polis ilgilenecek. Sınır dışı edilip edilmeyeceklerine polis karar verecek" diye konuştu.

Malezya'da ilk olarak 2 Mayıs'ta okul müdürü Turgay Karaman ve işadamı İhsan Aslan, 5 Mayıs'ta da İsmet Özçelik isimli Türkiye vatandaşlarının tutuklandığı duyurulmuştu.

Söz konusu kişilerin tutuklanma gerekçesi ise, Malezyalı güvenlik yetkililerince yapılan açıklamalarda 'ulusal güvenliği tehdit' olarak gösterilmişti.

Sosyal medyada Fetullahçı Terör Örgütüne yakın hesaplar iki ismin kaçırıldığını öne sürmüş, birçok yabancı haber ajansı da iki ismin kaçırıldığı yönünde haberler servis etmişti.

Geri Dön