Pankreas Kanserine Karşı Umut Işığı: Acı Kavun!

Biz ise sadece sinüzite iyi geldiğini sanıyorduk...

Pankreas Kanserine Karşı Umut Işığı: Acı Kavun!

Mynet Yemek facebook sayfasını beğenin!

Li Shizhen'in seçimi: Acı Kavun!

Anadolu'da acı kabak, balsam armutu, ebu cehil karpuzu ve karela olarak da adlandırılıyor acı kavun. Sinüzit ve basura iyi geldiği bilinegeliyor bu bitkinin, kültürümüzde daha da ayrıntısına girilmiyor.

Halbuki anavatanı Asya'da yüzlerce yıllık bir şöhrete sahip, tıp biliminin mihenk taşlarından birinin sayfalarına girmişliği mevcut. 16. yüzyılın ünlü Çinli hekimi Li Shizhen'in hassasiyetle yararları üzerinde durduğu acı kavun, hekim tarafından 1. yüzyıldan beri nesilden nesile aktarılan şifalı maddeler kitabı Materia Medica'ya dahil edilmiş.

Bu bitki hakkında çıkan haberleri, makaleleri şöyle bir taradığımızda farkediyoruz ki; modern tıp Li Shizhen'in 500 yıl önce gördüğü yararları henüz yeni keşfetmeye başlamış.

Öncelikle Selçuk Üniversitesi'ne söz veriyor, uyarılarımızı yapıyoruz:

2014 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, acı kavunun riskleri hakkında çarpıcı açıklamalar yapmış. Haklı olarak dikkat çektiği birçok nokta var, yer vermeden olmaz:

"Aşırı kullanımının özellikle alerjik bünyelere verdiği zararı duyuyoruz. Acı kavun bitkisinin kullanımda dikkatli olunması gerekir. Rastgele yüze, göze, ağza sürerek veya ilaç gibi içilerek kesinlikle kullanılmamalıdır. Bitkinin kullanımından kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir. İnsanlar zayıf düşebilir, zehirlenmeler yaşanabilir, bünyede bir takım kalıcı etki bırakabilir.

Doğacak bebeklere çok ciddi zarar verebilir."

Zaten interneti şöyle bir taradığımızda ''Acı kavun hastanelik etti'' ve benzeri birçok haberle karşılaşıyor, Prof. Fikret Akınerdem'in 3 yıl önce yaptığı açıklamaların bu bölümünün ne kadar da haklı olduğunu görüyoruz. Gel gelelim, açıklamaların devamı hakkında aynı şeyi söyleyemeyiz;

"Hiç kimse bunu dikemez veya yetiştiremez. Üretim alanlarının dışında, yıkılmış virane yerlerde bol miktarlarda bulabilirsiniz. ...Kimse bu bitkiyi ticari olarak yetiştirmez."

Bu yıl anladık ki bu öngörüler pek de doğru değilmiş, acı kavun pek tabii ilaç firmaları tarafından ticari olarak yetiştirilebilme potansiyaline pek âla sahipmiş :)

Bizim de öngörümüz böyle işte, Colorado Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara dayanarak konuşuyoruz:

ABD'de yapılan sözünü ettiğimiz araştırmalarda, acı kavun suyu pankreas kanserli farelere uygulanmış. Acı kavun suyu kullanılmayan farelerde tümörler alışıldık boyutlarda devam ederken, acı kavun suyu uygulanan farelerdeki tümörlerde %64 daha fazla küçülme gözlemlenmiş!

Araştırmacılar farelerde bir takım yan etkiler bırakan acı kavun suyu dozajının, insanlarda rahatlıkla kolaylıkla tolore edilebileceğini belirtiyorlar. Henüz insanlarda uygulanmaya başlanmasa da, bu yöntemin insanlardaki kanser tümörleri üzerinde ortalama %50 bir küçülme yaratacağı tahmin ediliyor.

Bir başka müjdeli haber de şeker hastalarına!

Başka araştırmalar gösteriyor ki; acı kavun glikoz toleransını arttırıyor ve insülin salgılanmasını canlandırıyor. Bitkinin içeriğinde bulunan charantin, momordin ve vicine gibi glikositler kan şekeri konsantrasyonunu düşürmeye yardımcı oluyor, polipeptit-9 ise insüline benzeyen etkiler gösteriyor.

Etofarmakoloji Dergisi'nde (Journal of Ethopharmacology) yayınlanan başka bir klinik araştırma da bu etkileri kanıtlar nitelikte: Günde 2000 miligram acı kavun özü verilen tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerinde, 4. haftanın sonunda önemli seviyede düşüş gözlemlenmiş.

Bu araştırmaların artmasını, acı kavunun bir an evvel tedavi teknikleri arasında yerini almasını dileriz!

Li Shizhen'in 500 yıl önceki öngörüleri yerine gelse, pankreas kanserine etkin bir çözüm bulunsa fena mı olur yani!?


Kaynaklar: Wikipedia.org, Gidabilinci.com, Hurriyet.com.tr

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
sinüzitin de tedavisinin neredeyse tek çözümü bu şifalı bitki
merhaba.bu çukurova da cırtatan denilen sinüzit e iyi gelen bitki değil mi
BN DENEDİM SİNİZÜDE İYİ GELİYOR DİKKATLİ KULLANILMALI
20 SENE ÖNCE BUNUN SAYESİNDE BAŞIMIN BELASI SİNÜZİT DEN 4 AYDA KURTULDUM.
@selimsenler Nasıl kullandınız bilgi verirseniz memnun oluruz bol bol dua ederiz.
kardeş nasıl tedavi oldun. bu bitkiyi nasıl kullanacağız. sinüzit belası beni mahvetti.
eşşek hiyari degil mi bu ya
haber yanıltıcıdır. Batıların acı kavun (Momordica charantia) dediğine biz kudret narı diyoruz. haberin başlığı ve resimlerin hepsi değiştirilmelidir. http://sinuzitforum.ecballium.com/showthread.php?tid=22
bende sinüzit vardı saf suya yeterli miktarda( bu miktar çok önemli ve ancak tecrübeli insanlar yapmalı) karısssştırılıp her burun a 3 er damla damlatıldı ... 3 gün kadar sarı sular aktı sonra sen gördüysen ben gördüm. çok şükür 20 yılı geçti bir sıkıntı kalmadı.türk bilim adamları bu cırtataqn üzerinde durmalılar.
çayırlarda eski bahçelerde orda burda görmeye alışık oldugumuz hatta çocuklugumuzda bunu koparıp birbirimize sıktıgımız su fışkırtan bir bitkidir bazen dalından koparırken bir bomba gibi patlar etrafa su fışkırtır istanbul cayırlarında bol olan bir bitkidir
0labilir çok önemli tıbbi bir bitki olduğunu düşünüyorum üzerinde ciddi araştırmalar yapılmalıdır.
Sadece sinüzit değil yıllar önce babam sarılık için kullanmışlardı tabi tam kullanımını bilmediklerinden genizine kaçtı ve genizi kapattı 2 hafta falan burnu aktı ama zor nefes alıyordu yani öyle ay dur ben kullanimde bnmkide geçsin yok dikkat edin
bir çok kişi bunun sinizüte iyi geldiğini söylüyor ama nasıl kullanıldığını anlatmıyor
Diğer Haberler