MAGAZİN

Sadri Alışık kimdir? Google'dan Sadri Alışık'a özel Doodle

Türk sinemasının usta isimlerinden Sadri Alışık, 5 Nisan 1925'te doğdu. Dünyanın en büyük arama motorlarından olan Google ise Sadri Alışık’ın doğum gününü unutmadı. Doodle’da Sadri Alışık’a yer veren Google, usta oyuncuyu saygı ve özlemle andı. Kerem Alışık’ın da babası olan Sadri Alışık, yaşamı boyunca pek çok filmde yer aldı. Turist Ömer karakteri ile simgeleşen Sadri Alışık'ın 96. yaş gününde Google arama motorunu kullananlar Sadri Alışık'ın selamı ile karşılaştı.

Sadri Alışık kimdir? Google'dan Sadri Alışık'a özel Doodle

Doodle, önemli tatil ve günlere, önemli kişilere ve olaylara yer veren bir logo sistemidir. Usta sinema oyuncusu Sadri Alışık'ın doğum gününde doodle'da yer verilmesi ise ülkemizi gururlandırdı. Ölümüne kadar birçok başarılı yapımda imzası bulunan Sadri Alışık, 1995 senesinde karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

SADRİ ALIŞIK KİMDİR?

Asıl adı Mehmet Sadrettin Alışık olan usta oyuncu, 5 Nisan 1925'te İstanbul'da doğdu. Beykoz Ortaokulu ve İstanbul Erkek Lisesinden mezun olan Alışık, lisede Cağaloğlu Halk Evi'nde tiyatro eğitimi aldı.

Profesyonel oyuncu olarak ilk kez 1943'te Raşit Rıza Topluluğu'nda sahne alan Alışık, Karaca, Site, Oraloğlu, Çevre, Oda ve Kent tiyatrolarında çalışmalarını sürdürdü. Alışık, 1946'da "Günahsızlar" filmiyle Yeşilçam'a adım attı.

sadri alışık3

"Turist Ömer", "Ofsayt Osman" ve "Ali Baba" gibi karakterlerle tanınan sanatçı, 1959'da "Yalnızlar Rıhtımı" filminde canlandırdığı "Rıdvan Kaptan" rolüyle dikkati çekti. Alışık, Çolpan İlhan ile 20 Ağustos 1959'da evlendi.

Kariyeri boyunca 200'ü aşkın yapımda rol alan ve bir çok ödüle değer görülen Alışık, 18 Mart 1995'te İstanbul'da yaşamını yitirdi.

SADRİ ALIŞIK NEDEN ÖLDÜ?

Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi gören Sadri Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da 69 yaşında yaşamını yitirdi. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

DOODLE NE DEMEK?

Doodle, karalama, gelişigüzel yazma veya çizme anlamlarına geliyor. Arama motoru Google ise özel günlerde, haftalarda açılış sayfasına o kişiye veya güne özgü çizimler dahil ediyor. O günün anlam ve önemini özel hazırlanmış doodle çizimleriyle kutluyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler