SPOR

CANLI

Şahika Ercümen rekor denemesinde ölümden döndü

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen rekor denemesinde ölümden döndü.

Antalya'da kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu 100 metreye çıkarmak isteyen serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, yüzeye yaklaştığı sırada fenalaşınca 'acil durum protokolu' uygulanarak tekneye alındı.

Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında şehitlere ithafen kendisine ait 91 metrelik rekoru kırmak için Antalya'nın Kaş İlçesi'ne gelen Şahika Ercümen, kendisini Çukurbağ Yarımadası, Hidayet Koyu'nda bekleyen ekibiyle saat 09.00'da buluştu. Koy çevresinde Sahil Güvenlik ekibi güvenlik önlemi alırken, bazı tekneler de motorlarını kapattı. Antrenörü ile birlikte nefes egzersizleri yapan Ercümen, saat 10.15'teki rekor denemesi için yarım saat önceden suya girdi. Suda da nefes egzersizleri yapan milli sporcu, Dünya Sualtı Akticiteleri Konfedarasyon (CMAS) Başkan Yardımcısı Xavier Duran Soler ve Rus Hakem Rus Igor Orel gözetiminde suya daldı.

Yaklaşık 3 dakika sürmesi beklenen dalışta 100 metreye sorunsuz inen Şahika Ercümen, yüzeye yaklaştığı sırada fenalaştı. Bunun üzerine 'acil durum protokolunu' uygulayan ekip, yüzeye 10 metre kala Ercümen'e müdahale etti. Tekneye alınan Ercümen'i ayıltmak için zamanla yarışan sağlık ekibi ve teknedekiler, milli sporcunun kendine gelmesi üzerine rahat nefes aldı.

Dalış ekibi, sağlık ekibinin moral alkışının ardından ayağa kalkan Ercümen, teknenin kamarasına girdi. Oksijensizlikten kaynaklanan sığ su bayılması geçiren Şahika Ercümen'in tekrar dalmak istediği, ancak doktorların izin vermediği belirtildi. Serbest dalış milli takım antrenörü Evren Orhon, şöyle dedi: "Serbest dalışta karşılaştığımız bir durum, heyecandan kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü geçen hafta antrenmanda bu metrenin fazlasını gördü. Çok stresli ortam nedeniyle heyecandan nabzının arttığını düşünüyoruz. Sağlık durumu iyi, hastanede muayenesi olacak. Aksi bir durum görülmezse, kurallar gereği yarın ve sonraki gün denemesinin bir sakıncası yok."

Yarım saat teknede dinlenen Şahika Ercümen, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü.

Şahika Ercümen: 'Gayet sağlıklıyım'

Antalya'da kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu 100 metreye çıkarmak için yaptığı denemede başarısız olan serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, sağlık kontrolü için götürüldüğü hastanede gazetecilerle buluştu.

Antrenmanlarda istediği derinliğe defalarca indiğini belirten Ercümen, "Rekoru her yıl 1 ya da 2 metre artırmak için antrenman yapıyorduk. Bu yıl Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı olduğu için şehitlerimize ithafen, 100 metre olmasını istedik. Antrenman sürecinde çok dalış yaptım fakat bugün çok büyük bir talihsizlik oldu. Hiç hesabımızda olmayan, dalış hayatımda derinlik branşlarında ilk kez başıma baygınlık geldi" dedi.

Normalden biraz fazla heyecanlı olduğunu söyleyen Ercümen, "Dalış sürem normalde olması gerekenin 20 saniye üzerindeydi. İnişte her şey normaldi, fakat çıkarken son 10-15 metrede bilinç kaybı yaşadım. Şu an tabii ki çok üzgünüm, beni destekleyen çok fazla insan var. Sağlığım yerinde, yaptığımız sporda olası bir şey. Çok uzun süre nefes tuttuğumuz için baygınlık yaşanabiliyor. Gayet sağlıklıyım en kısa zamanda da ülkemize yeni rekorlar kazandırmaya devam edeceğim" diye konuştu.

Şahika Ercümen, rekor denemesi için iki gün süresi olduğunu hatırlatarak, yeni denemeyi yapıp yapmayacağına henüz karar vermediğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler