MAGAZİN

'Şair ceketli çocuk' sinemada

Besteleri, müziği, yaşamına sığdırdığı mücadelesi, duruşu ve trajik ölümüyle ayrı bir yerde olan Kazım Koyuncu'nun hayatı beyaz perdeye film oluyor.

'Şair ceketli çocuk' sinemada

Onur Aydın'ın 'Yağmur-Kıyamet Çiçeği' kitabından aynı isimle, yine Onur Aydın tarafından beyazperdeye aktarılacak olan filmin oyuncu kadrosu da belli oldu. Filmde Kazım Koyuncu'yu canlandıracak Engin Hepileri'nin yanı sıra, Altan Erkekli, Devrim Saltoğlu, Sevtap Özaltun, Erkan Köstengil, Sait Genay, Settar Tanrıöğen, Hüseyin Avni Danyal, Elena Viunova ve Serap Aksoy da rol alacak.

Filmde, Kazım Koyuncu'nun hayatının yanı sıra Çernobil felaketi, Nataşalar ve Trabzonspor'un 1995 - 1996'da şampiyonluğu kaybedişi ve sonrasında şehirde ilan edilen yas da anlatılacak.

Filmin çekimlerinin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

MANDOLİNLE BAŞLAYAN MÜZİK HAYATI

Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy (Pançol)'de, 7 Kasım 1971 tarihinde doğmuştur. Kazım Koyuncu. Doğmuştur doğmasına da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972'dir.

Müziğe ortaokul birinci sınıftayken başlar. İlk enstrümanı bir mandolindir. Çocukluğu, "üstadım" dediği, "Kemençeci Yaşar" lakabı ile tanınan Yaşar Turna'nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir.

İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır.

1992 yılı, profesyonel müzik hayatına başladığı yıldır. 2004'ün sonlarında sanatçıya akciğer kanseri teşhisi konulur ve kanser tedavisi görmeye başlar.

2005'in 25 Haziran'ında hayatını kaybettiğinde 33 yaşındadır. Doğduğu köye, Pançol'a defnedilir, cenaze töreninde on binlerce kişi vardır.

33 yıla sığdırdığı yaşamını şöyle özetler bir söyleşisinde: "Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler