Selçuk Yöntem isyan etti! 'Yuh be'

Selçuk Yöntem, Benim Adım Feuerbach oyununun turnesi kapsamında Samsun’da seyirci karşısına çıktı. Yöntem, Samsun'daki oyun sırasında dayanamayıp seyirciye "Yuh be" dedi.

Selçuk Yöntem isyan etti! 'Yuh be'

Usta oyuncu Selçuk Yöntem, Beni Adım Feuerbach oyununun turnesi kapsamında Samsun’da seyirci karşısına çıktı.

Oyun sırasında yaşananları Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu, köşesine taşıdı.

“’YUH BE’ DEDİ”

Yazısına “Tiyatro, gösteri izleme adabını bilmiyoruz ne yazık ki...” diye başlayan Semercioğlu yaşananları şöyle aktardı:

“Oyun öncesinde defalarca, ‘Lütfen telefonlarınızı kapatın, fotoğraf ve görüntü çekmeyin’ uyarısı yapılmasına rağmen bazı seyirciler ısrarla telefonu ellerinden bırakamıyor...

Kimi zaman fotoğraf çekiyorlar, kimi zaman sesini açık unuttukları için telefon çalıyor, kimi zaman da flaşla video çekiyorlar.

Sahnedeki oyuncunun konsantrasyonunun bozulmaması imkansız...

Hele Benim Adım Feuerbach gibi, neredeyse tamamı tek kişi üzerine kurulu bir oyunda seyirciden gelen olumsuzluklar oyuncuyu daha da etkiliyor.

Samsun’da da öyle olmuş. Oyunun başından sonuna kadar seyirciler fotoğraflar, videolar çekmişler, telefonları ellerinden düşürmemişler. Selçuk Yöntem’in sahnedeki performansını düşürmüş de düşürmüşler...

Tüm bu stresin üzerine oyunun sonuna doğru ön taraftaki bir seyircinin telefonu çalınca... Seyirci de açıp konuşunca... Selçuk Yöntem dayanamamış, seyirciye dönüp ‘yuh be’ diye bağırmış...

Repliğinin arasına sıkıştırdığı ‘yuh be’den sonra da oyuna aynen devam etmiş. Ancak seyirciye tepkisini de oyun sonrasında göstermiş. Kimseyle fotoğraf çektirmeden, tebrikleri kabul etmeden kulisten çıkmış, kimselere görünmeden arka kapıdan çekip gitmiş...”

“OYUNCU OLARAK TADINA VARAMADI”

Semercioğlu yazısının devamında Samsun Haber Hattı sitesinde İlknur Yamak’ın olayla ilgili yazdıkarını da aktardı.

Yamak, oyunda yaşananlarla ilgili şu satırları kaleme aldı:

“Ne yazık ki saygısız bazı tiyatro izleyicileri yüzünden biz gerçek tiyatro severler oyunun tadına varamadık. Kanımca Selçuk Yöntem de oyuncu olarak tadına varamadı oyunun.

Aksi olsa selamlamada mutlu olurdu. Ve oyunun ardından pek çok sanatçının yaptığı gibi sahne önünde bekleşen sevenlerine ekstra bir selam daha verirdi...”

“SEYİRCİ BU DENSİZLİĞİ YAPIYORSA…”

Hürriyet yazarı Semercioğlu yazısını şöyle noktaladı:

“Samsun’daki oyunu izleyen meslektaşımın görüşleri bunlar...

Şimdi tartışma sorusunu soruyorum:

Her şeye rağmen oyuncunun seyirciyi sahneden yuhalaması doğru mudur?

Geçmişte Ferhan Şensoy’un oyunu kesip cep telefonu çalan seyirciyi azarlamışlığı...

Fazıl Say’ın piyanosunun başından kalkıp telefonu çalan seyirciden özür beklemişliği var...

Şimdi bunlara Selçuk Yöntem’in seyirciyi yuhalaması eklendi...

Kusura bakmayın da seyirci bu densizliği yapıyorsa, sanatçıların da bunları yapma hakkı sonuna kadar var...”

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
Adap bilmiyorsan gitmeyeceksin bilmediğin ortama arkadaş.
Sanatcıya saygı kalmamış . Herkeste bir ego.
SAYGI ÇOK ÖNEMLİ VE KÜÇÜK YAŞLARDA ÖĞRENİLİYOR, SAYGISIZ BİR SEYİRCİ
Ne yapsınlar nereye geldikleri ni unutmuşlar, maça gideceklerdi herhalde
KAÇ KİŞİ VAR SEYİRCİ OLARAK ADABI İLE İZLEYEN ? EĞİTİM ŞART
SANAT HALK İÇİNDİR LAFINI AĞIZLARDAN DÜŞÜRMEYENLERİN HALKTAN RAHATSIZ OLMASI
MALESEF AZ BİLE YAPMIŞ SELÇUK HOCA. BEN OLSAM ÇIK DIŞIRAYA DERDİM.
Türk insanının daha çoook yol kat etmesi lazım.
BENCE SELÇUĞUN YÖNTEMİ YANLIŞ, YÖNTEMİNİ DEĞİŞTİRMESİ LAZIM! ESKİ YÖNTEMLER YEMİYOR ARTIK.
Bir de tek bir yöntem var tiyatroda sessiz olmak, uygulaması çok zor da değil bu yöntemi.
@necmettinkk oyun başlamadan uyarılmış olan insan hala telefonunu kapatmıyorsa veya sessize almiyorsa o kişide bir sorun vardır. Oyuncuya saygısızlık yapılmış oyuncu da aynı dozda karşılık vermiş. Uyarı yapılmamış olsa evet oyuncu abartmış derdim.
selçuk ustaya kesinlike katılıyorum.cok iyi yapmış.6 yaşındaki kızım bile tiyatroya gittiğimizde beni uyarıyor.cunku uyarıcı levhalari görüyor çocuk.boyle bir üstad ayağına gelmiş kardeşim keyf al keyf lanet olsun o elimizdekilere.
seyircideki amaç sanatı yaşamak değilki. amaç tiyatrodayım tiyatroya gidiyorum çok kültürlüyüm görüntüsü vermek. bu bizdeki desinler yokmu ah ah...
bu hayattaki her şey değişir. kültür değişir, haberleşme değişir, insanlar değişir, ahlak değişir, kısacası her şey değişir. bir insanın tiyatroyu izlemesi için sahnede gösterilen görselin ilgi uyandırması şarttır. yoksa insanlar ayıp olmasın diye salonu terk etmez. başka bir şeyle uğraşır. demekki sen becerememişsin ki adamlar senin yerine başka bir şeylerle uğraşmış. ayrıca 100lerde yıl önce sergilenen tiyatro mantığının da yenilenme zamanı gelmedi mi? ne o sahneye çıkıyorsun ruh yok bir şey yok... 90 yıl öncenin yazılanını oynuyorsun... 90 yıl öncenin yazıtında bu gün tatmin etmiyor.
yüzde bin beş yüz haklı. Kimse artık anı yaşamıyor, keyif almıyor yaşadığı andan. Aman çekeyim durum atayım, dost var düşman var paylaşayım kafasında herkes. Gerçek bir yazılımcı olarak bütün sosyal medya hesaplarımda 3 yıldır pasifim çevremi izliyorum ne yazık ki... Karım bile 3 aylık oğlum güldüğünde telefona sarılıyor. Yahu azıcık yaşadığınız anın kıymetini bilip mutlu olun. Son moda teselliniz de ölümsüzleştiriyorum diye cevap yapıştırmak oldu... yazık be...
kültürümüzün seviyesi bizim seçtiğimiz yönetimdekilerden belli.
egitim yok ilim bilim yok 16 yildir.
Seyircinin yaptığı ayıp da seyircisine "yuh" diyenin yaptığı ayıp değil mi? Saygı karşılıklı olur...
@69480kimyager seyirci saygı duymuyorsa sanatçı neden duysun.
Maalesef biz tiyatro kültürü nde henüz ana okulu derecesindeyiz
Eğitilmiyorlar ki. eğitim şart tamam.Herkeste bir kibir herkeste bir hava...
Reklamın iyisi kötüsü olmaz
Namaz kılarken telefona cevap vereni görmedim sadece, onu da gördükse ozaman yuh derim.
Her yerde aynı şey. Uçakta otobüste insanları rahatsız eder şekilde elde telefon. Trafikte sinyal vermez. Sonra da herşeyi eleştiririz.
onlar saçma sapan dizi izleyicisi.Eskiden her hafta tiyatroya giderdik.şimdi hepsi kapandı.Tiyatrolar devletten destek alırdı,çok iyi sanatçılarımız vardı.sanatın içine her zaman ağızla tükürülmez,artık telefonla tükürülüyor.Şaşırmadım!
Çekirdek çitlemediklerine dua etmeli burası Türkiye herşey mümkün . .
CAMİLERDE DE AYNI. YOK BÖYLE BİR ŞEY. GİRERKEN TELEFONLARI TOPLAYACAKSIN ASLINDA.
neye üzülüyorum biliyor musunuz? bu insanciklar artik toplumun her alaninda var, tiyatro gibi kültürel bi alanin icine bile girdiler artik yasama alani kalmadi..ahlak, saygi, erdem gibi olgular rafa kalkti insanlarda..bencil, her seyi tuketen, kimseye saygisi olmayan vahsi hayvanlar gibi yasiyoruz artik..
@oguzhan5.5 hayırdır sen kendini farklı bir ırk mı sanıyorsun.
biz kuralı ve adabına uygun yolda yürümesini,araç sürmesini bilmeyen bir milletiz.sen de çıkmış telefonun flaşından rahatsız olmuşsun.
Bence de. YUH BE.!!
Adam haklı..
Eğitim sistemi Japnya'da ki gibi olmazsa bu ülke adam olmaz..
Seviye 0 altı.
Herşey çocukken öğrenilir. Bu saatten sonra sokağa çöp atmamayı, tiyatro da yada bu tür oyunlarda nasıl davranılacağını , en önemlisi de insanlara saygıyı öğretemezsin..O nedenle aç bir recep ivedik gülsün dursunlar.
evet oyuncunun seyirciğe tepki vermesi gerekli şartlarda normaldir. Tiyatro sahne ve seyirci arasında olan bir sanattır. ikisinden biri olmaz ise sanat olmaz eğerki seyirci oyuna hem katılmıyor hemde katılana mani oluyor ise salon görevlileride bu seyirciyi halen dışarı çıkarmıyor ise oyuncunun farkındalık yaratması en doğal hakkıdır.
Birilerinin birilerine haddini bildirmesi gerekiyor. Sus sus nereye kadar.?
Tiyatroda olduğu gibi camilerde de aynı durum, toplu taşıma araçları daha bir rezalet. Eğitmeden köylüyü şehir e alırsan olacağı budur.
Toplumlara sevgi denir saygı denir. Ancak nefret verilir ego verilir.
bukelamun kesimi şimdi atarda tutarda iyi sanatçıysan etkilenmeyeceksin, adam parasını veriyor sende çıkıp oynayacaksın.
@vedatca04 sen çıkıp başka bir kimliğe bürünüp oynasana, ama oynarken salondan ara ara flaşı açık şekilde videoya çekilecek. Sonra telefon çalacak ve telefonun sahibi açıp telefonlar konuşacak. O zaman herkesin (sen de dahil) dikkati dağılsın. Bak bakalım ne tepki veriyorsun o insana.
odun bir toplum yetiştirildi..
Eğitim, sanat, bilim, teknoloji gittikçe geriye gidiyor.. İsrail gibi itlik yapan ülkelerin karşısında durmak istiyorsak bunları geliştirmemiz şarttır. Bu konularda ülkeye hizmet verebilecek kişilerin inancı ırkı yaşantısı sorgulanmamalı.. Yeter ki Milli bir gelişme yapsınlar..
gösteri bedavaymış herhalde . beleş mezar bulduğunda girecek olan kültürsüz insanlar var onlar yapmıştır .
bu olay gerçekten üzücü toplum olarak nerede nasıl davranılması gerektiğini unuttuk unutturulduk öyle yada böyle genlerimizle oynandı kimsenin kimseye saygısı kalmadı; konu özelinde madem tiyatro izleme kültüründen uzaksın gitme o ortamda bulunma ne kendine nede başkalarına saygısızlık yapma inanın bu olay özelinde değil her alanda artık bunlar yaşanıyor bunları gördükçe duydukça da insan olan üzülüyor. Hele böyle efendi bir sanatçıyı da çileden çıkarttılar sa sözün bittiği yerdir; saygılar
Diğer Haberler