Mynet Trend

Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? Selvi Boylum Al Yazmalım bugün izleyenleri ile buluşuyor

Sinema sanatına ilgi duyanların ve özellikle Türk sinema severlerin kalbinde özel bir yeri olan Selvi Boylum Al Yazmalım, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov tarafından kaleme alınan Kırmızı Eşarp romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Peki Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? İşte Selvi Boylum Al Yazmalım konusu ve kadrosu...

Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? Selvi Boylum Al Yazmalım bugün izleyenleri ile buluşuyor

Türk sinemasının başyapıtlarından kabul edilen filmin başrollerini ise yine Türk sinemasının efsane oyuncularından Kadir İnanır ve Türkan Şoray paylaşmıştır. 1977 yılında çekilen filmin yönetmenliğini usta yönetmen Atıf Yılmaz yapmış ve film 1978 yılı Nisan ayında gösterime girerek büyük beğeni kazanmıştır.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM NEREDE ÇEKİLDİ?

Gösterime girmesinin akabinde 1978 Antalya Altın Portakal Film Şenliği'nde en iyi ikinci film ödülüne layık görülen Selvi Boylum Al Yazmalım, o tarihlerde Adana iline bağlı bulunan Osmaniye'de çekilmiştir. Filmin çekildiği Osmaniye'nin, Çukurova'nın doğusunda bulunan ve yüzölçümünün yarıya yakını ormanlık alan olan bir il olması filmin kimi sahnelerinde kendini belli eder. Bir sahnede görünen Kastabala (Hierapolis) antik kenti de Osmaniye ili sınırları içerisinde Karatepe - Aslantaş ören yerine giden yol üzerinde bulunmaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? Selvi Boylum Al Yazmalım bugün izleyenleri ile buluşuyor

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM FİLMİNİN KONUSU

İstanbullu yakışıklı kamyon şoförü İlyas ve kendi halinde yaşayan güzel Asya'nın karşılaşması ve aşık olması ile başlayan olay örgüsü zaman içinde çifti bambaşka hayatlara sürüklerken yaşadıkları çevrenin etkisi de hissedilir.Konusunun yanı sıra etkileyici ve unutulmaz replikleriyle de hafızalara kazınan Selvi Boylum Al Yazmalım muhteşem oyunculuklarıyla ve etkileyici sahneleriyle iz bırakan eserlerden biridir.

Film aşk ve emek arasında bir tercih yapmak zorunda kalan Asya'nın içinde bulunduğu şartların ve annelik duygusunun etkisini yansıtır. Büyük aşkı İlyas ve aldatılmanın verdiği güvensizlik ile güven duygusu ve emeğin karşılığı Cemşit arasında seçim yapan Asya'nın zihninden geçenler Yeşilçam'ın unutulmazları arasında kendine yer bulur.Kadın, erkek her yaştan izleyicinin kalbinde yer eden film her dönemde ve her kültürde geçerliliği olan bir konuya parmak basarak sevgi, aşk, emek ve güven kavramlarını merkeze alıp aşkı ve sadakati sorgular.

Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? Selvi Boylum Al Yazmalım bugün izleyenleri ile buluşuyor

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM KADROSU

Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin'in başrollerinde oynadığı filmin yardımcı rollerinde ise Nurhan Nur, Hülya Tuğlu, İhsan Yüce gibi isimler yer alıyor. Çocuk oyuncu Elif İnci ise küçük Samet rolü ile göz dolduruyor. Filmin müziklerinde Cahit Berkay'ın imzası bulunuyor. Türk filmi sevenlerin defalarca izlemekten bıkmadığı eser, beyazperdenin klasiklerinden sayılıyor.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler