MAGAZİN

'Sevişen iki kadını röntgenliyoruz'

Bir kadın beliriyor önce; üstünde iç çamaşırları ve uzun deri çizmeleriyle, hemen arkasından Şükran Moral geliyor, onun da üzerinde iç çamaşırları...

'Sevişen iki kadını röntgenliyoruz'

Casa Dell Arte adlı sanat galerisinin girişinde yaklaşık 100-150 kişilik bir kalabalık... Merakla bekliyoruz. Birazdan galerinin kapıları açılacak ve içeriye girip Şükran Moral'ın son performansı "Amemus"u izleyeceğiz. Kimse performansın içeriğini, ne izleyeceğini bilmiyor. Çünkü "Amemus" sır gibi saklanan bir performans...

Yatağın etrafında

Galerinin kapıları açılıyor, tek tek davetiyeler kontrol ediliyor ve kırmızı kumaşlarla kaplı bir koridordan geçerek içeriye giriyoruz. Odanın ortasında kırmızı bir yatak duruyor. Etrafı beyaz tüllerle çevrili. Seyirciler yatağın etrafında halka oluşturuyor...
Bir kadın beliriyor önce; üstünde iç çamaşırları ve uzun deri çizmeleriyle, Hemen arkasından Şükran Moral geliyor, onun da üzerinde iç çamaşırları. Birbirlerine yaklaşıyor ve öpüşmeye başlıyorlar. Ardından sutyenini çıkıyor ve yatağa uzanıp sevişmeye devam ediyorlar. Bir tül perdenin arkasından sevişen iki kadını röntgenliyormuşuz gibiyiz sanki. Performans devam ederken konukların bir bölümü çıkmaya başlıyor.

Bir kereye mahsus

Bu arada duvarlardaki kırmızı perdenin ardından bir fotoğrafçı aralıksız çekim yapıyor. Sadece fotoğraf da değil. Biri yatağın tavanında diğeri yatağın gerisinde duran iki kamera da çekimini sürdürüyor. Çünkü bu performans bir kereye mahsus.
Performansı izlerken Şükran Moral'ın Milliyet Sanat Dergisi'nin aralık sayısında Fırat Demir'e verdiği röportajı hatırlıyorum. Moral orada "Amemus" ile amacının seyircinin erotik bölgelerine sızmak olduğunu söylemişti. Fakat bu amaca hizmet edecek performansın kendisinin bile üzerine çıkan bir deneyim olduğundan bahsetmişti. Öte yandan Moral "Amemus"un seyircinin üzerinde nasıl bir etki bırakacaksa, kendisi üzerinde de benzer bir etkiyi bırakacağına değinmişti.

Seyirci: Biz de bittik

Yaklaşık 15-20 dakika süren performansın sona erdiğini duyuruyor bir erkek sesi: "Performansımız bitmiştir". Bu sırada başka bir erkek "Biz de bittik" diyor yüksek sesle. Seyirciler mekandan çıkarken performans hâlâ sürüyor; Şükran Moral ile performansı birlikte gerçekleştirdiği partneri sevişmeye devam ediyor.

Sarsıcı deneyim

Çıkışta "Bunun üstüne sigara yakılır" diyor bir adam, bir kadının ise "Midem bulandı" sözlerini işitiyorum. Performansa dair yorumlar çok: Utananları da görüyorum, sanatın burada verdiği mesajı anlamadığından yakınanları da. Bazı izleyiciler de Andy Warhol'un çalışmalarına benzetiyor. Bu performansı Türkiye için oldukça yeni ve etkileyici bulduğunu söylüyor bazıları. Röportajında sanatta ve sanatında göze almayı, kendini riske atmayı sevdiğini belirten ve bu performansın seyirci üzerinde sarsıcı bir deneyim yaratacağından söz eden Şükran Moral'ın, tam da dediği gibi oluyor. Seyirci sarsıcı bir deneyim yaşayarak ayrılıyor.

milliyet

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
ya bu kadın kim tanıyan varmı ama artık herkes tanıyo allah bildiği gibi yapsın
Şimdi bu Sanatmıymış, sanat için soyunanlardan sonra sanat için sevişenleri de gördük ya, bundan sonraki adım ne olacak çok merak ediyorum...
yahu şu surata bir bakın allah aşkına ödüm kopdu zaden gendi cinsini bulmuş
sanatla uzaktan yakından ilgisi yok bu performans dedikleri şeyin...çok yazık...
rezilliğin,kepazeliğin adı ne zamandan beri performans oldu,bu ahlaksızlığı yapanlara,izleyenlere yazıklar olsun.
ne zaman dan beri performans sanat oldu milleti böyle böyle dinden çıkmaya itiyorlar...geçen de ben face sayfamda dini bişey paylaşmıştım bana biri yazmış ibadet gizli olur niye paylaşıyorsunuz diye insanlar yaptıkları seksi başkalarına izlettikleri bu ortamda daha fazla paylaşmak gerek demekki..
allah belanızı versin. sanatı ne hallere düşürdünüz.
bu tarz pornografik sapkınlıkları sanat adına yapıyoruz demeleri beni çileden çıkarıyor. bir sanat sever olarak "sanat" kavramına tecavüz edildiği duygusunu yaşıyorum. bu gerzek şarlatanlar eğer sanat yaşamak istiyorlarsa, yüksek kaldırımda ya da karaköy umum hanelerinde doya doya icra ederler sanatlarını, hem de baş tacı olurlar. havalı şükran 14 numarada..
REHABİLİTASYON MERKEZİNDE 11-13 YAŞLARINDA ERKEK ÇOCUKLARI BİRBİRİNE TECAVÜZ ETTİ İNSANMISINIZ ???
yazıklar olsun tabı tecavuzlerın cınsel tacızlerın ardı arkası kesılmez utanın be kadınlığınızdan utanın
Ne zamandan beri rezilliğin adı sanat oldu, sapkınlıkları gözönünde yaşaya yaşaya normal hale getirmeye çalışıyorlar. Allah kahretsin sizi, Lut kavmi gibi helak olursunuz umarım.
ALLAH'ın lanetlediği, ve sırf bu yüzden lut kavmini helak ettiği birşey nasıl sanat olabilir ki. buna sanat diyenlerin çağdaşlık diyenlerin aklından zoru vardır başkada birşey değil. işte bukadar da kesin konuşuyorum.
sizin sanat dediğiniz oros.... mu işte zengin ve entellektüel yapınca sanat ve aşk oluyor fakir imkansızlıktan dolayı yapınca oros... oluyor.
en çekici örnek varken tarihte neden hala göremiyor insanalr bunlar bide müslüman mı?.. rahman aynı cinsten insanların birlikteliğini sapkınlık olarak bildirmiştir..lut kavmi de değilmidir ki bundan yokolmustur..
selamün kavlen.herkes lanet okuyoo yaww.ne gerek var yaaa.allah bildiği gibi yapsın diyin yeter.bela okumak iyi değildir bebelerim.allah zaten o suratla ona vereceği cezanın bi kısmını vermiş.o burun ne o yaa..erimiş sanki.ne çirkin yaratık.sanatın kralını yapsa rağbet görmez ucube...
bu mu lan sanat? Allah belanızı versin..hayvan kadar olamıyosunuz...
eğer buda sanatsa bu sanatın içine s......yım...
Cinsellikten neden bu takintili ve igrenc bir sey mis gibi ürkülüyor anlamis degilim.. Sexinde yemek -icmek ve duygu alis verisinde bulunmak kadar normal bir sey oldugunu..kabullenmek bu kadar zor..Calisma amacina ulasmis öyle görünüyor..Türkiyede de escinsel insan olabilecegi, onlarinda digerleri gibi asik olabilecegi ve sex yapabilecegi gerceginide kabullenin artik yahu..Sapiklik almis basini gidiyor tr de..tepkinizi yanlis yönde vermeyin..Cocuk ve hayvan istismarina karsi, organize bir tavir yok ama yetiskin insanlarin cinsel iliskilerinetakmak kolay..Daha dün rehabilitasyon merkezinde, devlet korumasi altinda cocuklarin basina gelenlere gösterin tepkinizi..
bu kadının babası sanırım buna kötü şeyler yapmış. içinde insanlığa karşı hınç var. bu mahluklar yüzünden dünya kayboluyor.. dilerim öldüklerinde toprak kabul etmez.sahnede yüzleri mosmor ve ağzında yılanlarla geberirler..onlar gibi yaşayanlarada performans gösterisi olur..
Sanatın tanımı nedir?İçinde pervasızlığı ve ahlaksızlığı barındırır mı!
Allah kahretsin sizi! Sanat bu mudur? Ahlaksız, iğrenç sapıklar! Bunu iğrençliği hoşmuş gibi gösteren haberi yayınlayana da yazıklar olsun!!
lanet gelsin üzerinize ahlaksızlığın adına sanat deyipte milleti dinden çıkaröaya çalışıyorlar ahlaksız oğlu ahlaksızlar tüh yazıklar olsun lanet gelsin üzerinize..
yani nasılinsan bunlar nasıl sanat adına kendi sapkınlıklarını ortaya koyuyorlar hem bununsant diye yapanlara hem de bunu yayınlayana lanet olsun bile demek olmaz Allah onları bildiği gibi yapmış zaten özellikle o performansı segileyenlere böyle sapkınlıklar var ve bu da haber yapılıyor akılları bir yerleriyle değişmiş sanırm onların
İŞTE HAYVANDAN AŞAĞI OLMUŞ BİR KADIN SANAT DİYEREK CEHENNEM ATEŞİNİ BURDAN YÜKLENİP GİDECEKSİNİZ ALLAH HİDAYET VERSİN BUNLARADA YAYINLAYANLARADA LANETLER OLSUN ALLAH ATEŞLERİNDEN KORUSUN
Diğer Haberler