HABER

Son dakika! AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım oldu

AK Parti grubunda seçim yapıldı. Binali Yıldırım AK Parti Grup Başkanı seçildi. AK Parti’nin grup başkanı, bugün Mecliste gerçekleştirilen kapalı grup toplantısıyla belli oldu. 21 Mayıs’taki 3. Olağanüstü Büyük Kongre ile AK Parti’de bayrak değişimi yaşandı. Başbakan Yıldırım, genel başkanlık koltuğunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bıraktı. Böylece Yıldırım, siyasi hayatına hem AK Parti Genel Başkan Vekili hem de Grup Başkanı olarak devam edecek.

Yıldırım’ın grup başkanı seçilmesi için 5 grup başkanvekili tarafından öneri sunuldu. Önerinin onaylanmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım tekrar grup başkanı seçildi. Mazeret bildiren 16 milletvekili oylamaya katılmadı.

AK PARTİ GENEL BAŞKANI ERDOĞAN, GRUP BAŞKANI YILDIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkan seçilmesinin ardından AK Parti'de tüzük gereği bir değişiklik daha hayata geçirildi. Partinin Genel Başkanı Erdoğan oldu, ancak kendisi milletvekili olmadığı için bir grup başkanı seçilmesi gerekiyordu. Siyasi Partiler Kanunu'nun 26. maddesinde 'Partinin genel başkanı milletvekili ise parti grubunun da başkanıdır, değilse grup başkanı grup üyeleri arasında iç yönetmelikte gösterilen yöntemle seçilir' hükmü bulunuyor.

BÖYLECE YILDIRIM'A İKİ GÖREV VERİLMİŞ OLDU

Meclis'te basına kapalı olarak yapılan grup toplantısında Başbakan Yıldırım 300 vekilin oyuyla Grup Başkanı seçildi. Böylece Yıldırım, siyasi hayatına hem AK Parti Genel Başkan Vekili hem de Grup Başkanı olarak devam edecek.


Geri Dön