Son dakika hava durumu uyarısı! Uyarılar peş peşe geliyor: İBB'den açıklama

Son dakika uyarısı... Hava durumuyla ilgili haberler peş peşe geliyor. Sabah saatlerinde Meteoroloji'den, sıcaklıkların sert bir şekilde düşeceği, yurdumuz balkanlar üzerinden gelen serin ve havanın yağışlı havanın etkisi altına gireceği bildirilmişti. Öğle saatlerinde ise İBB'den "Saat 18.00'den sonra Çatalca ve Silivri ile şehrin batı bölgelerinde, perşembe sabahından itibaren ise şehir genelinde fırtına ve gök gürültüsü eşliğinde kuvvetli yağmur geçişleri bekleniyor" açıklaması geldi.

Hava durumuyla ilgili son dakika uyarısı... Meteoroloji Genel Müdürlüğü, internet sitesinden yaptığı açıklamada, ülkemizin şiddetli yağışların etkisi altına gireceğini duyurdu. Öte yandan uzmanlar da ülkemizi etkisi altına alması beklenen şiddetli ve kuvvetli yağışlarla ilgili uyarılarda bulundu. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bir uyarı yayınladı.

İBB'den yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM'un tahminlerine göre, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanak yağmur, şimşek, yıldırım, kuvvetli rüzgâr ve fırtına bekleniyor. İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi geneli bugün Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı sistemin etkisi altına girdi. İstanbul, güne Çatalca, Arnavutköy, Eyüp, Sarıyer ve Beykoz gibi kuzey bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağmurlu, diğer yerlerde parçalı ve çok bulutlu bir gökyüzü ile başladı.

Gün boyu aralıklarla devam etmesi beklenen yağışların saat 18.00'den itibaren Çatalca ve Silivri gibi batı bölgelerinde etkili olacağı, Perşembe sabah (05.00) saatlerinden itibaren şehir geneline yayılarak fırtına (40-75km/s) ve gök gürültüsü eşliğinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli yağış şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların; akşam saatlerinden itibaren rüzgârın kuzeyli yönlerden kuvvetlenmesi ile birlikte 4 ila 6 derece birden azalarak mevsim normallerine gerilemesi bekleniyor. Sıcaklıkların önümüzdeki bir haftalık periyotta 26-28 derece aralığında seyretmesi bekleniyor"

YAĞIŞ VE FIRTINAYA KARŞI TEDBİR ALINDI

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ Ekipleri; ani sel, su baskını, göllenme, yıldırım, şimşek ve fırtına nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı ilgili birimlerini teyakkuza geçirdi. Çöp, poşet vb. mazgalları kapatabilecek malzemelerin toplanması için de çalışma başlatıldı. İBB ve İSKİ ve iştirak şirketlerinin ilgili birimleri, mesai saatleri dışında nöbetçi personel bulundurarak yaşanabilecek olumsuzluklara anında müdahale edecek. İETT, Metro İstanbul ve Şehir Hatları AŞ, ulaşımda aksama yaşanmaması için tedbirlerini aldı. İBB'nin bütün çalışmaları 24 saat AKOM'dan koordine edilecek. İstanbulluların da yağış ve fırtına nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı tedbir alması öneriliyor. Gök gürültülü sağanak yağmur ve fırtınanın 11 Temmuz Perşembe akşamı İstanbul'u terk etmesi bekleniyor"

METEOROLOJİ'DEN AÇIKLAMA

Yurdumuzun bugünden itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bugün Trakya ve zamanla İstanbul’da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışların 11 Temmuz Perşembe günü Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de görülmesi bekleniyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Cuma günü (12 Temmuz 2019) Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde, Cumartesi günü (13 Temmuz 2019) ise Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdumuzu terk etmesi bekleniyor.

Tahmin edilen yağışların bugün Trakya’da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) 11 Temmuz Perşembe günü Marmara’nın doğusu (İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya) ve Batı Karadeniz’de (Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Bolu ve Karabük) 12 Temmuz Cuma günü ise Orta ve Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı ilçeleri) kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel, ani sel, su baskınları, dolu şeklinde yağış, yıldırım düşmesi, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşum risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

lsdngf

Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında, batı bölgelerimizde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 11 Temmuz Perşembe günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (5 – 9 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın Perşembe günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de önceleri güney ve batı zamanla kuzey ve batı yönlerden, Cuma günü ise Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinin güneyinde güney ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50 – 80 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın yol açabileceği, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

OLUŞMASI MUHTEMEL RİSKLER

Ani sel, su baskını, heyelan, ağaç veya direklerin devrilmesi, yıldırım, çatı uçması

UZMANLAR DA UYARIDI

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen Twitter'dan yaptığı açıklamada, tüm Marmara'da, özellikle Kırklareli, İstanbul ve Yalova'da şiddetli yağışların beklendiğini duyurdu. Şen şöyle devam etti: "Yarın sabah (bugün) Trakya'da, öğlen İstanbul'da yağmur başlar, gece kuvvetlenir. Perşembe devam eder. Bu havanın içinde her şey olabilir. Sıcaklık 10 derece düşer; sel, dolu ve yıldırım olur.

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli de Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Sürmeli, "Son verilerle gelen sistemin son durumu: İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne çevreleri sabah ıslanır. İstanbul’un kuzey kesimlerinde, İstanbul’un Karadeniz kıyıları aşırı yağış alır. Akşam saatlerinde ise aşırı yağış Edirne Tekirdağ Kırklareli’de olur, sel riskine karşı dikkat!

Perşembe günü aşırı yağışlı sistem tekrar Marmara üzerinde olacak, yine yıldırım ve su baskınlarına dikkat! Aşırı yağış yine perşembe günü Orta ve Batı Karadeniz’de de olacak. Bolu Düzce Zonguldak Karabük Bartın Kastamonu Sinop çevreleri dikkat!" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Saat 13 ama yağmur yok. Bunların öğleden kastı ikindi mi acaba :)
@behcet_budak ÖĞLE SAATLERİNDE, İBB'DEN AÇIKLAMA GELMİŞ. YANİ ÖĞLE VAKTİNDE YAĞMUR GELECEK DENMEMİŞ :) LÜTFEN KASITLI OLDUĞUNUZU BU KADAR ACEMİCE BELLİ ETMEYİN.
Okuma ile anlama arasındaki farkın en büyük kanıtısın.
İkindiden sonra yağacak mı desin ????
SAYIN BAŞKA KIRK GÜNDE İSTANBUL BELEDİYESİNİN KASALARI NASIL BOŞALTILMIŞ KAYBOLAN ARAÇLARIN AKIBETİNİ LÜTFEN BÜTÜNYOLSUZLUKLARI HEM CANLI YAYINDA HEMDE SOSYAL MEDYA ORTAMINDA HALKA ANLATINIZ TÜYÜ BİTMEYEN YETİM HAKKINI YİYENLERİ YENEN HALTLERIN TAMAMIN 25 YILIN YANLIŞLARINI BU MİLLET GÖRSÜNDE BELKİ UYUYANLARDA UYANIR
ulan sizin yüzünüzden denize didemedin bir adalar keyfim var içine ettiniz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler